Hudobný tip: Boy Harsher – Yr Body Is Nothing

  • Kultúra a spoločnosť / Hudba
  • 21. októbra 2018, 20:00

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

© Nude Club

Zvuk elektronického dua Boy Harsher na EP nahrávkach Lesser Man a Country Girl uhranul svojou jednoduchou, neustále hustnúcou snovosťou, ktorej syntetizátorový chlad a odťažitosť sú charakteristickými znakmi albumu Yr Body Is Nothing.

Na minimalistických plochách, vystavaných jednoduchými beatmi, je najzaujímavejší práve vzťah, do ktorého sa dostáva dehumanizovaná elektronika s ľudským hlasom, oddeleným od hmoty a telesnosti, s ktorými je úzko previazaná práve inštrumentálna časť nahrávky, nútiaca naše telo neustále sa kývať do stredne rýchlych rytmov.

Vo vzájomnej komunikácii inštrumentálnej a vokálnej časti nahrávky tak vzniká zvláštny priestor pocitu nebezpečnej, úzkostnej intimity, kde sa blízkosť prekrýva so samotou a vytráca sa ich protichodnosť. Táto špecifická atmosféra budovaná spájaním protichodných stavov je najintenzívnejšia v skladbách Suitor a Morphine. Tie vytvárajú najviac vyhrotenú časť nahrávky, kde sa práve telesné atribúty hudby naliehavo kondenzujú a stupňujú (Suitor), aby spolu so svojou „opozitnou“ líniou dospeli do najchytľavejšej časti svojho hudobného jazyka (Morphine). Coldwave hudba je na albumoch Boy Harsher veľmi osobnou, ťažko popísateľnou skúsenosťou, vytváranou čisto základnými prvkami elektronickej hudby.

Michael Papcun

2 Shares

Najnovšie správy

Spoločnosť Google sprístupnila štatistiky mobility obyvateľstva pre 130 svetových krajín vrátane Slovenska. Nová „COVID-19 správa o mobilite spoločnosti“ priniesla veľmi…
  • 07.04.2020, 10:56
  • Spravodajstvo
utorok, 7. apríla 2020
Meniny má Zoltán, zajtra Albert