Literárny tip: Marakéš

  • Kultúra a spoločnosť / Knihy
  • 17. júna 2018, 13:00

Hovorí sa, že na Slovensku už takmer každý píše, ale, bohužiaľ, takmer nikto nečíta. Aby ste sa dokázali orientovať v labyrinte vydávanej literatúry, ponúkame vám literárny tip, knižnú ochutnávku na tento týždeň.

kniha papcunova marakes
obal knihy © Artforum

Dočkali sme sa! Nezohnateľná zbierka poviedok Marakéš vychádza pri príležitosti nedožitých 50. narodenín autora Václava Pankovčína a je doplnená dosiaľ nepublikovanými textami z pozostalosti.

Čo je Marakéš? Veľká dedina kdesi v strede Európy, na východnom Slovensku, na polceste medzi Saharou a Aljaškou. Marakéš je živý magický šaľeny východ, domáca verzia exotiky vo forme anekdotických a magicko-poetických krátkych poviedok. Východoslovenský folklór je pomiešaný s juhoamerickým magickým realizmom, archaické sa prelína s postmoderným, poetické s bizarným. Podľa slov autora balansovanie na hrane reálneho a magického je podmienené dávkou fantázie, zažitým a zdedeným. A najmä upozorňuje čitateľov, že urieknutie či počarenie sa na Slovensku považuje aj dnes za úplne normálny jav.

Ivana Papcunová

1 Shares

Najnovšie správy

Trnavský samosprávny kraj počas dvoch rokov s novým vedením využil priaznivý vývoj slovenskej ekonomiky a daňových príjmov na konsolidáciu župných…
  • 12.12.2019, 06:43
  • Kraj / Spravodajstvo
piatok, 13. decembra 2019
Meniny má Lucia, zajtra Branislava, Bronislava