Hudobný tip: Helena Hauff – Qualm

  • Kultúra a spoločnosť / Hudba
  • 7. októbra 2018, 20:00

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

© Ninja Tune

Minimalistické nápady, momenty preskakujúce medzi tanečným módom a sprievodnou hudbou k ruchu okolitých urbánnych tepien alebo cyberpunkovej scenérii, silný analógový zvuk, trochu biomechanické odtiene beatov, vznikajúce kombináciou tanečnosti a industriálnosti. Taký je v skratke Qualm, album nemeckej DJ-ky Heleny Hauff, predstavujúci jednu z najprenikavejších reprezentácií súčasnej elektronickej scény.

Qualm sa pohybuje v rozmedzí acidhousu a techna, kde možno veľmi zreteľne čítať jeho ohybnosť a kombinatorický perfekcionizmus pri práci s obmedzenou škálou výrazových prostriedkov. Čistota a aj istá vyhranenosť v hudobnom výraze Heleny Hauff vyniká najmä v dlhších kompozíciách, blížiacich sa k dĺžke šesť minút, alebo túto dĺžku presahujúcich. Primordial Sludge, Hyper-intelligent Genetically Enriched Cyborg a Smell of Suds and Steel sú umiestnené priamo do centra albumu. V nich vrcholí tvorba dramatických momentov a rozvážne modelovanie atmosféry, vytvárajúce perfektné rozloženie tlaku a pnutia, doliehajúcich na poslucháča.

Hauff preukazuje schopnosť jemnej, detailnej práce s tuhým, tvrdým zvukovým materiálom, čím prepája striktnosť s otvorenosťou. Qualm je výrazovo jasne definovaný, ale nie zbytočne priamočiary alebo predvídateľný album.

Michael Papcun

1 Shares

Najnovšie správy

Spoločnosť Google sprístupnila štatistiky mobility obyvateľstva pre 130 svetových krajín vrátane Slovenska. Nová „COVID-19 správa o mobilite spoločnosti“ priniesla veľmi…
  • 07.04.2020, 10:56
  • Spravodajstvo
utorok, 7. apríla 2020
Meniny má Zoltán, zajtra Albert