Hudobný tip: Mac Miller

  • Kultúra a spoločnosť / Hudba
  • 16. septembra 2018, 18:00

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

© Complex

Vo večerných piatkových hodinách sa začala servermi šíriť správa, že vo veku 26 rokov zomrel pittsburský raper, producent a spevák Mac Miller. Prierez jeho tvorby bude náplňou tohtotýždňového hudobného tipu.

Miller prešiel v priebehu necelých štyroch rokov, ktoré ubehli od jeho mixtapu K.I.D.S z roku 2010 a série prelomových nahrávok Faces, The Divine Femine alebo Swimming, mimoriadnou zmenou. Od chalana rapujúceho o mrazenej pizzi a nikoch do polohy, v ktorej demonštruje flexibilnosť a polohovú univerzálnosť hip-hopovej hudby. V roku 2014 na hodinu a pol dlhom mixtape Faces (ktorý aj produkoval) premiešal hip-hop nahusto s džezovou hudbou len rok potom, čo na mixtape Delusional Thomas prechodne zakotvil v horrorcorových žánrových končinách.

Na posledných dvoch štúdiových albumoch Divine Femine a Swimming sa v jeho tvorbe dlhodobo akcentovali najmä soulové, džezové a R&B vplyvy. Z Millera sa stal hudobník prepájajúci svoj rapový základ so sofistikovaným glamourom. Jeho prejav si osvojil nadľahčené a baladické roviny, podfarbené atmosférickými, éterickými inštrumentálkami.

Mac Miller vyčnieval spomedzi svojich súčasníkov schopnosťou obratne miešať rôznorodé prvky a žánre populárnej hudby. Opakovane dokazoval, aké dôležité je v súčasnej hudbe neselektovať pojmy „pop“ a „experiment“, aké zbytočné je pevne škatuľkovať a aké nudné sú vopred budované očakávania. Millerova tvorba je v prvom rade o slobode.

Michael Papcun

62 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 22. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Meniny má Júlia, Juliana.
  • 22.05.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 21. mája. Tento deň je Svetovým dňom kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj. Meniny má Zina.
  • 21.05.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 22. mája 2022
Meniny má Júlia, Juliána, zajtra Želmíra