Muži OTJ Banka v nasledujúcej sezóne hrať nebudú

  • Šport / Futbal
  • 5. augusta 2018, 13:00

Sezóna 2017/2018 bola pre futbalový klub OTJ Banka veľmi nevydarená. V ôsmej lige družstvo mužov skončilo na poslednom mieste, hoci ambície pred sezónou boli iné. V nasledujúcom ročníku sa z viacerých príčin dokonca rozhodli A-mužstvo nepostaviť do súťaže.

V OTJ Banka sa chcú zamerať najmä na mládež. © archív OTJ Banka

O aktuálnej situácii futbalu v obci Banka sme sa porozprávali s prezidentom klubu Miroslavom Semanom. „Hlavný cieľ v uplynulej sezóne bolo stabilizovať káder mužstva a postupnými krokmi sa futbalovo dvíhať k vyšším priečkam v tabuľke. Uvedomovali sme si, že to nebude ľahká cesta, nakoľko naše rady za posledné tri roky opustilo desať veľmi kvalitných hráčov. No verili sme si. Musím však zodpovedne priznať, že sa nám to nepodarilo. Sezónu hodnotím ako absolútne nevydarenú.“

Prezident klubu ďalej pokračoval detailnejším rozborom príčin, ktoré stáli za neúspešnou sezónou. „Po prvé to bola veľká stagnácia a nevyrovnanosť výkonov. Vyplývalo to hlavne z prístupu jednotlivých hráčov k tréningovému procesu a následnou účasťou v majstrovských zápasoch. Nezodpovednosť a ľahostajnosť u niektorých vyústili v pocit, že bez nich to nejde, že majú isté miesto v zostave aj bez tréningu. Stačí len prísť na zápas, ale aj to sa ignorovalo hlavne v jarnej časti. Miesto nich zaskakovala staršia generácia, ktorej výkonnosť už nie je najvyššia, no prístup týchto hráčov k reprezentácií obce treba oceniť.“

Ako M. Seman podotkol, taktiež mužstvu neprospeli veľké pohyby v mužstve, hlavne v jarnej časti. Odišli Boltun (Nitrianska Blatnica ), Topoľčány (Lúka), pre pracovné a rodinné povinnosti prestali hrávať Švikruha, Mojzeš, Kopp, Slovík, Kiss, Halasz a takisto sa museli zaobísť aj o dlhodobo zranených Lešického, Mareka, Luloviča.

Aj vyššie spomenuté dôvody vyústili do krízovej situácie, ktorej výsledok je, že A-mužstvo Banky sa v sezóne 2018/2019 neobjaví v žiadnej zo súťaží Oblastného futbalového zväzu Trnava. „My sme ako klub prihlášku v riadnom termíne do súťaže podali. Výbor OTJ Banka s každým aktívnym hráčom uskutočnil osobný pohovor. Hráč sa musel jednoznačne vyjadriť, či chce alebo nechce reprezentovať obec. Zároveň sa musel jednoznačne stotožniť so stanovami klubu, z ktorých jasne vyplývajú jeho povinnosti, práva a nároky. Ak by tieto pohovory dopadli negatívne, boli sme rozhodnutí prihlášku zo súťaže stiahnuť. Oslovili sme celkovo 23 hráčov, s ktorými sme rátali v novej sezóne. Za klub chceli hrávať deviati, siedmi hráči boli rozhodnutí hrávať v iných kluboch, a siedmi hráči pre pracovné, rodinné či študijné povinnosti chceli už hrávať futbal iba rekreačne. Takže deň pred Aktívom ŠTK ObFZ Trnava sme prihlášku stiahli.“

Futbal v obci Banka má dlhoročnú tradíciu a družstvo mužov neodmysliteľne patrilo k fungovaniu klubu, ktorý sa taktiež venuje mládeži. O tom, či je šanca, že sa v niektorých z nasledujúcich sezón A-mužstvo obnoví, hovoril prezident klubu realisticky vzhľadom na danú situáciu. „Som vždy optimista, no bude to veľmi ťažké. Ak skončí s futbalom generácia dnešných tridsiatnikov, nemáme šancu mužstvo postaviť. Do úvahy pripadá vytvorenie spoločného mužstva so susednými obcami. Toto bude trend v najbližšom období. Ono sa to už teraz deje v mládežníckych kategóriách, dospelých to čaká tiež,“ povedal Miroslav Seman.

Tiež prezradil, čo bude pre obnovu mužského futbalu v obci Banka kľúčové. „V našej obci pravých zanietených ľudí do futbalu už nenájdete. Ostal som úplne sám. Viac ako 12 rokov sa venujem práci s mládežou a od januára 2010 zastávam funkciu prezidenta klubu. Dnes je to všetko o peniazoch. Pracujeme výlučne na amatérsko–dobrovoľníckej báze. Finančne nás podporuje iba obec a tieto prostriedky sú prísne viazané na presne stanovené oblasti. V budúcnosť verím. Mužský futbal sa dá znova oživiť, a to vtedy, ak získame ľudí z obce, ktorí ho chcú zasponzorovať a chcú pracovať v štruktúrach klubu.“

V najbližšom období sa budú chcieť v OTJ Banka zameriavať najmä na mládež, no ako Miroslav Seman priznal, ani tu sa klubu nevyhli problémy najmä personálneho charakteru. „Ako som už spomínal, mládežníckemu futbalu v našej obci sa osobne venujem takmer 12 rokov. V minulom súťažnom ročníku sme mali v súťažiach riadených ObFZ Trnava dve družstvá, a to žiakov a prípravku. Dohromady 30 detí. V súťažnom ročníku 2018/2019 sme chceli v tomto trende pokračovať, no s futbalom z rôznych dôvodov skončilo 15 detí. Z roka na rok je to horšie a horšie. Záujem detí o tento šport neustále klesá. Fyzická záťaž pre dnešné detí nie je to pravé orechové. Do súťaže sme prihlásili iba družstvo žiakov. Napriek tomu budeme maximálnu energiu smerovať do rozvoja mládežníckeho futbalu.“

Tomáš Horký

4 Shares

Najnovšie správy

Som čašníčka. Ako drvivá väčšina všetkých barmanov či čašníkov, aj ja som mala s majiteľom uzatvorenú pracovnú zmluvu formou dohody.…
  • 04.04.2020, 07:34
  • Piešťany / Spravodajstvo / Blogy
Dnes je sobota 4. apríla. Tento deň je Medzinárodným dňom bez násilia a Medzinárodným dňom proti nášľapným mínam a na…
  • 04.04.2020, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 4. apríla 2020
Meniny má Izidor, Izidora, zajtra Miroslava