Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
  • 20. októbra 2018, 08:00

Dnes je sobota 20. októbra. Tento deň je Svetovým dňom osteoporózy a Medzinárodným dňom stromov. Meniny má Vendelín.

Dobré ráno, Piešťany! (Autor: am)

Mužské meno Vendelín je odvodené z nemeckého mena Wendelmar a znamená „polabský Slovan“. Nemá problém nájsť si cestičku k peniazom a blahobytu. Dobre sa orientuje aj v zložitej finančnej situácii a využíva všetky možnosti na to, aby sa zabezpečil.
Na prvom mieste je pre neho osobná stabilita a dostatočné pohodlie. Má rád okolo seba schopných a výkonných ľudí a ak je v jeho rodine dostatok takých, vybuduje rodinný podnik, ktorý bude prosperovať dlhé roky.
Všeobecne rád buduje, stavia, plánuje a žiadnu prácu nepovažuje za zbytočnú, alebo nepotrebnú. Využíva sám seba a aj iných, ale vždy pre dobro spoločenstva, nie iba osobne.
Ovplyvňujú ho planéty Saturn a Urán. Jeho ochranné kamene sú sokolie oko a jaspis.

Známe osobnosti s menom Vendelín: 

Vendelín Jankovič – slovenský historik.

 

V psom kalendári oslavuje meniny Čibi, Leonardo.

 

Hudobný kalendár

1931 – narodila sa Hana Hegerová (vlastným menom Carmen Farkašová, Bratislava), prvá dáma československého šansónu.

1937 – narodila sa Wanda Jackson (Maud, Oklahoma, USA). Táto country-popová speváčka bola idolom americkej mládeže v prvej polovici 60. rokov. V rokoch 1955 a 1956 bola speváčkou na turné Elvisa Presleyho. V TOP 40 country hitparády mala osemnásť skladieb, z októbra 1960 je hit Let’s Have A Party. Úspech jej priniesli aj piesne Right Or Wrong a In The Middle Of A Heartache.
1939 – narodil sa Jay Siegel (Brooklyn, New York City), spevák skupiny Tokens. Tokens boli populárni hlavne v prvej polovici 60. rokov. V roku 2004 ich uviedli do Speváckej siene slávy.
1945 – narodil sa Ric Lee (Mansfield, Nottinghamshire, UK), hráč na bicích nástrojoch skupiny Ten Years After.
1950 – narodil sa Tom Petty (Gainesville, Florida, USA), spevák, skladateľ a gitarista. V roku 1975 založil spolu s Mike Campbellom v Los Angeles úspešnú formáciu Tom Petty & Heartbreakers. Tom Petty vydal aj tri sólové albumy. Bol členom hviezdnej formácie Traveling Wylburys, v ktorej hrali okrem neho Bob Dylan, Jeff Lynn, Roy Orbison a George Harrison.
1958 – narodil sa Mark King (Cowes, Isle of Wright, UK), basový gitarista a spevák skupiny Level 42. Táto anglická punkrocková formácia vznikla v roku 1980, založil ju práve Mark King. V singlovej TOP 40 hitparáde mali dvadsať skladieb, vydali jedenásť štúdiových albumov, do diskografie patrí aj štrnásť live a kompilačných albumov.

1971 – narodil sa Snoop Doggy Dogg (vlastným menom Cordozar Calvin Broadus, Jr., Long Beach, California, USA), rapper, herec a producent.
1971 –  narodila sa Dannii Minogue (Melbourne, Austrália), speváčka, skladateľka, herečka a modelka, mladšia sestra slávnej Kylie Minogue.

 

Lekárenská pohotovosť

Lekáreň BENU OC Aupark, Nitrianska 7555/18, 92101 Piešťany 7:00 – 21:00

Nemocničná lekáreň – lekárenské oddelenie Rekreačná 2, 92163 Piešťany 21:00 – 22:30

 

Podujatia, akcie

KINO FONTÁNA:

o 15.30 h

Detské predstavenie

Rodinka Úžasných 2

Pokračovanie úspešnej animovanej komédie o rodinke s mimoriadnymi schopnosťami. Tentoraz sa zdá, že hlavnou hrdinkou je Helen, ktorá sa stáva tvárou kampane s cieľom vyžehliť obraz superhrdinov v očiach verejnosti. Bob zostal v domácnosti a venuje sa najmä deťom. Ale to si zatiaľ nikto z rodiny neuvedomuje výnimočné schopnosti malého Jack-Jacka. USA-2018, MP, slovenský dabing, 126 min.

