Piešťanci v Slovinsku

• 19. septembra 2018, 12:00

Každé dva roky sa európski veteránski plavci schádzajú na svojom vrcholnom podujatí, aby si zmerali sily so svojimi súpermi. Slovinské mestá Kranj, Jesenice, Kamnik a Bled sa v dňoch 26. augusta až 9. septembra rozrástli o takmer 4000 účastníkov súťaží Majstrovstiev Európy masters vo vodnom póle, skokoch do vody, plávaní, synchronizovanom plávaní a open water.

(Zľava) J. Tatara, L. Rusnák, J. Beňačková a M. Kazík na móle jazera Bled. © archív (ak)

Veteránski plavci obsadili počas prvého septembrového týždňa športový areál v Kranji. Slovenská reprezentácia pozostávala zo 64 plavcov a medzi nimi o dobré umiestnenia bojovali aj štyria členovia ŠPK Kúpele Piešťany – Karol Kantek, Anna Kičinová, Zuzana Matúšová a Pavol Škodný, ktorí sa v individuálnych disciplínach a v štafetách nestratili.

Najúspešnejším účastníkom piešťanskej výpravy bol Kantek, ktorý na 50-metrových šprintoch voľným spôsobom, motýlikom a znakom obsadil deviatu, šiestu a siedmu priečku a ukázal, že do európskej špičky vo svojej vekovej kategórii právom patrí. Kičinová sa očakávane zaradila do prvej polovice štartového poľa v oboch absolvovaných disciplínach 200 m prsia a 50 m motýlik – skončila zhodne na 14. mieste. Matúšová v silnej konkurencii medzi rovesníčkami zažiarila najmä na 200 m polohové preteky, kde obsadila hodnotné siedme miesto. Aj jej ostatné umiestnenia (20. na 50 m voľným spôsobom, 15. na 50 m motýlik a 11. na 100 m voľným spôsobom) sú známkou kvality. Škodný si v každom štarte vylepšil osobné maximá a obsadil výborné deviate miesto na 200 m znak, 15. bol na 100 m znak a 19. na 200 m polohové preteky.

Skutočným úspechom bolo umiestnenie zmiešanej štafety na deviatej priečke na 4×50 m polohové preteky vo vylepšenom slovenskom rekorde masters a na 10. mieste na 4×50 m voľný spôsob.

Pre plavcov, ktorí nepotrebujú čiaru na dne bazéna, boli pripravené trate tri a päť kilometrov v nádhernom horskom jazere Bled. V disciplíne open water sa v sobotu 8. septembra na trojkilometrovú trať vydali Piešťanci Jana Beňačková, Lukáš Rusnák, Milan Kazík a Juraj Tatara, pričom posledne menovaný si to ešte vylepšil v nedeľu na trati 5 km. Všetci zdarne doplávali a vo svojich kategóriách obsadili 36., 24., 37. a 69. miesto, Tatara v nedeľu 42. miesto.