11. september

  • Editoriál / Blogy
  • 11. septembra 2018, 09:00

Deň, ktorý zmenil svet. Dovtedajšie fikcie filmárov sa zmenili na krutú realitu. Amerika bola v plameňoch vinou samovražedných útokov teroristov.

kopunek
Gabo Kopúnek © apt

Už nikdy nebude, ako bolo predtým. Pád newyorských Dvojičiek i horiaci Pentagon sledovali milióny obyvateľov planéty aj naživo prostredníctvom televízneho vysielania. V ten deň začala tiež vysielať spravodajská televízia TA3 a k miliónom párov prekvapených očí sa pripojili aj tie moje.

Ani sedemnásť rokov po tomto útoku na baštu demokracie nie sú zodpovedané všetky otázky a existuje viacero „zaručených“ teórií, čo sa vlastne stalo a vlastne sa ani nemuselo stať. Pravdou, hoci trpkou, však zostáva, že kto seje vietor, musí očakávať búrku. A Američania boli v zahraničnej politike naozaj často až priveľmi agresívni.

Aj dnešný 11. september patrí k historickým dátumom. Do polnoci sa totiž musia odovzdať všetky kandidátky k novembrovým komunálnym voľbám. Týka sa to adeptov na starostov, primátorov aj poslancov. Tí, čo sa uchýlili pod krídla registrovaných politických strán, to majú jednoduchšie. Nezávislí kandidáti si musia na svoju kandidatúru vyzbierať podpisy spoluobčanov.

V prípade Piešťan je to päťsto podpisov. Zdá sa, že každý kandidát na primátora kúpeľného mesta si zvolil túto cestu. Koľko ich napokon bude, si musíme ešte počkať. Zatiaľ vieme o šiestich, ktorí by mali spomínané kvórum splniť. 11. september má pre Piešťancov veľký význam. Po tomto dni totiž dostanú možnosť voľby, akým smerom by sa malo ich mesto rozvíjať ďalej. Je to dar demokracie.

Gabo Kopúnek

Priestor pre vašu reklamu 728×90

Najnovšie správy

Služby mesta Piešťany tohtoročná snehová nádielka poriadne prevetrala. Januárové rekordné sneženie vyhnalo do ulíc nielen technických pracovníkov, ale aj takmer…
  • 21.02.2019, 12:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je štvrtok 21. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom turistických sprievodcov a Medzinárodným dňom materského jazyka. Meniny má Eleonóra.
  • 21.02.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Dnes je piatok 22. februára. Tento deň je Medzinárodným dňom skautiek a Európskym dňom obetí zločinu. Meniny má Etela.
  • 22.02.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava