Trnavský kraj chce tiež cyklomagistrálu popri Váhu

  • Kraj / Spravodajstvo
  • 12. júna 2018, 18:00

Trnavský samosprávny kraj sa bude podieľať na budovaní viac ako dvestokilometrovej Vážskej cyklomagistrály, ktorá povedie popri Váhu od Komárna až po Strečno. Kraj je v súčasnosti pred podpisom zmluvy na projektovú dokumentáciu na takmer pätnásťkilometrový úsek Horný Čepeň – Šulekovo. Stavebné práce by sa mohli začať na budúci rok, verejnosti by v takom prípade mohol tento úsek cyklotrasy slúžiť najneskôr v roku 2020.

cyklistika ilustracne foto
ilustračné foto © wikipedia.sk

„Národná cyklotrasa povedie od Komárna až po Strečno a spojí štyri kraje. Máme záujem o užšiu spoluprácu s Nitrianskym, Žilinským aj Trenčianskym krajom, aby bola zrealizovaná čo najskôr. Od jej dobudovania si sľubujeme multiplikačný efekt a okrem zatraktívnenia cestovania do práce na bicykli by mohla prispieť k rozvoju cestovného ruchu a odbremeneniu ciest. Zároveň chceme pokračovať aj v príprave ďalšej časti v našom kraji, od Šulekova po Piešťany,“ povedal riaditeľ odboru stratégií a projektov Úradu Trnavského samosprávneho kraja Miroslav Knap.

Zatiaľ najďalej je s Vážskou cyklomagistrálou Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý v máji otvoril prvý úsek od hranice s Trnavským samosprávnym krajom v Hornej Strede po Nové Mesto nad Váhom v dĺžke 13,4 kilometra. V tomto roku plánuje otvoriť ešte jeden úsek zo stokilometrovej časti, ktorá krajom povedie.

Trnavský samosprávny kraj chce úsek Horný Čepeň – Šulekovo financovať z Integrovaného operačného programu (IROP). Predpokladané náklady na výstavbu sú 1,8 milióna eur, skutočné vyplynú až z projektovej dokumentácie. V prípade získania nenávratného finančného príspevku pre tento projekt bude kraj spolufinancovať výstavbu len vo výške päť percent z celkových oprávnených výdavkov.

Trnavský samosprávny kraj okrem toho podľa hovorcu Patrika Velšica podporuje cyklodopravu v regióne dotáciami na budovanie cyklotrás a cyklochodníkov v mestách a obciach. Deväť obcí v okresoch Dunajská Streda a Galanta spojí viac ako 40-kilometrová trasa. Na jej projektovú dokumentáciou prispeje kraj čiastkou 22-tisíc eur.

Cyklotrasa bude prechádzať obcami Horné Saliby, Dolné Saliby, Jahodná, Kráľov Brod, Matúškovo, Mostová, Tomášikovo, Trstice a Vozokany. Spolu prispeje župa na projektové dokumentácie cyklotrás 219-tisíc eur, vďaka čomu by mohlo pribudnúť viac ako 80 kilometrov cyklotrás, ktoré budú stavať mestá a obce.

(sita)

43 Shares

Najnovšie správy

V piešťanskom mestskom parku zažijete dnes a zajtra ukážky historickej lukostreľby, turnaj rytierov na koňoch aj sokoliarske a šermiarske vystúpenia.…
  • 26.09.2020, 10:09
  • Piešťanský týždeň / Kultúra a spoločnosť / História / Spravodajstvo
Svojho času kráčali po týchto chodbách pracovníci spoločnosti Figaro, o niekoľko desiatok rokov to boli napríklad aj študenti Strednej odbornej…
  • 26.09.2020, 11:00
  • Kultúra a spoločnosť / Výstavy / Piešťany
Dnes je nedeľa 27. septembra. Tento deň je Svetovým dňom cestovného ruchu a Dňom železničiarov. Meniny má Cyprián.
  • 27.09.2020, 01:14
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 27. septembra 2020
Meniny má Cyprián, zajtra Václav