Rozlúskli desiaty Zázračný oriešok

  • Kultúra a spoločnosť / Podujatia
  • 29. mája 2018, 17:45
  • Autor:vd/ts

Piešťanský festival Zázračný oriešok s podtitulom „Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe“ vyrástol za desať rokov z malého chlápätka na životaschopného mládenca. Celý uplynulý týždeň sa škôlkari i školáci zoznamovali s novými knižnými titulmi, ilustráciami a s autormi, ktorí zasvätili svoj život písaniu, nahrávaniu rozprávok v rozhlase a kresleniu deťom.

Besedy, tvorivé dielne, premietanie či počúvanie rozprávok sa však aj tento rok dostali aj za brány Piešťan do okolitých škôl. Medzitým celkom vážne detská aj odborná porota počúvala v Mestskej knižnici v Piešťanoch so slúchadlami na ušiach osemnásť rozhlasových rozprávok.
Poroty veru nemali jednoduchú úlohu, museli rozhodnúť o víťazoch troch kategórií. Tvorcovia víťazných titulov si prevzali ocenenie vo štvrtok 24. mája v priestoroch Elektrárne.
Práca deväťčlennej poroty bola podľa jej predsedníčky Zuzany Jurigovej Kaprálikovej náročná: „V priebehu troch festivalových dní sme si vypočuli šesť rozprávkových hier, šesť monologických rozprávok a šesť rozhlasových hier pre deti. Posledná spomínaná kategória je festivalovou novinkou. Po odborných diskusiách a rozbore jednotlivých diel sme nakoniec väčšinou hlasov vybrali víťazné tituly v jednotlivých kategóriách.“

Knižnicu zdobia desiatky ilustrácií.

V kategórii rozprávkových hier sa odborná aj detská porota zhodli na titule Dobrý sluha, zlý pán. Ide o voľnú adaptáciu na motívy ľudovej rozprávky Boženy Němcovej. Autorkou jej rozhlasovej verzie je Naďa Uličná-Jurkemik a dramaturgičkou Zuzana Kolmosová.
Deti očarila po zvukovej stránke najmä výberom ruchov pre oheň, vzduch a vodu, a ocenili tiež výber hercov k jednotlivým postavám. Považovali ju za vtipnú, mnohé scény za reálne, vyzdvihli jej napätie a dobrodružnosť. Najlepší herecký výkon podľa nich podal Boris Farkaš v postave Pána ohňa.
Príbeh o Tézeovi a Ariadne od Beaty Panákovej si za víťaza v kategórii monologických rozprávok vybrala detská porota. Deti hodnotili kladne najmä to, že v ňom bolo vyjavených veľa citov a bol napínavejší ako ostatné rozprávky. Odborná porota sa rozhodla pre Rozprávku o rytierovi smutnej postavy spisovateľa Miguela de Cervantesa v dramaturgii B. Panákovej.
Ak sa nechcelo nejakému dieťatku besedovať, mohlo si napríklad zachytať ryby.

V kategórii hier pre deti vyhrala rozprávka V záhrade papierového draka Jany Bodnárovej u detskej poroty o jeden zázračný oriešok pred Červeným koníkom. Titul ich oslovil najmä svojou originalitou. „Bolo to niečo iné než ostatné príbehy,“ zhodnotili.
Téma bola súčasná a reálna s prekvapujúcim dejom. Cenu za najlepší herecký výkon udelili Eve Matejkovej za postavu babičky. Odborná porota v tejto kategórii vybrala hru Wiliama Shakespeara Sen noci svätojánskej, ktorá sa vďaka autorskému prerozprávaniu Jakuba Nvotu ešte viac priblížila dnešným mladým ľuďom.
„Aj tento ročník festivalu potvrdil, že rozhlas má vďaka svojej tvorbe pre deti stále čo povedať na tému fantázia, hravosť a podpora pozitívnych hodnôt aj bez zbytočného didaktizovania,“ poznamenala vedúca Odboru vlastnej tvorby Slovenského rozhlasu Zuzana Belková.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 21. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti rasovej diskriminácii, Svetovým dňom Downovho syndrómu, Medzinárodným dňom…
  • 20.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 20. marca. Tento deň je Svetovým dňom divadla pre deti a mládež, Medzinárodným dňom šťastia a Svetovým…
  • 19.03.2023, 22:24
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 21. marca 2023
Meniny má Blahoslav, zajtra Beňadik