Literárny tip: Marakéš

  • Kultúra a spoločnosť / Knihy
  • 17. júna 2018, 13:00

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

kniha papcunova marakes
obal knihy © Artforum

Dočkali sme sa! Nezohnateľná zbierka poviedok Marakéš vychádza pri príležitosti nedožitých 50. narodenín autora Václava Pankovčína a je doplnená dosiaľ nepublikovanými textami z pozostalosti.

Čo je Marakéš? Veľká dedina kdesi v strede Európy, na východnom Slovensku, na polceste medzi Saharou a Aljaškou. Marakéš je živý magický šaľeny východ, domáca verzia exotiky vo forme anekdotických a magicko-poetických krátkych poviedok. Východoslovenský folklór je pomiešaný s juhoamerickým magickým realizmom, archaické sa prelína s postmoderným, poetické s bizarným. Podľa slov autora balansovanie na hrane reálneho a magického je podmienené dávkou fantázie, zažitým a zdedeným. A najmä upozorňuje čitateľov, že urieknutie či počarenie sa na Slovensku považuje aj dnes za úplne normálny jav.

Ivana Papcunová

54 Shares

Najnovšie správy

Piešťanca Michala Vercholu poznajú mnohí ako dlhoročného poštára a trénera piešťanských futbalistov. Dnes pracuje v Službách mesta Piešťany a kdesi…
  • 17.01.2022, 00:01
  • Rozhovory / Kultúra a spoločnosť / Piešťany / Šport
Dnes je nedeľa 16. januára. Meniny má Kristína. Narodeniny oslavuje piešťanská plavkyňa Martina Moravcová.
  • 16.01.2022, 00:00
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 17. januára 2022
Meniny má Nataša, zajtra Bohdana