Výstavu si prezriete s 3D okuliarmi

  • Kultúra a spoločnosť / Výstavy
  • 18. novembra 2018, 20:00

Dom umenia Piešťany otvoril novú výstavu. V Zrkadlovej sieni sa od minulého týždňa nachádzajú jedinečné fotografie Vasila Stanka, ktorých výstava nesie názov Milenci z roku dva. Pozrieť si ju môžete do 2. decembra.

Pred vstupom do galérie dostanete takéto okuliare.

Expozícia je zložená z trinástich fotografií. Pri vstupe dostanete 3D okuliare a za pomoci tejto filtrácie sa obraz zmení na čiernobiele priestorové kompozície. Inštalovaných je päť asi metrových stereo fotografií, ale aj tri čiernobiele fotografie s názvom Divadlo v zrkadlách a ďalšie. Práve fotografie zachytávajúce divadlo vám možno spočiatku trochu vyrazia dych otvoreným zobrazením nahoty v pohybe.

Milenci z roku dva zachytávajú príbehy mladých dvojíc, ktoré sú komponované v prostredí akéhosi neidentifikovateľného priestoru za prítomnosti dominantnej rekvizity – objemného odrezku, ktorý výhradne označuje miesto určené pre osobné vzťahy.

Autor fotografií Vasil Stanko je významný slovenský umelec, ktorý pochádza z neďalekej Myjavy. Dominantná je pre neho fascinácia ľudským telom a už ako študent strednej školy začal s fotografovaním mužských aktov. Takýto typ fotografie bol v tom čase tabu a jeho tvorbu odmietali pedagógovia, ale aj vystavovatelia. Zmena prišla až v deväťdesiatych rokoch. Stankovo úsilie o narúšanie konvenčného vnímania sveta prostredníctvom znepokojujúcich až absurdných mnohofigurálnych výjavov je akousi odozvou na krízu identity súčasného človeka.

Navštívte výstavu v Dome umenia medzi 14. a 17. hodinou popoludní okrem pondelka, prípadne hodinu pred predstavením, na ktoré sa chystáte. Uvidíte, ako fotografie zapôsobia práve na vás.

(am)

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 20. októbra. Tento deň je Svetovým dňom osteoporózy a Medzinárodným dňom stromov. Meniny má Vendelín.
  • 20.10.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Piešťanci majú nespočetné množstvo skúseností s migráciou bicyklov. Niekedy tieto dvojkolesové dopravné prostriedky skutočne stačí na chvíľu zaparkovať pred obchodom,…
  • 20.10.2019, 00:01
  • Spravodajstvo
Dnes je pondelok 21. októbra. Tento deň je Dňom pôvodných odrôd jablka. Meniny má Uršuľa.
  • 21.10.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 21. október 2019
Meniny má Uršuľa, zajtra Sergej