11. september

  • Editoriál / Blogy
  • 11. septembra 2018, 09:00

Deň, ktorý zmenil svet. Dovtedajšie fikcie filmárov sa zmenili na krutú realitu. Amerika bola v plameňoch vinou samovražedných útokov teroristov.

kopunek
Gabo Kopúnek © apt

Už nikdy nebude, ako bolo predtým. Pád newyorských Dvojičiek i horiaci Pentagon sledovali milióny obyvateľov planéty aj naživo prostredníctvom televízneho vysielania. V ten deň začala tiež vysielať spravodajská televízia TA3 a k miliónom párov prekvapených očí sa pripojili aj tie moje.

Ani sedemnásť rokov po tomto útoku na baštu demokracie nie sú zodpovedané všetky otázky a existuje viacero „zaručených“ teórií, čo sa vlastne stalo a vlastne sa ani nemuselo stať. Pravdou, hoci trpkou, však zostáva, že kto seje vietor, musí očakávať búrku. A Američania boli v zahraničnej politike naozaj často až priveľmi agresívni.

Aj dnešný 11. september patrí k historickým dátumom. Do polnoci sa totiž musia odovzdať všetky kandidátky k novembrovým komunálnym voľbám. Týka sa to adeptov na starostov, primátorov aj poslancov. Tí, čo sa uchýlili pod krídla registrovaných politických strán, to majú jednoduchšie. Nezávislí kandidáti si musia na svoju kandidatúru vyzbierať podpisy spoluobčanov.

V prípade Piešťan je to päťsto podpisov. Zdá sa, že každý kandidát na primátora kúpeľného mesta si zvolil túto cestu. Koľko ich napokon bude, si musíme ešte počkať. Zatiaľ vieme o šiestich, ktorí by mali spomínané kvórum splniť. 11. september má pre Piešťancov veľký význam. Po tomto dni totiž dostanú možnosť voľby, akým smerom by sa malo ich mesto rozvíjať ďalej. Je to dar demokracie.

Gabo Kopúnek

Najnovšie správy

Vo vnútrobloku na Winterovej ulici za piešťanskou kolonádou, v malom parčíku neďaleko detského ihriska, si svoje bydlisko rozložil muž, ktorý…
  • 24.05.2019, 00:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
Napriek tomu, že počasie tomu zatiaľ nenasvedčuje, už o niekoľko týždňov sa začne leto a s ním aj potreba osviežiť…
  • 25.05.2019, 00:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je piatok 24. mája. Tento deň je Európskym dňom národných parkov. Meniny má Ela.
  • 24.05.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
sobota, 25. máj 2019
Meniny má Urban, zajtra Dušan