Primátor P.Jančovič: Cyklochodník do Vrbového je jedna z našich priorít!

  • Piešťany / Spravodajstvo
  • 28. novembra 2018, 12:00

V pondelok 26. novembra sme sa dozvedeli meno nového piešťanského viceprimátora, ktorým sa stal Michal Bezák. Za najbližšieho spolupracovníka na radnici si ho vybral novozvolený primátor Peter Jančovič. Primátor má pri voľbe svojho zástupcu jediné obmedzenie. Vyberať si môže len spomedzi riadne zvolených poslancov. Mestské zastupiteľstvo výber primátora môže iba vziať na vedomie.

Primátor Peter Jančovič s viceprimátorom Michalom Bezákom. (Autor: pror)

Primátor, ale aj viceprimátor nám po neformálnom stretnutí s poslancami, kde im meno svojho zástupcu oznámil, poskytol rozhovor.

Prečo ste sa rozhodol práve pre Michala Bezáka?

Peter Jančovič: Je to skvelý človek. Vzdelaný a s bohatými manažérskymi skúsenosťami.

Poznali ste sa už pred voľbami?

P. Jančovič: Vnímali sme sa a poznali sa len z videnia.

Aké bude mať viceprimátor kompetencie okrem tej, že vás bude zastupovať počas vašej neprítomnosti na radnici?

P. Jančovič: Bude mať najmä zodpovednosť za komunikáciu vedenia mesta so zastupiteľstvom či mestskou radou. Tiež to bude oblasť bezpečnosti. Čiže do jeho právomocí bude podliehať mestská polícia. Ďalšie oblasti sú zatiaľ rozkomunikované, ale ešte nie definitívne dohodnuté.

V predchádzajúcom zastupiteľstve bola síce hlasovaním vyslovená podpora cyklochodníku z Piešťan do Vrbového, ale niektorí poslanci, ktorí v týchto voľbách neuspeli, toto uznesenie doslovne celé roky sabotovali. Aký je váš postoj k tomuto projektu, ku ktorému sa hlásia samosprávy Piešťan, Trebatíc, Krakovian a Vrbového?

P. Jančovič: Jednoznačne som za tento cyklochodník. Je to jedna z našich priorít, a najmä otázka bezpečnosti. V spolupráci s okolitými obcami sa treba pustiť aj do cyklochodníkov, ktoré k Piešťanom pripoja bezpečnými cestičkami pre cyklistov Ratnovce, Moravany nad Váhom, Banku prípadne až Hôrku. Tým by sa zabezpečil pohyb cyklistov bezpečnými koridormi naprieč celým piešťanským regiónom v náväznosti na samotné mesto. A aj to je jedna z ciest, ako odbremeniť samotné mesto Piešťany od veľkého počtu automobilov, ktoré do centra každý pracovný deň prúdia.

Statická doprava je pre Piešťany veľký problém. Vidíte riešenie?

P. Jančovič: V prvom rade ja som sa nikdy netajil, čo všetci o mne dobre vedia, že som odporca výstavby parkovacích plôch v centre mesta na úkor zelene. Riešenia však vidím dve. Jedno okamžité – zrušením rôznych nezmyselných zákazových značiek, a to druhé je strategické riešenie. To je cesta na dlhšie a bez investícií sa nebude dať realizovať. Už z predchádzajúceho zastupiteľstva sú vyčlenené finančné prostriedky na spracovanie novej koncepcie mestskej autobusovej dopravy, aj statickej dopravy. Uvidíme, čo nám poradia odborníci a potom budeme riešiť.

Otázky máme aj pre viceprimátora. Ako ste vnímali ponuku stať sa viceprimátorom?

Michal Bezák: Keď ma novozvolený primátor oslovil, bolo to pre mňa obrovské prekvapenie. Prijal som však ponuku a je to pre mňa veľká výzva. Piešťany milujem, je to mesto v ktorom som vyrastal a aj do komunálnej politiky som vstupoval z dôvodu pocitu, že som tomuto mestu niečo dlžný a chcem Piešťanom pomôcť.

Do zastupiteľstva prichádzate ako nováčik. Sedia v ňom však aj doslovne matadori piešťanskej regionálnej politiky. Neobávate sa, že vás ako nováčika v pozícii viceprimátora nebudú akceptovať?

M. Bezák: Určite túto obavu nemám. Naopak mám pred nimi veľký rešpekt, jednak ľudský, ale aj ako pred odborníkmi vo svojich oblastiach. Už prvé stretnutia ukázali, že vieme všetci spolu komunikovať a dohodnúť sa na zásadných veciach konštruktívne, pragmaticky a veľmi rýchlo. Myslím si, že aj tie maratóny zastupiteľstiev trvajúcich do neskorej noci z predchádzajúceho volebného obdobia ostanú len minulosťou.

Jozef Vojčiniak

214 Shares

Najnovšie správy

Vodiči môžu jazdiť po dvoch zmodernizovaných úsekoch ciest s celkovou dĺžkou 8,5 kilometra. Kraj má v tomto roku na rekonštrukcie…
  • 21.10.2020, 16:06
  • Piešťanský týždeň / Kraj / Spravodajstvo
streda, 21. októbra 2020
Meniny má Uršuľa, zajtra Sergej