Vstupné: 4 €

 

o 17.30 a 20.00 h

Serenity: Ticho pred búrkou

Mysteriózny thriller v hlavných úlohách s Matthew McConaugheyom a Anne Hathaway. Ticho exotického ostrova, kde si hlavný hrdina lieči svoje životné rany, zmení príchod jeho bývalej ženy v búrku udalostí a odhalených tajomstiev. Požiada ho totiž, aby zabil jej súčasného manžela. Slovenská premiéra.

USA-2018, MP 15, české titulky, 106 min.

Vstupné: 5 €

 

FOYER KSC FONTÁNA:

9.-21. 10.
Nebeské symfónie
Fotografie Petra Horálka

 

GALÉRIA KSC FONTÁNA:

16. 10. – 4. 11.
Česká maľba
10. ročník – výstava obrazov

 

FOYER MSKS:

4.9. – 4. 11.

Vojtech Haring

Kreslený humor

 

KINOSÁLA MSKS:

o 10.00 h
MC ÚSMEV – Čím budem, keď vyrastiem II.
Zábavno – vzdelávacie podujatie pre deti

 

DOM UMENIA:

o 18.55 h

OPERA

Priamy prenos z Metropolitnej opery New York

SAMSON A DALILA (Camille Saint-Saëns)

Najslávnejšia opera francúzskeho skladateľa Camilla Saint-Saënsa, je biblickým príbehom o hebrejskom silákovi Samsonovi, ktorý podľahne krásnej Dalile, a tá ho vydá napospas nepriateľským Filištíncom.

Réžia: Darko Tresnjak

Dirigent: Sir Mark Elder

Účinkujú: Samson (Roberto Alagna), Dalila (Elīna Garanča), Veľkňaz (Laurent Naouri), Abimélech (Elchin Azizov), Hebrejský starec (Dmitry Belosselskiy)…

Vstupné: 12 – 6 €

 

Výstavy:

2.–28. 10.

PIEŠŤANSKÉ RENDEZVOUS – 20. ročník

Českí panovníci na reliéfnych obrazoch Jarmily Haldovej z Orlických hôr (ČR)

 

2.10. – 2. 12.

PIEŠŤANSKÉ RENDEZVOUS – 20. ročník

PRVÁ/PRVNÍ REPUBLIKA 2

Pokračovanie výstavy slovenských a českých výtvarných umelcov: Bohumil Eliáš – sklo, Tomáš Hřivnáč – grafika, Boris Jirků – maľba, Alexej Vojtášek – maľba, Juraj Čutek – sklo, Karol Felix – grafika, Marián Komáček – maľba

 

Stála expozícia, foyer, 2. poschodie

Akademický maliar Jozef Bubák

SYMFÓNIA O ČLOVEKU

Maľba – akryl

 

Výstavy sú otvorené: utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h, sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h, pondelky: zatvorené

 

ELEKTRÁRŇA:

o 10.00 h

VEDECKÝ BRLOH

Vzdelávanie pre verejnosť

Bublinovanie je šou pre malých aj veľkých. V hlavnej elektrárenskej hale, ale aj v záhrade sa návštevníci budú môcť zatvoriť do veľkolepých bublín. Vedeckým brlohom bude sprevádzať Ing. Lucia Dovalová, učiteľka chémie a výtvarnej výchovy na základnej škole v Badíne.

Vstupné: 1 €

 

 

44 Shares

Najnovšie správy

Spoločnosť Google sprístupnila štatistiky mobility obyvateľstva pre 130 svetových krajín vrátane Slovenska. Nová „COVID-19 správa o mobilite spoločnosti“ priniesla veľmi…
  • 07.04.2020, 10:56
  • Spravodajstvo
utorok, 7. apríla 2020
Meniny má Zoltán, zajtra Albert