Hudobný tip: Helena Hauff – Qualm

  • Kultúra a spoločnosť / Hudba
  • 7. októbra 2018, 20:00

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

© Ninja Tune

Minimalistické nápady, momenty preskakujúce medzi tanečným módom a sprievodnou hudbou k ruchu okolitých urbánnych tepien alebo cyberpunkovej scenérii, silný analógový zvuk, trochu biomechanické odtiene beatov, vznikajúce kombináciou tanečnosti a industriálnosti. Taký je v skratke Qualm, album nemeckej DJ-ky Heleny Hauff, predstavujúci jednu z najprenikavejších reprezentácií súčasnej elektronickej scény.

Qualm sa pohybuje v rozmedzí acidhousu a techna, kde možno veľmi zreteľne čítať jeho ohybnosť a kombinatorický perfekcionizmus pri práci s obmedzenou škálou výrazových prostriedkov. Čistota a aj istá vyhranenosť v hudobnom výraze Heleny Hauff vyniká najmä v dlhších kompozíciách, blížiacich sa k dĺžke šesť minút, alebo túto dĺžku presahujúcich. Primordial Sludge, Hyper-intelligent Genetically Enriched Cyborg a Smell of Suds and Steel sú umiestnené priamo do centra albumu. V nich vrcholí tvorba dramatických momentov a rozvážne modelovanie atmosféry, vytvárajúce perfektné rozloženie tlaku a pnutia, doliehajúcich na poslucháča.

Hauff preukazuje schopnosť jemnej, detailnej práce s tuhým, tvrdým zvukovým materiálom, čím prepája striktnosť s otvorenosťou. Qualm je výrazovo jasne definovaný, ale nie zbytočne priamočiary alebo predvídateľný album.

Michael Papcun

Priestor pre vašu reklamu 728×90

Najnovšie správy

Služby mesta Piešťany tohtoročná snehová nádielka poriadne prevetrala. Januárové rekordné sneženie vyhnalo do ulíc nielen technických pracovníkov, ale aj takmer…
  • 21.02.2019, 12:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je sobota 23. februára. Meniny má Roman, Romana.
  • 23.02.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Dnes je piatok 22. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom skautiek a Európskym dňom obetí zločinu. Meniny má Etela.
  • 22.02.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava