Dobré ráno, Piešťany!

  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
  • 9. októbra 2018, 08:00

Dnes je utorok 9. októbra. Tento deň je Svetovým dňom pošty. Meniny má Dionýz, Dionýzia.

Foto: am

Mužské meno Dionýz je gréckeho pôvodu a v preklade znamená „zasvätený bohu Dionýzovi“ (gréckemu bohu vína, úrody a plodnosti).
Aj keď sa toto meno nepoužíva veľmi často, je pre svojho nositeľa výhodné. Prináša energiu, ktorá pomáha mužovi presadiť sa. Riskovanie, šarm, čestnosť a rýchle rozhodovanie – to sú typické črty nositeľa tohto mena.
Dionýz je veľkým priateľom žien a dokáže pochopiť všetky ich nálady. Je aj dobrým milencom, manželom a otcom pre svoje deti. Snaží sa, aby v jeho okolí boli ľudia spokojní.
Aj keď túži zbohatnúť, nesnaží sa dosiahnuť úspech za každú cenu. Sklamania v ľuďoch často lieči alkoholom, a potom sa jeho povaha zmení k horšiemu.
Ovplyvňuje ho planéta Merkúr. Jeho ochranné kamene sú jaspis a nefrit.

Známe osobnosti s menom Dionýz:

Dionýz Areopagita – filozof,

Dionýz – francúzsky biskup a mučeník,

Dionýz Štúr – slovenský geológ a paleontológ,

Dionýz Ilkovič – fyzik, Dionýz Blaškovič – lekár a vedec.

V psom kalendári oslavuje meniny Adam, Ajny, Ejmy.

 

Hudobný kalendár:

1937 – narodil sa Pat Burke (Kingston, Jamajka), saxofonista a flautista skupiny Foundations.
1940 – narodil sa John Lennon (Liverpool, UK). Zakladajúci člen legendárnej skupiny The Beatles, ktorej Oficiálna diskografia ráta 23 singlov, 13 EP platní a 13 albumov. Na sólovej dráhe vydal John osem štúdiových albumov. Najúspešnejšími boli Imagine v októbri 1971 a Double Fantasy v novembri 1980. Zomrel tragicky 8. decembra 1980 v New Yorku, zastrelil ho jeho obdivovateľ Mark Chapman pri návrate z nahrávacieho štúdia.

1944 – narodil sa John Entwistle (Cheswick, Londýn), basový gitarista  skupiny Who. Táto rocková formácia sa na anglickej hudobnej scéne objavila v roku 1964. Skupina Who patrí k najvýznamnejším anglickým rockovým formáciám. John Entwistle zomrel 27. júna 2002 vo veku 57 rokov v Las Vegas. Bolo to počas turné skupiny v Spojených štátoch.

1978 – narodil sa Nicky Birne (Dublin, Írsko), člen popovej skupiny Westlife.
1949 – sa v Bratislave narodil Peter Hečko, spevák, gitarista, skladateľ a textár. Hral so skupinou Profily, od roku 1982 so skupinou Knokaut. V tej dobe pribudla k skupine aj sestra Júlia. V roku 1984 vyhrala Bratislavskú lýru s Petrovou pesničkou Spútaná láskou. Úspešné bolo pre nich obdobie druhej polovice 80. rokov s hitmi Mesto snov, To som ja, Taliansky muzikál či Maturitné tablo. V roku 1984 vyšla jeho LP platňa Pieseň o tebe a o mne, v roku 1987 spoločná LP platňa Sny vo farbách.

Lekárenská pohotovosť

Lekáreň NA PREDNÁDRAŽÍ A. Hlinku 16, 92101 Piešťany 16:00 – 22:30

 

Podujatia, akcie

KINO FONTÁNA:

Ut. 9. – Št. 11. 10.

Astrofilm 2018

12.ročník medzinárodného filmového festivalu s astronomickou tematikou. Podrobný program na samostatnom plagáte a bližšie informácie na www.astrofilm.sk.

 

FOYER KSC FONTÁNA:
9.-11. 10.
Vesmír očami detí
Výstava detských kresieb

9.-21. 10.
Nebeské symfónie
Fotografie Petra Horálka

 

GALÉRIA KSC FONTÁNA:

  1. 9. – 14. 10.

ORA ET ARS VIATOR

Skalka putujúca

Výstava obrazov z 11 ročníkov medzinárodného výtvarno-literárneho sympózia (2008-2018)

 

FOYER MSKS:

  1. 9. – 4. 11.

Vojtech Haring

Kreslený humor

 

DOM UMENIA:

Výstavy:

2.–28. 10.

PIEŠŤANSKÉ RENDEZVOUS – 20. ročník

Českí panovníci na reliéfnych obrazoch Jarmily Haldovej z Orlických hôr (ČR)

 

  1. 10. – 2. 12.

PIEŠŤANSKÉ RENDEZVOUS – 20. ročník

PRVÁ/PRVNÍ REPUBLIKA 2

Pokračovanie výstavy slovenských a českých výtvarných umelcov: Bohumil Eliáš – sklo, Tomáš Hřivnáč – grafika, Boris Jirků – maľba, Alexej Vojtášek – maľba, Juraj Čutek – sklo, Karol Felix – grafika, Marián Komáček – maľba

 

Stála expozícia, foyer, 2. poschodie

Akademický maliar Jozef Bubák

SYMFÓNIA O ČLOVEKU

Maľba – akryl

 

Výstavy sú otvorené: utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h, sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h, pondelky: zatvorené

 

ELEKTRÁRŇA PIEŠŤANY:

Ut. – Pi. do 25. 10.

PIEŠŤANY OČAMI WINTERA (plány a realizácie)

Výstava

Náučná výstava o plánoch a nezrealizovaných projektoch Ľudovíta Wintera v Piešťanoch, od rozsiahlej mestskej štvrte Floreát po lanovku na Červenú vežu. Zorganizované občianskym združením ProWinter a Balneologickým múzeom Imricha Wintera v Piešťanoch pri príležitosti 50. výročia úmrtia Ľ. Wintera.

Pre verejnosť je výstava sprístupnená vždy počas otváracích hodín.

Vstup voľný

 

Ut. – Pi.

VZDELÁVACIE PROGRAMY PRE ŠKOLY

Ponuka vzdelávacích interaktívnych programov a workshopov pre žiakov základných a stredných škôl. Programy prebiehajú spravidla v dopoludňajších hodinách, po dohode je možné termíny prispôsobiť. Kompletná ponuka vzdelávacích programov na www.elektrarnaplestany.sk/vzdelavanie. Rezervácia a bližšie informácie u koordinátorky pre vzdelávanie Ing. Lenky Menyhartovej na tel. 0949/657 193 alebo na lenka.menyhartova@elektrarnapiestany.sk.

42 Shares

Najnovšie správy

Vodiči môžu jazdiť po dvoch zmodernizovaných úsekoch ciest s celkovou dĺžkou 8,5 kilometra. Kraj má v tomto roku na rekonštrukcie…
  • 21.10.2020, 16:06
  • Piešťanský týždeň / Kraj / Spravodajstvo
streda, 21. októbra 2020
Meniny má Uršuľa, zajtra Sergej