Gymnazisti znalcami prvej republiky

  • Mladí dnes / Školy
  • 6. júla 2018, 18:00

Záver školského roka bol pre piešťanských primánov z Gymnázia Pierra de Coubertina netradičný a vzrušujúci. Štvrtok 28. júna strávili v televíznom štúdiu Českej televízie v Brne.

Víťazný tím: (zľava) Filip Sova, Samuel Rybanský, Peter Štubňa, Sofia Dzíbelová a Andrea Žlnayová. (Autor: Tomáš Marek)

Česká televize a RTVS pripravujú do vysielania koprodukčný projekt k 100. výročiu vzniku Československej republiky s názvom Ahoj, republika! Ide o osemdielnu súťaž medzi dvomi päťčlennými tímami českých a slovenských detí, ktoré preukazujú svoje vedomosti, obratnosť, vytrvalosť a šikovnosť.

Súperom piešťanských primánov boli vrstovníci z Poděbrad. Podmienkou účasti v súťaži bolo natočenie 1,5-minútového videa, v ktorom súťažiaci predstavili naše mesto za prvej republiky. Primán Samuel Pabiš s pomocníkmi Matúšom Kubalom a Filipom Kaletom sa chopili kamery a s pomocou Michaela Papcuna natočili materiál, ktorý do výslednej podoby zostrihali a finalizovali Viktor Vrábel a M. Papcun, absolventi gymnázia.

S. Rybanský, líder prímy piešťanského gymnázia.

Témou súťažného dielu bol technický pokrok za prvej republiky. Gymnazisti Sofia Dzíbelová, Samuel Rybanský, Filip Sova, Peter Štubňa a Andrea Žlnayová aj vďaka fantastickej podpore spolužiakov v štúdiu dokázali znalosť češtiny, šnurovali topánky na čas, popasovali sa s vynálezmi Aurela Stodolu, plazili sa v baníckej prilbe štôlňou na čas, rekonštruovali dráhu Slovenskej strely a na základe odprezentovaných dobových dokumentov bezchybne a jednohlasne zodpovedali správne všetky otázky vedomostného kvízu.

Piešťanci zvíťazili 105:30 bez straty jediného bodu a boli najlepšími zo všetkých 16 zúčastnených družstiev. Súťaž bude odvysielaná na jeseň tohto roka v ČT a RTVS. Vďaka podpore riaditeľky školy a príprave primánov pod taktovkou triednej učiteľky Evy Domonkosovej a učiteľky Ivany Papcunovej gymnazisti suverénne a dôstojne reprezentovali gymnázium, mesto Piešťany aj Slovensko.

Ivana Papcunová

Priestor pre vašu reklamu 728×90

Najnovšie správy

V stredu 12. septembra na hematologicko-tranfúziologickom oddelení Nemocnice A. Wintera darovalo krv 36 darcov.
  • 18.09.2018, 20:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je streda 19. septembra. Tento deň je Dňom vzniku Slovenskej národnej rady. Meniny má Konštantín.
  • 19.09.2018, 08:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Piešťanské mestské zastupiteľstvo krátko pred voľbami opustil ďalší poslanec zo zoskupenia Spoločne pre Piešťany. Po Eve Wernerovej a Jánovi Jánošíkovi…
  • 19.09.2018, 09:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
Aj vy ste chodili do piešťanského Tuzexu na rifle, značkové trigovice, bielizeň, kávu, čokoládu, žuvačky a koňaky? Ak áno, iste…
  • 18.09.2018, 17:55
  • Piešťany / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava