Aj hlúposť je dar Boží!

  • Editoriál / Blogy
  • 2. októbra 2018, 09:00

Verejná obchodná súťaž na mestské pozemky oproti Kauflandu popri Bratislavskej ceste je vo verejnom záujme alebo naopak je proti nemu? Na poslednom mestskom zastupiteľstve som si kládol túto otázku a pozoroval, ako sa s ňou vysporiadajú poslanci.

Nakoniec u nich zvíťazil sedliacky rozum a firme, ktorá chce v tejto lokalite vybudovať nákupnú galériu, byty a zariadenie pre seniorov v objeme investície 15 miliónov eur, mestské pozemky za 400-tisíc eur predali.

Našla sa však aj skupinka krikľúňov, ktorá tvrdohlavo chcela na tieto pozemky verejnú obchodnú súťaž. Vraj by tak mesto získalo peňazí ešte viac.

Vysvetlime si ale, o čo vlastne ide. Investor, ktorý chce v lokalite výpadovky na Drahovce postaviť infraštruktúru občianskeho vybavenia a cyklochodník, pozemky na ktorých plánuje stavať, aj vlastní. Jeho parcely však od Bratislavskej cesty delí síce dlhý, ale úzky „slíž“ mestskej parcely tiahnucej sa medzi Bratislavskou cestou a investorovými pozemkami.

Ako zástupcovia investora na zastupiteľstve deklarovali, na tomto mestskom pozemku ani neplánujú stavať. Má to byť len pás zelene s priehľadom na ich nákupné galérie. Ale pred časom, keď investor svoj zámer zverejnil, sa zjavil na tento pozemok kupec. Vraj zaplatí viac ako investor. A jeden poslanecký krikľúň zrazu začal oduševnene tento zámer obhajovať. Keď neuspel, chcel, aby na tieto parcely bola vypísaná verejná obchodná súťaž.

Investor síce k doslova špekulatívnej ponuke sumu dorovnal a mesto tak viac financií získa, ale ja som presvedčený, že naozaj mala byť vypísaná verejná obchodná súťaž.

Avšak v podmienkach tejto súťaže mala byť klauzula, že záujemca o mestské pozemky musí pri ich kúpe splniť aj verejný záujem a v súvislosti s predajom musí v tejto konkrétnej lokalite do občianskej infraštruktúry a vybavenia investovať napríklad desať miliónov eur.

Razom by sa špekulatívna ponuka obyvateľky Komenského ulice vyfarbila v plnom svetle a večne „premotivovaný“ krikľúň v zastupiteľstve by stratil argumenty.

Získal by však prichádzajúci investor. Pretože so svojou pätnásťmiliónovou investíciou by v druhej podmienke verejno-obchodnej súťaže za pozemky mohol spokojne mestu ponúknuť jedno euro a určite by z tejto súťaže vyšiel víťazne.

Lenže mesto by na rozdiel od názoru poslaneckého krikľúňa vo finančnom objeme získalo len jedno euro.

Jozef Vojčiniak

21 Shares

Najnovšie správy

Trnavský samosprávny kraj počas dvoch rokov s novým vedením využil priaznivý vývoj slovenskej ekonomiky a daňových príjmov na konsolidáciu župných…
  • 12.12.2019, 06:43
  • Kraj / Spravodajstvo
piatok, 13. decembra 2019
Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava