Mamas And Papas – If You Can Believe Your Eyes And Ears

  • Kultúra a spoločnosť / Hudba
  • 2. septembra 2018, 18:00

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

© Dunhill

Máloktorá súčasná popová skupina dokáže sprostredkovať taký uvoľnený a pozitívne ľahkovážny zážitok ako nahrávky popredných tvorcov popu z rokov 1965/1966. Popri notoricky známych albumoch The Beatles Rubber Soul a Revolver a kánonickom albume Pets Sounds od The Beach Boys sa do popredia dostáva debutový album amerického kvarteta The Mamas and Papas – If You Can Believe Your Eyes And Ears.

Debut nás uvádza do sveta Los Angeles 60. rokov. Optimistická hudba je sprievodom k hýrivému kaleidoskopu milostných zážitkov, vzťahov, rázcestí večierkov, z ktorých nás vytrháva až letargický hit California Dreamin´, zasadený do tlmiacej samoty zimných ulíc LA. Hedonistický životný štýl zachytený na albume však nie je reprezentovaný len v divokým pohybom, svojou pestrou, živelnou, impulzívnou podobou. Skladba Go Where You Wanna Go hovorí cez milostný vzťah o skepse, nerozhodnosti, stratenosti a zmätenosti, ktoré idú ruka v ruke s osobnou slobodu. Môžeme sa vydať, kam len chceme, avšak všetky možnosti akoby sa zlievali do nejasnej masy.

Svet, o ktorom album referuje, má ďaleko od ladnosti a plynulosti vokálnych harmónií, typického skladateľského postupu skupiny. Vrhanie nečakaných tieňov je najviac nestarnúcou súčasťou debutu The Mamas And Papas.

Michael Papcun

445 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 21. mája. Tento deň je Svetovým dňom kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj. Meniny má Zina.
  • 21.05.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 22. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Meniny má Júlia, Juliana.
  • 22.05.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 22. mája 2022
Meniny má Júlia, Juliána, zajtra Želmíra