Hudobný tip: THE MARS VOLTA – TREMULANT

  • Kultúra a spoločnosť / Hudba
  • 24. júna 2018, 18:00

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

hudobny tip
obal albumu © Gold Standard Labs

Ešte predtým, než mexickí The Mars Volta rozrazili dvere rockovej scény debutovým albumom De-Loused in the Comatorium (2003), nahrali 19-minútové demo Tremulant. Na The Mars Volta až nezvykle krátky hrací čas prezentuje skupinu v jej najživelnejšej a dosť možno najsviežejšej polohe.

Tremulant je ako prvé, nečakané a nie úplne oficiálne letmé stretnutie s novou osobou. Zastihnete ju v trochu nepripravenej, zaskočenej chvíli, keď nestíha úplne korigovať svoje pohnútky, a môžete si užívať rad podvedomých verbálnych alebo neverbálnych indícií. Tieto indície sa na deme prejavujú v prudkých prechodoch a hardcorových vplyvoch. Album je viac pojašený než virtuózny. Polohy a premeny typické pre hudbu The Mars Volta preháňajúce žáner progresívneho rocku skrz jeho najakčnejšie a najexpresívnejšie sekvencie. Nástroje eruptívne prehlušujú, aby následne splývali a vzápätí hrali úplne slobodné, nezávislé hry. Od bláznovstva prechádzame priamo do melanchólie nevedúcej nikam inam, než do ďalšieho vyhroteného stavu preskakujúceho cez hranicu organizácie a chaosu ako cez švihadlo.

Skupina z americko-mexického pohraničia, z El Pasa, pripomína mexické oslavy Dňa mŕtvych, obrovské procesie, kde sa človek nemá čas zorientovať v záplave vzorov a motívov. Kvetinami obrastené lebky nám otvárajú svet novej kultúry a to isté robia The Mars Volta na rockovej scéne od roku 2002.

Michael Papcun

212 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 27. mája. Tento deň Medzinárodným športovým vyzývacím dňom. Meniny má Iveta.
  • 27.05.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
Ďalší, už 47. ročník populárnej BUĎ FITky sa v Piešťanoch uskutoční v dňoch 27.-28. mája a bude tradične zameraný na…
  • 27.05.2022, 00:02
  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia / Piešťany
piatok, 27. mája 2022
Meniny má Iveta, zajtra Viliam