Na opravu výtlkov nemajú peniaze, škodu si však môžete uplatniť

  • Piešťany / Spravodajstvo
  • 31. augusta 2018, 12:00

Výtlky na cestách nie sú len fenoménom krátkeho obdobia po zime. Bezpečnosť účastníkov cestnej premávky ohrozujú počas celého roka. Piešťany nie sú výnimkou. Hoci Služby mesta Piešťany o dierach v asfalte vedia, do opravy sa nehrnú, a to z prozaického dôvodu. Nemajú peniaze.

(Autor: pror)

Majú síce spracovanú evidenciu výtlkov na mestských cestách, lenže na ich opravu im radnica okresala rozpočet oproti minulosti o polovicu! Podfinancovaný podnik sa tak k ich oprave dostáva len veľmi pomaly.

V uplynulom týždni nám do redakčnej pošty poslal čitateľ e-mail, že „včera sa tam kolegovi zlomila náprava na aute, je to pri detských jasliach“. A priložil fotografiu inkriminovaného miesta.

Keďže od zimy už prešlo niekoľko mesiacov a za pár mesiacov je tu ďalšia, išli sme sa na miesto preskúmať aktuálnosť záberu. Na naše udivenie tam poriadne hlboká diera vo vozovke bola, no nie osamotená. „Áno, vieme o nej a tento výtlk máme v evidencii. Bežne sme však mávali na odstraňovanie výtlkov a opravu ciest v rozpočte od radnice vyčlenených 150-tisíc eur, na tento rok je to však len 70-tisíc,“ informovala nás Hana Dupkaničová, riaditeľka Služieb mesta Piešťany.

Zároveň sme sa obrátili na jednu z komerčných poisťovní s otázkou, ako by mal vodič pri takejto udalosti postupovať. „Škodu spôsobenú výtlkom preplácame jednak z havarijného poistenia, ale aj zo zákonného poistenia (PZP), ku ktorému stačí mať pripoistené riziko výtlk. Ak chce klient škodu kryť z pripoistenia, musí zavolať na asistenčnú službu, ktorá zdokumentuje nielen poškodenie vozidla, ale aj miesto, kde sa škoda stala. Ak sa škoda kryje z havarijného poistenia, stačí, ak ju klient nahlási poisťovni. Pri plnení z havarijného poistenia musí byť výtlkom poškodená okrem pneumatiky aj iná časť vozidla, napríklad disk,“ vysvetlila nám hovorkyňa poisťovne Generali Katarína Kukurová.

Vodičom zároveň odporúča po poškodení výtlkom auto zastaviť a zabezpečiť miesto nehody. „Dobré je škodu zdokumentovať – teda odfotiť auto aj vozovku. Dôležité je tiež zaznamenať, či bol výtlk označený,“ dodala K. Kukurová.

Ak však nie je vozidlo kryté havarijnou poistkou či pripoistením s úhradou škody, musí sa vodič obrátiť na správcu komunikácie. V prípade Javorovej ulice je zodpovedná rozpočtová organizácia mesta – Služby mesta Piešťany. Radnica má na takéto udalosti uzavretú poistku a z nej by mala poisťovňa škodu uhradiť.

Treba však pri zdokumentovaní miesta postupovať rovnako ako pri uplatnení si nároku voči poisťovni. Pritom, ako nám povedala hovorkyňa poisťovne, dôležité je i to, či takýto výtlk bol riadne označený dopravným značením v zmysle zákona o premávke na pozemných komunikáciách. Ak označenie chýba, správca komunikácie sa úhrade škody zrejme nevyhne.

V tomto konkrétnom prípade aj z dôvodu našej prítomnosti na Javorovej ulici môžeme jednoznačne potvrdiť, že pri výtlkoch sa nenachádzalo žiadne označenie alebo výstraha, ktorá by na nebezpečné prekážky na ceste upozorňovala.

Jozef Vojčiniak

18 Shares

Najnovšie správy

štvrtok, 2. apríla 2020
Meniny má Zita, zajtra Richard