Letný tábor s mestskými policajtmi nemal chybu

  • Mladí dnes
  • 22. júla 2018, 12:00

Prvý júlový týždeň zažili deti z piešťanských škôl parádny letný tábor plný aktivít, ktorý im už niekoľko rokov za sebou pripravujú mestskí policajti. Tentoraz sa vybrali do malebnej prírody okolia Vrútok a Martina. Celé dianie, hry, výlety, tance a rôzne aktivity – streľbu zo vzduchovky či opekačku pri táboráku – opísala preventistka mestskej polície Viera Husáková.

Deti z piešťanských škôl prežili s mestskými policajtmi v okolí Vrútok a Martina parádne dni plné aktivít. © archív MsP

Hotel Junior, ktorý leží pri vstupe do lesného porastu, nás privítal chladným počasím, čo nás ale neodradilo od realizácie zaujímavého programu v rámci tábora pre peer aktivistov v prevencii kriminality. Hneď po príchode sme navštívili pamätník partizánov Karvaša a Bláhovca, ktorí zomreli v objatí počas druhej svetovej vojny, prečítali sme si o ich osude, a v pondelok nás čakal už deň plný návštev.

Školáci si zacvičili, ba naučili sa aj základy sebaobrany.

Ráno sme sa učili s kynológmi – príslušníkmi Policajného zboru SR z Martina, ako cvičiť psov, základný výcvik nám ukázali až tri psy, ktoré deti zaujali i pobavili. To sa už na nás chystali príslušníci Mestskej polície z Martina, ktorí preverili fyzickú kondíciu detí. Okrem ukážok bojových umení predviedli i základy sebaobrany a potom zapojili do aktivít i peer aktivistov. Popoludní sa na nás pripravili skauti z Martina, ktorí obsadili celú lúku a les za hotelom. Deti na stanovištiach zbierali body za splnené úlohy, pri ktorých sa naučili, ako postaviť prístrešok v lesnom poraste, ako vyzerajú stopy zvierat, ako založiť oheň, poskytnúť prvú pomoc, orientovať sa v lese podľa porastov, viazať základné uzly a mnohé iné veci, ktoré sa dajú využiť v rôznych životných situáciách. Večer sa niesol v duchu tancov a tanečných súťaží, napríklad stoličkový tanec.

Títo chlapci si v lese budú vedieť postaviť prístrešky na prežitie.

Tretí deň sme si urobili celodenný výlet do skanzenu v Jahodníckych hájoch, kde nás zaujal najstarší drevený kostol a dom, kde nakrúcali film Perinbaba. Potom sme sa presunuli na martinský Národný cintorín a na elektronickej tabuli sme vyhľadali hrobové miesta našich národných dejateľov a mnohých významných ľudí v oblasti kultúry.

Na záver nás čakalo Hasičské múzeum v Martine. V areáli sa nachádzali i rôzne športové aktivity, kde sa deti dosýta vyšantili. Večer sa strieľalo zo vzduchoviek a tancovalo v rytmoch zumby.

Ďalší deň sa niesol v duchu prechádzky do lesa, zbierali sme lesné jahody a maliny. Popoludní sa začala súťaž v streľbe zo vzduchovky, zúčastnili sa jej všetky deti a výsledky sa rozdelili na dievčenskú a chlapčenskú časť. Prvé miesto získali Sofia Pátrovičová a Erik Pánsky. Večer s táborákom a opekaním špekáčikov sa páčil ozaj každému. Kto nechcel špekáčik, dokŕmil sa čerstvo nakrájanou zeleninou či prekvapením večera – opekaním cukríkov marshmallows.

Vôňa špekáčikov a táborového ohňa nesmela chýbať.

Štvrtok bol výletný, prezreli sme si minizoo a biofarmu v Turčianskych Kľačanoch, kde sa chovajú zvieratá. Najviac nás pobavila bláznivá lama, ktorá nás naháňala po celom obvode plota, ale, našťastie, sme boli z vonkajšej strany. Nakúpili a ochutnali sme ovčí syr, ovčie a kozie výrobky a deti sa vybláznili na drevených preliezačkách a hojdačkách v okolí zurčiaceho potoka. Popoludní hotel Junior organizoval deň detí a zúčastnili sa ho nielen deti z okolia, ale i naši „peeráci“. Hrdo odnášali sladkosti získané v rôznych súťažiach s animátormi a na záver získali množstvo cien v tombole. Večer nás čakala skúška odvahy na nočnom pochode lesom. Deti chodili zväčša po dvoch po vyhradenej trase a veru sa riadne výskalo a kričalo medzi stromami a lesným porastom. Ale bol to super zážitok a aj tí najväčší bojazlivci sa na konci cesty menili na hrdinov…

K správnemu táboru patrí stoličkový tanec.

Posledný deň bol spojený najmä s táborovými trhmi, súťažami, tombolou a výmennými trhmi. Komu sa nepáčilo, čo získal, mohol si to vymeniť s kamarátmi na báze dobrovoľnosti. Popoludní sa nebo rozplakalo, a tak sme zorganizovali turnaj v stolnom tenise, zvíťazil David Drobný. A čo by to bol za tábor bez karnevalu, večer si deti prichystali masky, zvíťazila námorníčka Sofia Sýkorová, ale sladkosťami boli odmenení všetci. Potom si zasúťažili s balónmi a lentilkami pod taktovkou panovníka Cézara, ktorý celý karneval uvádzal.

A to nás už čakalo balenie sa domov, ráno sme odovzdali izby, vyhriali sa ešte na horskom slnku pri hrách a futbale a po obede nás autobus prepravil bezpečne do prístavu zvaného domov… Tešíme sa opäť o rok!

Viera Husáková

V táborovej pošte bolo plno milých lístočkov.

Najnovšie správy

Dnes je sobota 23. marca. Tento deň je Svetovým dňom meteorológie. Meniny má Adrián.
  • 23.03.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Dnes je piatok 22. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom tuleňov a Svetovým dňom vody. Meniny má Beňadik.
  • 22.03.2019, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Vážený pán primátor! Napriek tomu, že až o niekoľko dní dovŕšite malé jubileum - prvých (neľahkých) 100 dní v úrade,…
  • 21.03.2019, 08:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava