Ocenili výnimočných ľudí Trnavského kraja

  • Kraj / Spravodajstvo
  • 9. októbra 2018, 12:00

Predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič odovzdal vo štvrtok 4. októbra ocenenia ľuďom, ktorí obzvlášť významným spôsobom prispeli k rozvoju svojho kraja, obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi a významnými výsledkami vo vedeckej, technickej, umeleckej, športovej, publicistickej a verejnoprospešnej činnosti.

Zľava: Jaroslav Heler, Magdalénina sestra Naďa Rybáriková, Jozef Haring a Branko Remiáš. © archív (jh)

Medzi výnimočných ľudí zaradil i Piešťancov: tenistku Magdalénu Rybárikovú, lekára Jozefa Haringa a zakladateľa detských rybárskych krúžkov Jaroslava Helera. Medailu si prevzal aj Vrbovčan Branko Remiáš, športovec, aktivista a zakladateľ športových klubov.

Jaroslav Heler z Piešťan je dlhoročným vedúcim Detského rybárskeho krúžku pri Základnej škole vo Veľkých Kostoľanoch a na Základnej škole Mojmírova Piešťany. V týchto krúžkoch združuje deti z viacerých rybárskych organizácií Trnavského kraja a patrí k najväčším usporiadateľom detských rybárskych pretekov na Slovensku. Mladí rybári pod jeho vedením získavajú ocenenia na súťažiach rôzneho stupňa doma aj v zahraničí. Viacerí bývalí členovia krúžkov sú dnes ligoví pretekári, reprezentanti a majstri Slovenska v rôznych rybolovných technikách. Svojou zanietenosťou si získal mladých ľudí, v ktorých okrem záľuby k rybárstvu formuje zdravú súťaživosť a vzťah k prírode a životnému prostrediu.

Ocenenie získal za prínos v oblasti výchovno-vzdelávacej práce a za prezentáciu Trnavského kraja.

Rodáčka z Piešťan Magdaléna Rybáriková je našou najúspešnejšou profesionálnou tenistkou. V roku 2000 sa stala majsterkou Slovenska mladšieho žiactva. Postupne získavala popredné priečky na medzinárodných turnajoch. Je juniorskou finalistkou Wimbledonu v roku 2006, na US Open 2008 skončila na treťom mieste. Na konte má štyri trofeje z akcií v agende Tenisovej asociácie žien – Birmingham 2009, Memphis 2011, Washington 2012 a 2013. Úspešným bol rok 2017, keď sa ako prvá slovenská tenistka v histórii prebojovala do semifinále dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone. Na turnaji WTA o Kremeľský pohár v Moskve porazila Máriu Šarapovovú, a kým v apríli 2017 jej vo svetovom rebríčku WTA vo dvojhre patrila 431. pozícia, 6. novembra 2017 sa posunula na 20. priečku. V roku 2017 bola vyhlásená za Najlepšiu tenistku Slovenska a zvíťazila aj v ankete o najpopulárnejšieho tenistu roka. Jej najlepším umiestnením je 17. priečka vo svetovom rebríčku (k 5. marcu 2018). Je členkou slovenského družstva v Pohári federácie.

Ocenenie jej udelili za mimoriadne výkony v oblasti športu a za zásluhy pri reprezentácii Slovenska. V Trnave ho prevzala Magdalénina sestra Naďa.

V Piešťanoch pôsobiaci lekár Jozef Haring je popredným odborníkom a špecialistom v oblasti neurológie a fyzioterapie. V rokoch 1974-1994 pôsobil na neurologickom oddelení a oddelení fyzioterapie vo Fakultnej nemocnici v Trnave. Neskôr pracoval v Slovenských liečebných kúpeľoch Piešťany a od roku 2005 sa venuje pacientom vo vlastnej neurologickej ambulancii v Piešťanoch. Na Inštitúte fyzioterapie, balneológie a liečebnej rehabilitácie Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave je od roku 2004 vysokoškolským pedagógom a zástupcom riaditeľa inštitútu. Od roku 2015 je zástupcom riaditeľa pre vedecko-výskumnú činnosť a kvalitu a vedúcim katedry fyzioterapie. Od roku 2017 je menovaný zástupcom riaditeľa pre liečebno-rehabilitačnú starostlivosť. Patrí medzi hlavných organizátorov odborných konferencií s medzinárodnou účasťou, ktoré organizuje inštitút, zároveň je členom redakčnej rady časopisu Rehabilitácia a Slovak Journal of Health Sciences.

Ocenenie mu odovzdali za vynikajúce výsledky dosiahnuté v odbore fyzioterapia a za rozvoj fyzioterapie na Slovensku.

Branko Remiáš je nielen pracovníkom Mestského úradu vo Vrbovom, ale najmä zanieteným športovcom, ktorý vyzdvihol záujem o hokejbal a vrbovská hokejbalová liga pod jeho vedením zažíva rozmach. Popri športe sa zaslúžil aj o obnovu workautového ihriska a detského ihriska na Základnej škole na Komenského ulici vo Vrbovom. Je zároveň iniciátorom zaujímavých projektov pre deti, mládež a nadšencov spoločenského diania v meste pod šikmou vežou. Je nositeľom ocenenia Športovec mesta Vrbové 2017.

Ocenenie mu udelili za vytváranie podmienok pre rozvoj miestnej kultúry.

(vd)

183 Shares

Najnovšie správy

Téma piešťanského aquaparku na februárovom zasadnutí mestského zastupiteľstva opäť po dlhej dobe ožila. V rámci bodu, ktorý sa zaoberal aktualizáciou…
  • 23.02.2024, 00:01
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 25. februára. Meniny má Frederik, Frederika.
  • 25.02.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 25. februára 2024
Meniny má Frederik, Frederika, zajtra Viktor