Basketland v Piešťanoch privítal vyše 300 detí

  • Mladí dnes / Šport / Basketbal
  • 25. júla 2018, 14:00

Začiatkom júla sa v Piešťanoch uskutočnil najväčší basketbalový kemp na Slovensku – Basketland. Vyše 300 detí sa v dvoch turnusoch pod dozorom skúsených trénerov a stále aktívnych hráčov zdokonaľovalo v basketbalových zručnostiach, no absolvovali aj množstvo nebasketbalových aktivít.

V dvoch päťdňových turnusoch prišlo do basketbalového kempu viac než 300 detí zo siedmich krajín. © Ladislav Duračka

Trinásty ročník Basketlandu zamieril v opäť do Piešťan, kde sa po dobrých skúsenostiach z minulých rokov organizátori, ale i kemperi vždy radi vracajú. „Basketland kempy organizujeme 13 rokov. Začínali sme v Bratislave, pokračovali sme v Leviciach či Ružomberku, no momentálne sme veľmi spokojní v Piešťanoch i Kvačanoch, kde bude ešte jeden turnus. Sme veľmi radi, že sme sa s vedením Čajok dohodli na priestorovom zabezpečení Basketlandu. Piešťany nám dávajú veľké možnosti pri organizácii kempu zo športového, edukačného alebo kultúrneho hľadiska. Deti aj tréneri sa sem radi vracajú stále vo väčšom počte, čo je pre nás potešujúce,“ povedal organizátor kempu František Kubala.

V dvoch päťdňových turnusoch prišlo do kempu viac než 300 detí zo siedmich krajín. Organizátori boli s počtom účastníkov nadmieru spokojní a veria, že sa čo najviac z nich bude venovať basketbalu naďalej. „Na každom z turnusov sme privítali deti z rôznych klubov a rôznych vekových kategórií, takže sme ich mali rozdelených do homogénnych skupín podľa toho, koľko hrajú basketbal, aké majú zručnosti. Prvýkrát sa nám napríklad stalo, že v druhom turnuse sme mali viac dievčat ako chlapcov, čo môže byť pre Piešťanské Čajky smerom do budúcnosti potešujúce,“ uviedol Kubala.

Trénerský štáb pripravil bohatý program, ktorý pozostával z niekoľkých častí. Väčšina činností bola organizovaná zábavnou a súťažnou formou, aby to v prvom rade deti bavilo. Každodenný program bol prepletený individuálnymi súťažami, na ktorých mali kemperi možnosť zbierať body do celokempovej MVP súťaže. Mladí basketbalisti a basketbalistky tak mohli aj počas letných prázdnin rozvíjať svoj potenciál, pracovať na technike, osvojiť si nové zručnosti a získať tímové a športové zážitky. „Tréneri sa kemperom venujú najmä v štyroch základných disciplínach, a to dribling, prihrávanie, streľba a pivotovanie. Okrem toho sa venujeme aj ďalším doplnkovým programom, ako napríklad koordinácia a posilňovanie s vlastnou váhou, cvičenie s fyzioterapeutkou zameraný na cvičenie s chodidlami. Takisto sa venujeme aj základom pravidiel či základom basketbalovej angličtiny,“ priblížil program kempu jeho hlavný organizátor.

Mladým nádejam sa v kempe venovali aj známe basketbalové osobnosti spomedzi hráčov i trénerov. „Chcel by som vyzdvihnúť široký tím ľudí, ktorý sa o Basketland kemp stará. Zo známych trénerov spomeniem napríklad Petra Ivanoviča z MBK Karlovka a Petra Tordu, ktorý bude trénerom Handlovej. Taktiež tu boli viaceré reprezentantky – Terézia Páleníková, Laura Horvátová, Marta Páleníková či Sabína Oroszová. Z mužov sme tu mali Dalibora Hliváka, Šimona Krajčoviča i Davida Abraháma,“ vymenoval zaujímavé persóny slovenského basketbalu F. Kubala.

Organizátori evidujú, že sa na kemp každoročne vracajú deti, na ktorých je poznať badateľný pokrok a na viacerých je vidieť potenciál hrať basketbal aj v budúcnosti. „Tento rok som bol veľmi prekvapený úrovňou vo viacerých skupinách. Bolo tu ozaj niekoľko talentovaných jedincov, ktorí majú potenciál. Je zaujímavé sledovať deti, ktoré k nám chodia pravidelne, ako dokážu napredovať,“ uviedol Kubala. „Vracia sa k nám veľa ľudí, ktorí kemp absolvovali ako hráči a momentálne sa venujú basketbalu na úrovní profesionálnych hráčov či trénerov. Niektorí tréneri prichádzajú už aj so svojimi deťmi,“ dodal.

Kempu sa zúčastnili aj bývalé hráčky Piešťanských Čajok (zľava) Laura Horvátová, Sabína Oroszová, Terézia Páleníková a Michaela Balážová.

Aj tento rok sa kempu zúčastnilo niekoľko detí, ktoré dostali účasť dotačnou formou. „Máme viacero programov pre talentovanú mládež či deti zo sociálne slabších rodín. Máme rozbehnutú spoluprácu v programe You are the Future, kde mládežnícki tréneri v kluboch vyberú alebo ocenia dva-tri talenty, ktoré sa zúčastnia Basketlandu. V rámci sociálneho programu sme zasa privítali deti, ktorých rodičia si nemôžu dovoliť zaplatiť plnú sumu,“ spresnil Kubala.

Početnú účasť na kempe mali aj deti z Piešťan a okolia, ktoré sa Basketlandu zúčastnili ako denného tábora. „Tento rok sme sa zamerali práve na dennú formu tábora. Privítali sme tu asi tridsať detí z Piešťan a širšieho okolia a sme radi, že je o Basketland záujem aj v regióne.“

Už teraz je viac-menej jasné, že Basketland sa do Piešťan vráti i v lete 2019, no F. Kubala prezradil, že by kemp rád spravili aj počas zimných mesiacov: „Radi by sme oživili kemp aj počas hlavnej sezóny a cez zimné prázdniny sa budeme snažiť nájsť priestor na zimný kemp a v lete možno ponúkneme viacero turnusov. O všetkom budeme včas informovať.“

Tomáš Horký

Najnovšie správy

Dnes je utorok 19. marca. Tento deň je Sviatkom sv. Jozefa. Meniny má Jozef.
  • 19.03.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
V stredu 13. marca na Hematologicko-transfuziologickom oddelení Nemocnice A. Wintera darovalo krv 24 darcov.
  • 19.03.2019, 18:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
Uplynulý týždeň by sa práca piešťanských hasičov dala označiť aj ako pohodová bez dramatických výjazdov.
  • 19.03.2019, 08:00
  • Piešťany / Spravodajstvo / Región
V Trnavskom kraji dosiahla za rok 2018 priemerná mesačná mzda zamestnanca v prepočte na fyzické osoby 1119 eur. Medziročne vzrástla…
  • 19.03.2019, 12:00
  • Kraj / Piešťany / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava