Lesk a bieda

 • Editoriál / Blogy
 • 4. júna 2018, 19:19
 • Autor:Viera Dusíková

Letná sezóna je opäť otvorená – s množstvom akcií, atrakcií, koncertov aj radosti zo stretnutí. Za nami sú tiež oslavy MDD. Všade, kam sa človek pozrel, vylúdili úsmevy.

Moravanci aj Rakovičania pre svojich, ale aj iných malých športovcov pripravili športové olympiády. Nádherný deň detí však prežili aj v Ostrove či iných obciach regiónu. Gazdinky piekli čerešňové koláče a bublaniny, záhradkári ďakovali za dážď. Vytrvalý a hojný. V kritických miestach až priveľmi výdatný, takže hasiči mali prácu s odčerpávaním na uliciach aj v zatopených pivniciach.
Mesto ožilo, osviežené letom a dobrou náladičkou, ktorá sa ako zlatá niť ťahala počas víkendu celými Piešťanmi. Nakukla aj k Tescu. Niekedy tam postáva bezdomovec. Natrčí čapicu alebo prázdnu dlaň a pýta si peniaze na rožok. Vždy mu dám nejaký ten cent, po výplate sa rozšupnem a strčím mu dvojeurovku. Decká mi za to nadávajú, ale čo už, som taká.
V nedeľu večer sedel chlapík naboku pri stojane na bicykle a z diaľky mu žiarili oči ako reflektory. Nie od čuča. „Panička, kúpil som si dva rožky,“ kričal a zdravil ma prežúvajúc a vytŕčajúc rožky. S plnými ústami, s dobrou náladičkou sa díval na oblohu a snažil sa o predpoveď počasia. Pomyslela som si: „Koľko radosti urobí jeden rožok. Alebo čučo?“ Ale to mi neukázal.
V ten istý deň mi známy rozprával takmer neuveriteľný príbeh, tiež spojený so známou piešťanskou postavičkou bez domova. Známy bol doma, pozeral telku, veď nič iné v tom lejaku sa ani nedalo. Keď prietrž ustala, vyšiel na dvor. Otvoril dvere a tam mu po dvore pobehoval chlapík. Vykrikoval, zalamoval rukami a prosil ho: „Preboha, zachráňte ma, pustite ma z tohto dvora, ja som tu uväznený.“
Domáci pán nevedel, či sa má skôr radovať či plakať. „Čo tu robíte? Chlape! Zavolám na vás políciu.“ Nečakaný návštevník ufujazdil do zadnej časti a snažil sa ujsť cez záhradu, ale tam vietor zlomil strom a zatarasil ústupovú cestu. Ten chlap musel byť vo dvore aj hodinu. Zo všetkých síl sa chatrná, drobná postavička prehupla cez plot a ufujazdila nevedno kam.
Na druhý deň si návštevník dvora užíval slnko, pohodu, štedrých a dobre naladených ľudí. V širokom priestore nádherne kvetmi vysadeného mestského parku, pod šírym nebom, počúvajúc muziku a sledujúc tanečnice žiaril aj on podobne ako konzument rožkov pred Tescom. Ako reflektor. Dívajúc sa na vyparádených ľudí aj účinkujúcich, sledujúc ruiny Slovana vypínajúceho sa k nebu aj na šťastného bezdomovca, napadla mi myšlienka: Lesk a bieda. Tak to kedysi dávno bolo, teraz je a bude naveky.

Priestor pre vašu reklamu 728×90

Najnovšie správy

Piešťanské mestské zastupiteľstvo krátko pred voľbami opustil ďalší poslanec zo zoskupenia Spoločne pre Piešťany. Po Eve Wernerovej a Jánovi Jánošíkovi…
 • 19.09.2018, 09:00
 • Piešťany / Spravodajstvo
Aj vy ste chodili do piešťanského Tuzexu na rifle, značkové trigovice, bielizeň, kávu, čokoládu, žuvačky a koňaky? Ak áno, iste…
 • 18.09.2018, 17:55
 • Piešťany / Spravodajstvo
V stredu 12. septembra na hematologicko-tranfúziologickom oddelení Nemocnice A. Wintera darovalo krv 36 darcov.
 • 18.09.2018, 20:00
 • Piešťany / Spravodajstvo
Dnes je streda 19. septembra. Tento deň je Dňom vzniku Slovenskej národnej rady. Meniny má Konštantín.
 • 19.09.2018, 08:00
 • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava