Striedanie moci na radnici

  • Editoriál / Blogy
  • 20. novembra 2018, 09:00

Máme už viac ako týždeň po komunálnych voľbách. Víťazi oslávili, porazení smútia. Pre nových však prichádza bežná realita práce.

Najprv však v zmysle zákona musí odchádzajúci starosta či primátor zvolať ustanovujúce zastupiteľstvo. To musí zvolať najneskôr do 30 dní od dátumu konania volieb. Krajný termín je 10. december. V prípade, ak by zastupiteľstvo odchádzajúci primátor nezvolal, zvolá ho po tridsiatich dňoch nastupujúci primátor.

V rámci ustanovujúceho zastupiteľstva okrem zloženia sľubu primátora a sľubu poslancov zvykne byť do programu zaradená aj voľba členov mestskej rady či návrh na zriadenie komisií zastupiteľstva a voľba ich predsedov.

Tam, kde na primátorskom či starostovskom poste k zmene nedochádza, sú ustanovujúce zastupiteľstvá zvolávané v krátkej dobe. Príkladom je trnavský primátor Peter Bročka, ktorý ustanovujúce zastupiteľstvo zvolal už na stredu 21. novembra.

Naopak, v meste, kde primátor končí, sa čas ustanovujúceho zastupiteľstva často posúva čo najďalej. Ako sa dal počuť na minulotýždňovom zastupiteľstve končiaci viceprimátor Martin Valo, s ustanovujúcim zastupiteľstvom Miloš Tamajka počíta až 7. decembra. Aké dôvody ich k tomu môžu viesť, je ťažké domýšľať. Ale zvyčajne je to dôvod úplne pragmatický. Uzavretím kalendárneho mesiaca Tamajka, ale aj jeho zástupca Valo získa nárok ešte na jednu kompletnú výplatu.

Až potom môže nastúpiť nová garnitúra samosprávy. A nový primátor Peter Jančovič spolu so sedemnásťčlenným poslaneckým zborom začne pracovať v plnom tempe. Z rokovania končiaceho zastupiteľstva, ktoré Tamajka preložil z termínu pred voľbami na termín tesne po voľbách, nebolo nič, a tak len čo 7. decembra nový primátor a poslanci zložia sľuby, môžu si vysúkať rukávy a čo najskôr sa stretnúť na pracovnom zastupiteľstve z dôvodu dodržiavania zákonných lehôt napríklad pri schvaľovaní všeobecne záväzných nariadení o daniach pre rok 2019. Ale tiež aj prerokovanie prevodov či prenájmov pozemkov, pre ktoré je brzdená práca súkromným podnikateľom či prevádzkovateľom sieťových rozvodov.

Prvé zastupiteľstvo tak čaká rovnaký program, ako chcel prerokovať Tamajka. Prvé pracovné zastupiteľstvo bude aj previerkou pragmatizmu novozvolených poslancov. Či štyri roky do noci trvajúcich nič neriešiacich debát o všetkom možnom, len nie o bode prejednávaného programu, dokážu zhustiť do pragmatických a diskusných príspevkoch k meritu veci.

O tom sa zrejme presvedčíme na mestskom zastupiteľstve už 10. alebo 11. decembra.

Jozef Vojčiniak

Priestor pre vašu reklamu 728×90

Najnovšie správy

Dnes je piatok 22. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom skautiek a Európskym dňom obetí zločinu. Meniny má Etela.
  • 22.02.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Dnes je štvrtok 21. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom turistických sprievodcov a Medzinárodným dňom materského jazyka. Meniny má Eleonóra.
  • 21.02.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Služby mesta Piešťany tohtoročná snehová nádielka poriadne prevetrala. Januárové rekordné sneženie vyhnalo do ulíc nielen technických pracovníkov, ale aj takmer…
  • 21.02.2019, 12:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava