Hudobný tip: Helena Hauff – Qualm

  • Kultúra a spoločnosť / Hudba
  • 7. októbra 2018, 20:00

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

© Ninja Tune

Minimalistické nápady, momenty preskakujúce medzi tanečným módom a sprievodnou hudbou k ruchu okolitých urbánnych tepien alebo cyberpunkovej scenérii, silný analógový zvuk, trochu biomechanické odtiene beatov, vznikajúce kombináciou tanečnosti a industriálnosti. Taký je v skratke Qualm, album nemeckej DJ-ky Heleny Hauff, predstavujúci jednu z najprenikavejších reprezentácií súčasnej elektronickej scény.

Qualm sa pohybuje v rozmedzí acidhousu a techna, kde možno veľmi zreteľne čítať jeho ohybnosť a kombinatorický perfekcionizmus pri práci s obmedzenou škálou výrazových prostriedkov. Čistota a aj istá vyhranenosť v hudobnom výraze Heleny Hauff vyniká najmä v dlhších kompozíciách, blížiacich sa k dĺžke šesť minút, alebo túto dĺžku presahujúcich. Primordial Sludge, Hyper-intelligent Genetically Enriched Cyborg a Smell of Suds and Steel sú umiestnené priamo do centra albumu. V nich vrcholí tvorba dramatických momentov a rozvážne modelovanie atmosféry, vytvárajúce perfektné rozloženie tlaku a pnutia, doliehajúcich na poslucháča.

Hauff preukazuje schopnosť jemnej, detailnej práce s tuhým, tvrdým zvukovým materiálom, čím prepája striktnosť s otvorenosťou. Qualm je výrazovo jasne definovaný, ale nie zbytočne priamočiary alebo predvídateľný album.

Michael Papcun

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 27. júna. Tento deň je Svetový dňom rybárstva. V roku 1870 sa vo Vrbovom narodil biskup Pavol…
  • 27.06.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Dnes sa končí krátka vlna horúčav, no oddýchneme si len na krátko, v nedeľu a na začiatku týždňa sa horúčavy…
  • 26.06.2019, 16:54
  • Piešťany / Spravodajstvo
štvrtok, 27. jún 2019
Meniny má Ladislav, Ladislava, zajtra Beáta