Masters plavci sa predstavili na európskom šampionáte

Každé dva roky sa európski veteránski plavci schádzajú na svojom vrcholnom podujatí, aby si zmerali sily a stretli sa so svojimi súpermi a zároveň priateľmi. Slovinské mestá Kranj, Jesenice, Kamnik a Bled sa v dňoch 26.04. – 09.09.2018 rozrástli o takmer 4000 účastníkov súťaží Majstrovstiev Európy masters vo vodnom póle, skokoch do vody, plávaní, synchronizovanom plávaní a open water.

masters plavci
Kantek, Škodný, Kičinová, Matúšová v športovom komplexe Kranj. © archív A.K.

Krásna príroda v okolí horského mestečka, pochopenie a na každom kroku ochota domácich organizátorov vytvorili dokonalý rámec tomuto podujatiu. Čo určite stojí za zmienku, je športová aktivita obyvateľov. Každý deň popoludní sa na cyklochodníky a cesty vyrojili rekreační cyklisti, bežci a korčuliari a venovali sa pohybu na čerstvom vzduchu.

Samotný športový areál v Kranji, meste s 37 tisíckami obyvateľov, pozostáva z atletického a futbalového štadióna a dvoch 50-metrových bazénov – krytého a otvoreného s kompletným zázemím. Otvorená desaťdráhová „päťdesiatka“ s olympijskými parametrami bola prvý septembrový týždeň dejiskom plaveckých veteránskych súťaží. Slovenská reprezentácia pozostávala zo 64 plavcov a medzi nimi o dobré umiestnenia bojovali aj štyria členovia ŠPK Kúpele Piešťany. Karol Kantek, Anna Kičinová, Zuzana Matúšová a Pavol Škodný sa v individuálnych disciplínach a v štafetách nestratili.

Najúspešnejším účastníkom piešťanskej výpravy bol Karol Kantek, ktorý na najkratších 50-metrových šprintoch voľným spôsobom, motýlikom a znakom obsadil 9., 6. a nakoniec 7. priečku a ukázal, že do európskej špičky vo svojej vekovej kategórii právom patrí. Anna Kičinová sa očakávane zaradila do prvej polovice štartového poľa v oboch absolvovaných disciplínach 200 m prsia a 50 m motýlik zhodne na 14. mieste. Zuzana Matúšová v silnej európskej konkurencii medzi rovesníčkami zažiarila najmä na 200 m polohové preteky, kde obsadila hodnotné 7. miesto, ale aj ostatné umiestnenia na 50 m voľným spôsobom na 20., na 50 m motýlik na 15. a na 100 m voľným spôsobom na 11. priečke sú známkou európskej kvality. Pavol Škodný si v každom štarte vylepšil osobné maximá a obsadil výborné 9. miesto na 200 m znak, pätnásty bol na 100 m znak a devätnásty na 200 m polohový pretek. Skutočným úspechom potom bolo umiestnenie zmiešanej štafety na 9. mieste na 4×50 m polohové preteky vo vylepšenom slovenskom rekorde masters a na 10. mieste na 4×50 m voľný spôsob.

Pre plavcov, ktorí nepotrebujú čiaru na dne bazéna, boli pripravené trate 3 km a 5 km  v nádhernom horskom jazere Bled. V takmer rozprávkovej scenérii pod hradom na skalnom brale v priezračnej čistej vode súťažili pretekári v disciplíne open water. V sobotu 08.09.2018 dosahovala voda teplotu sviežich 21 stupňov a na 3 km trať sa vydali Piešťanci Jana Beňačková, Lukáš Rusnák, Milan Kazík a Juraj Tatara, pričom posledne menovaný si to ešte vylepšil v nedeľu na trati 5 km. Všetci zdarne doplávali a vo svojich kategóriách obsadili 36., 24., 37. a 69. miesto a Tatara v nedeľu 42. miesto. Z výsledkov tejto časti majstrovstiev vidno, že popularita plávania v otvorenej vode stúpa a čoraz viac pretekárov sa venuje tomuto športu.

(aki)

10 Shares

Najnovšie správy

Polícia si posvietila počas víkendu na vodičov, ktorí si sadli za volant pod vplyvom alkoholu.
  • 13.07.2020, 15:04
  • Krimi / Piešťanský týždeň
utorok, 14. júla 2020
Meniny má Kamil, zajtra Henrich