Olympijské nádeje v Poznani

• 4. októbra 2018, 18:00

Slovenská výprava, v ktorej bolo 36 mladých rýchlostných kanoistov, ročníky narodenia 2001-2003, reprezentovala našu krajinu v poľskom meste Poznaň. V dňoch 14.-16. septembra sa tam konali preteky s názvom Súťaž olympijských nádejí, neoficiálne majstrovstvá sveta, za účasti 36 krajín.

Piešťanská výprava: (zľava) M. Szobolovszký, D. Rybanský, S. Moravčíková, P. Kizek, M. Jurčo, M. Današ a V. S. Podhradský. © archív Kajak - Kanoe

Na podujatí nechýbala Kanada, USA či Japonsko. Slovensko skončilo v medailovej bilancii krajín na 11. priečke a v bodovaní obsadilo šieste miesto.

V disciplíne K1 v jednotlivých ročníkoch súťažilo viac ako 40 pretekárov, čo znamenalo päť rozjázd. Zo semifinále mohli postúpiť iba dve lode, a tak sa do finále prebojovalo len deväť najlepších. Podľa reprezentačných trénerov to bol náročnejší postupový kľúč ako na majstrovstvách sveta alebo majstrovstvách Európy. Z mladých Piešťancov sa to dvakrát podarilo Matejovi Današovi, Viktorovi Samuelovi Podhradskému a Danielovi Rybanskému, raz Michalovi Jurčovi a Petrovi Kizekovi.

Vedúci výpravy Marián Tesárik sa na margo tímu vyjadril: „Držíme krok so svetom.“ I tréner Róbert Erban bol veľmi spokojný s dosiahnutými výsledkami piešťanských kajakárov a kanoistov, pre ktorých to boli prvé preteky na takejto úrovni.

Výsledky Piešťancov:

Daniel Rybanský – 4. miesto v K1 a 8. miesto v K4 na 1000 m vo finále (F), 4. miesto v K4 na 500 m v semifinále (SF)

Matej Današ – 6. miesto v K1 na 500 m vo F, 8. miesto v K4 vo F, 5. miesto v K1 na 1000 m v SF

Viktor Samuel Podhradský – 5. miesto v K1 na 200 m, 9. miesto v K1 na 500 m vo F

Michal Jurčo – 9. miesto v K1 na 200 m vo F, 4. miesto v K4 na 500 m v SF

Peter Kizek – striebro v C4 na 500 m, 4. miesto v C1 i v C2 na 1000 m v SF spolu s Michalom Szobolovszkým, 5. miesto v C1 na 200 m v SF, 7. miesto v C2 na 200 m v SF spolu s M. Szobolovszkým