Boj o dvojmesačné výplaty

  • Spravodajstvo
  • 29. mája 2018, 08:11
  • Autor:Daniela Serišová

Sklamanie, smútok, bezmocnosť, hnev, ba aj slzy. Tak to každý deň vyzerá v prevádzke firmy Bodet & Horst vo Vrbovom, v ktorej sa vyrábajú poťahy na matrace. Kedysi prosperujúca firma svojim zamestnancom už druhý mesiac nevyplatila mzdy. Jej majiteľ utiekol do Nemecka a rozhnevaní zamestnanci na neho podávajú trestné oznámenie.

Zamestnanci po dlhých rokoch práce vo fabrike skončili na dlažbe. Po takomto jednaní sa odvážili hovoriť a verejnosť sa dozvedela o nevyberanom vyjadrovaní nemeckého šéfa na adresu zamestnancov, ktorých dokonca obvinil z krádeže.
Pred asi mesiacom sa totiž šéf fabriky nechal počuť, že výroba končí pre ukradnuté stroje a látky za tisíce eur, v čom podľa neho majú prsty zamestnanci. Tí sa však proti takýmto obvineniam búria.
„Pán majiteľ je veľký klamár, pretože ja som jeden z tých, čo nakladajú kamióny, a každá jedna nakládka je ostro sledovaná a zdokumentovaná. Neviem, kde on prišiel na cifru, že mu odtiaľto zmizli veci za šesť miliónov eur. To je nehorázne klamstvo, ako si môže dovoliť bez dôkazov na nás povedať, že sme ho okradli,” rozčuľuje sa skladník z firmy Bodet & Horst.

Zamotaný príbeh má k šťastnému koncu zatiaľ ďaleko. Živiteľov rodín čaká ešte ťažký boj o to, čo im zákony garantujú. Aj preto sa rozhodli nečakať na zmilovanie majiteľa firmy a o platy sa súdiť.

Vo štvrtok vo firme odpojili vodu aj plyn, zamestnanci nemajú čo robiť, iba posedávajú. „My už sme takí zúfalí, že nevieme, čo máme robiť. Dnes nás odpojili od vody. Nemáme pitnú vodu a nemôžeme ísť ani na WC. Inšpektorát práce to nerieši a pán šéf si zmizne,“ trasúc sa hnevom opisuje neradostnú situáciu ďalšia zamestnankyňa.
Pracovníci firmy v pondelok podali hromadné výpovede a na majiteľa trestné oznámenie pre nevyplatenie mzdy. Všetko vraj konzultovali s právnikom a rozhodli sa konať, aby dostali aspoň časť svojich peňazí.
Ovzdušie vo firme je strašné, so zamestnancami nikto nekomunikuje. Tí už vedia, že výplatu za apríl a máj už nedostanú. Fabrika nefunguje, nič sa nerobí, majiteľ sa snaží na diaľku z objektu rýchlo pozachraňovať, čo sa dá.
„Momentálne sa snaží čo najviac materiálu odtiaľto odviezť, aby tu nič nezostalo. Chce odtiaľto odviezť naše peniaze, ale my sa budeme snažiť mu v tom zabrániť,” hovorí za všetkých zamestnancov jeden z nich.

0 Shares

Najnovšie správy

Kamil Moravčík, riaditeľ Základnej školy M. R. Štefánika na Vajanského ulici v Piešťanoch, po vyše týždni zareagoval na naše otázky…
  • 22.03.2023, 22:32
  • Piešťany / Blogy / Blogy
Dnes je piatok 24. marca. Tento deň je Svetovým dňom tuberkulózy. Meniny má Gabriel.
  • 23.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 24. marca 2023
Meniny má Gabriel, zajtra Marián