ZEAL & ARDOR – STRANGER FRUIT

  • Kultúra a spoločnosť / Hudba
  • 8. júla 2018, 18:00

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

© MKVA

Čo by sa stalo, ak by sa afroamerickí otroci obrátili namiesto Boha k diablovi? S touto ironickou premisou sa na svojom prvom albume Devil is Fine pohrával švajčiarsky hudobník a multiinštrumentalista Manuel Gagneux s projektom Zeal & Ardor. Výslednou podobou idey bola 20-minútová fúzia black metalu, gospelovej a bluesovej hudby. Na novom albume Stranger Fruit táto fúzia ďaleko presahuje opätovný pokus spojiť americké country a black metal na albume Panopticon: The Scars of Man on the Once Nameless Wilderness aj novinku Ámr od stálice avant-metalovej scény Ihsahna.

Najväčšou poslucháčskou devízou novinky Zeal & Ardor je určite fakt, že pri všetkom smerovaní k hudobnej avantgarde ostávajú v princípe chytľavým pesničkovým projektom. Na Stranger Fruit sa nesúrodé hudobné svety navzájom rozširujú, vedú viacsmerný dialóg a počúvanie albumu pripomína hudobnú osemsmerovku. Z najextrémnejších vplyvov dokáže album vyťažiť neočakávané.

Blackmetalové gitarové linky a blast beaty tu vytvárajú motívy autentickejšie a vitálnejšie než väčšina produkcie ortodoxne blackmetalových nahrávok za posledné roky. Zeal & Ardor v nich navyše dokáže nachádzať potenciál, vďaka ktorému hustá sonická lavína nefunguje ako obligátna temnota, ale ako katarzné jadro piesní, vytvárajúce o to zaujímavejšie cesty k hitovo znejúcim refrénovým častiam.

Michael Papcun

73 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 22. mája. Tento deň je Medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Meniny má Júlia, Juliana.
  • 22.05.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 23. mája. Tento deň je Svetovým dňom korytnačiek. Meniny má Želmíra.
  • 23.05.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 23. mája 2022
Meniny má Želmíra, zajtra Ela