Mladé sokoly dostali náhradný domov

  • Kultúra a spoločnosť / Príroda
  • 21. júla 2018, 12:00

Päť mláďat sokola myšiara z Brezovej pod Bradlom dostalo nový domov v náhradných hniezdach. Ide o druh, ktorý sa prispôsobil životu v mestách, na úspešné vyhniezdenie mu stačí kvetináč, dostatočne veľký výklenok alebo zabudnuté vedro na balkóne. Ornitológovia odhadujú, že v mestách a obciach na Slovensku žije asi tisíc párov sokola myšiara. Jeho jedálny lístok pozostáva najmä z hlodavcov, pomáha tak ľuďom regulovať ich počet v prírode.

Mláďatá sokola myšiara dostali nový domov v búdkach pri Kolárove. © dravce.sk

Sokol myšiar hniezdil v minulosti na skalách a v dutinách stromov, v súčasnosti sa prispôsobil životu v mestskom prostredí. Od marca do mája znesie sokolí pár v priebehu niekoľkých dní za sebou tri až osem vajec. Asi mesiac ich zahrieva predovšetkým samica. Úlohou samca je zabezpečiť samičke potravu.

Po vyliahnutí trvá približne ďalší mesiac, kým sa mláďatá osamostatnia a sú schopné lietať. V našich podmienkach opúšťajú hniezdo od konca mája do začiatku augusta. Potom si mladé sokoly skúšajú svoje prvé lety a posedávajú v okolí miesta, kde sa vyliahli. Často zletia iba o pár poschodí nižšie a oddychujú.

Dospelé vtáky ich ešte prikrmujú, spoznáme to podľa škriekania. Keď prinesú potravu, mladé krikom lokalizujú svoju pozíciu, aby boli nakŕmené. „Práve v tomto období sú veľmi zraniteľné – často sme svedkami toho, že sa im ľudia snažia pomôcť a odnášajú zdravé jedince do záchranných staníc. Takýto postup je však nesprávny,“ vysvetľuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.

Niekedy sa stáva, že hniezdo sokolov myšiarov je malé a ešte nelietajúce mláďatá z neho vypadnú. V takomto prípade zabezpečíme väčší hniezdny priestor a v krajnom prípade volíme adopciu. Sokolíka umiestnime do náhradného hniezda k mláďatám približne rovnakého veku. Vtáky nemajú silne vyvinutý čuch a nevadí im pach človeka na mláďatách. Ich rodičovský pud im velí postarať sa o malé sokolíky vo svojom hniezde – či sú ich alebo cudzie. „V priebehu júna dostalo nový domov i päť sokolov myšiarov zo Záchrannej stanice Brezová pod Bradlom. Umiestnili sme ich do búdok pri Kolárove, všetkým sa darí. Takéto adopcie sú náročné najmä časovo, vyžadujú odborný prístup a dostatočný prehľad o situácii v potenciálnych ‚adoptívnych rodinách‘,“ hovorí Slobodník.

Podľa ochranárov v intraviláne na Slovensku žije asi tisíc párov sokola myšiara. Od minulého roka získavajú údaje o ich hniezdach aj od verejnosti. Prostredníctvom formulára na www.dravce.sk/postolka môžu ľudia nahlásiť svojho sokolieho podnájomníka a získať cenu v súťaži. „V prvom ročníku súťaže sme minulý rok získali informácie o 38 hniezdach s takmer stovkou mláďat. Aktuálne evidujeme 51 nahlásených hniezd, všetky sa zobrazujú na online mape. Pre veľký úspech sme predĺžili súťaž ‚Sokol myšiar na balkóne – koľko ich je?‘ do 25. júla 2018. Ľudia sa zo sokolov na balkóne tešia, posielajú nám fotografie a videá, sme radi že aj vďaka nám už nadšenie prevláda nad strachom z cudzieho návštevníka na balkóne,“ uzatvára Slobodník.

Čo s operencami mimo hniezda

Veľa ľudí si myslí, že nájdenému mláďaťu pomôžu najviac tak, že ho odnesú preč z miesta nálezu. Tým sa však jeho osud často stáva neistým a je vystavené riziku. Ak je mladý sokol zdravý a mimo ohrozenia vonkajšími vplyvmi (premávka, psy, mačky a pod.), najlepšie je nechať ho tam, kde sme ho našli. Prípadne sa môžeme uistiť, že dospelý pár je nablízku a o mláďa je postarané. Keď sa vám zdá, že mláďaťu niečo hrozí, môžete ho vyložiť na konár či múrik, odkiaľ ale nezriedka beztak po čase opäť zletí. Napriek všetkému platí, že najlepšiu starostlivosť mu dajú dospelé sokoly, teda jeho vlastný druh. Ak máte pochybnosti, vždy najprv volajte odborníkov – Štátnu ochranu prírody SR, resp. 112. Viac o nálezoch vtáctva a správnom postupe je uvedené na www.dravce.sk/prvapomoc.

Jozef Vojčiniak

Najnovšie správy

Letné obdobie využili na skrášlenie a zabezpečenie prostredia pre deti aj na Banke. Základnú školu s materskou školou, ktorá v…
  • 24.08.2019, 00:01
  • Školy / Spravodajstvo / Región
Rozbitý chodník, hrbole a špina. Chodník na Ulici Andreja Hlinku v Piešťanoch vedúci z autobusovej a železničnej stanice do centra…
  • 23.08.2019, 07:51
  • Reportáž / Piešťany
sobota, 24. august 2019
Meniny má Bartolomej, zajtra Ľudovít