Nielen opatrovateľom výrazne zvýšia platy

  • Kraj / Spravodajstvo
  • 18. júna 2018, 16:00

Trnavský samosprávny kraj výrazne zvýši platy zamestnancov v zariadeniach sociálnych služieb. Zvýšenie pocíti všetkých 1 145 zamestnancov, najviac však tí, ktorí pracujú denne s klientmi. Napríklad opatrovateľky a opatrovatelia dostanú podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča už za jún najmenej o sto eur v čistom viac.

Zamestnanci domov sociálnych služieb, ktoré zriaďuje TTSK, dostanú už za jún o sto eur viac. © TTSK

O systémovom zvýšení platov v zariadeniach sociálnych služieb rozhodol rozpočtovým opatrením Viskupič. Župu to bude do konca roka stáť približne 1,1 milióna eur, na budúci rok dva milióny eur. „Viem, že primárna motivácia ľudí pracujúcich v sociálnych službách nie sú peniaze. Až príliš dlho sa tento fakt v našej spoločnosti, aj v našej župe, zneužíval. Ľudia, ktorí robia psychicky aj fyzicky veľmi náročnú prácu, robili za veľmi nízke mzdy,“ povedal Viskupič, ktorý terajšie zvýšenie platov označil za historické.

Priemerná mzda v zariadeniach sociálnych služieb Trnavského samosprávneho kraja je momentálne 625 eur v hrubom, čo je približne 540 eur v čistom, no mnohí majú len minimálnu mzdu. Ľudia preto z tejto práce odchádzajú, noví sa hľadajú len ťažko. „Z našich zariadení odišlo za posledný rok a pol 219 zamestnancov, ďalších jedenásť je vo výpovednej lehote,“ skonštatoval župan. Práve zvýšenie platov by malo trend odchodov za lepšie platenou prácou zastaviť.

Zvýšiť platy tým, ktorí sa starajú o seniorov a ľudí s rôznym postihnutím, umožnila podľa Viskupiča konsolidácia hospodárenia a celkovo lepšie hospodárenie Trnavského samosprávneho kraja.

(sita)

27 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 24. marca. Tento deň je Svetovým dňom tuberkulózy. Meniny má Gabriel.
  • 23.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Kamil Moravčík, riaditeľ Základnej školy M. R. Štefánika na Vajanského ulici v Piešťanoch, po vyše týždni zareagoval na naše otázky…
  • 22.03.2023, 22:32
  • Piešťany / Blogy / Blogy
piatok, 24. marca 2023
Meniny má Gabriel, zajtra Marián