Gymnazisti znalcami prvej republiky

  • Mladí dnes / Školy
  • 6. júla 2018, 18:00

Záver školského roka bol pre piešťanských primánov z Gymnázia Pierra de Coubertina netradičný a vzrušujúci. Štvrtok 28. júna strávili v televíznom štúdiu Českej televízie v Brne.

Víťazný tím: (zľava) Filip Sova, Samuel Rybanský, Peter Štubňa, Sofia Dzíbelová a Andrea Žlnayová. (Autor: Tomáš Marek)

Česká televize a RTVS pripravujú do vysielania koprodukčný projekt k 100. výročiu vzniku Československej republiky s názvom Ahoj, republika! Ide o osemdielnu súťaž medzi dvomi päťčlennými tímami českých a slovenských detí, ktoré preukazujú svoje vedomosti, obratnosť, vytrvalosť a šikovnosť.

Súperom piešťanských primánov boli vrstovníci z Poděbrad. Podmienkou účasti v súťaži bolo natočenie 1,5-minútového videa, v ktorom súťažiaci predstavili naše mesto za prvej republiky. Primán Samuel Pabiš s pomocníkmi Matúšom Kubalom a Filipom Kaletom sa chopili kamery a s pomocou Michaela Papcuna natočili materiál, ktorý do výslednej podoby zostrihali a finalizovali Viktor Vrábel a M. Papcun, absolventi gymnázia.

S. Rybanský, líder prímy piešťanského gymnázia.

Témou súťažného dielu bol technický pokrok za prvej republiky. Gymnazisti Sofia Dzíbelová, Samuel Rybanský, Filip Sova, Peter Štubňa a Andrea Žlnayová aj vďaka fantastickej podpore spolužiakov v štúdiu dokázali znalosť češtiny, šnurovali topánky na čas, popasovali sa s vynálezmi Aurela Stodolu, plazili sa v baníckej prilbe štôlňou na čas, rekonštruovali dráhu Slovenskej strely a na základe odprezentovaných dobových dokumentov bezchybne a jednohlasne zodpovedali správne všetky otázky vedomostného kvízu.

Piešťanci zvíťazili 105:30 bez straty jediného bodu a boli najlepšími zo všetkých 16 zúčastnených družstiev. Súťaž bude odvysielaná na jeseň tohto roka v ČT a RTVS. Vďaka podpore riaditeľky školy a príprave primánov pod taktovkou triednej učiteľky Evy Domonkosovej a učiteľky Ivany Papcunovej gymnazisti suverénne a dôstojne reprezentovali gymnázium, mesto Piešťany aj Slovensko.

Ivana Papcunová

Najnovšie správy

Dnes je streda 21. novembra. Tento deň je Svetovým dňom filozofie, Svetovým dňom pozdravov a Svetovým dňom televízie. Meniny má…
  • 21.11.2018, 08:00
  • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Súdne pojednávanie vo veci vyplatenia odmien jednému z bývalých členov manažmentu piešťanského letiska pokračovalo v stredu 14. novembra. Súd ešte…
  • 20.11.2018, 12:00
  • Kraj / Spravodajstvo
Krásny, hustý vianočný smrek už ozdobujú. Vianočný stromček, ktorý krášli centrum mesta a ktorý sem inštalovali po tom, čo ho…
  • 20.11.2018, 11:17
  • Nezaradené / Piešťany / Spravodajstvo
V stredu 14. novembra na Hematologicko-transfuziologickom oddelení Nemocnice A. Wintera v Piešťanoch darovalo krv 22 darcov.
  • 20.11.2018, 16:00
  • Piešťany / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava