Podoby džezu

  • Kultúra a spoločnosť / Rádio Piešťany
  • 3. novembra 2018, 18:00

Milí priatelia džezu a dobrej hudby, čo pre vás znamená džez? Narazil som na takúto anketu pri príležitosti jedného z najväčších džezových festivalov.

Babic
Ján Babič (Autor: apt)

Pozastavil som sa nad otázkou a zaujato som čítal odpovede. Asi platí aj tu – koľko ľudí, toľko názorov. Množstvo úvah opisuje džez ako formu hudby, ktorá vznikla v USA konfrontáciou s hudbou černochov. Hudba, ktorú charakterizuje spontánnosť a vitalita hudobnej produkcie, v ktorých hrá hlavnú úlohu harmónia, rytmus, improvizácia a spôsob vyjadrenia, charakterizujúci osobnosť realizátora.

Návštevníci koncertov sú ideálnou reprezentatívnou vzorkou, ktorá poskytuje jedinečnú možnosť poznania, ako túto hudbu chápu. Ich reakcia a jednoducho ich účasť na džezovom koncerte je odpoveďou na danú otázku. Pretože džez je hudba hraná a vnímaná predovšetkým citom. Feeling je anglické slovo, ktoré vyjadruje základný atribút tohto žánru. Je potrebné šíriť džez a ponúknuť jeho poznanie čo najširšiemu publiku, aby sme poslucháčov oslovili a vzbudili ich záujem. Potom je o čom hovoriť, diskutovať alebo aj – mlčať. Pretože džez je – únik do slobodného priestoru vlastných predstáv a pocitov, ktoré dávam k dispozícii ostatným k dobrovoľnému rozhodnutiu pridať sa…

Prvé novembrové Podoby džezu budú pokračovať vo výpočte dôležitých udalostí na domácej i svetovej džezovej scéne. Vo Fínsku v mestečku Tampere sa od 1. do 4. novembra koná festival Tampere Jazz Happening. Piešťanský hudobný klub La Musica pripravuje na 16. novembra koncert Andreas Varady Trio a 26. novembra koncert venovaný pamiatke Doda Šošoku. Speváčka Hanka Gregušová, ktorá už dva roky pôsobí v New Yorku, chystá turné s americko-slovenským kvartetom. Čaká nás výnimočná séria štyroch koncertov. Saxofonista Karel Ružička, taktiež žijúci v New Yorku, vydal nový album Grace & Gratitude a my vám ho v nedeľu predstavíme. V septembri vyšiel vo vydavateľstve Concord Jazz zaujímavý album, ktorý chce povedať „všetko o Count Basiem“ – All About Count Basie.

V našej relácii o týždeň, v nedeľu o 20. hodine, si spolu s vami aj tento album vypočujeme. Pokojný sviatočný týždeň vám želá a na stretnutie sa teší vám a džezu verný Jano Babič.

1 Shares

Najnovšie správy

streda, 30. septembra 2020
Meniny má Jarolím, zajtra Arnold