Klasické umenie opäť zaplaví Piešťany

  • Kultúra a spoločnosť
  • 25. mája 2018, 06:56
  • Autor:Gabo Kopúnek

Historicky druhý najstarší hudobný festival na Slovensku otvorí svoje brány 1. júna a počas ďalších viac ako 30 dní ponúkne obyvateľom i návštevníkom Piešťan nevšedné hudobné zážitky.

Slávnostné fanfáry hráčov na lesných rohoch zaznejú o 19. hodine zo schodiska piešťanského Domu umenia, aby pozvali hostí na otvorenie 63. ročníka music festival Piešťany (mfP) 2018. Na sviatok hudby, ktorého kontinuita nebola od jeho založenia v roku 1956 nikdy prerušená.
V rámci otváracieho koncertu sa predstavia významné domáce orchestrálne telesá ako Štátny komorný orchester Žilina s popredným českým dirigentom Leošom Svárovským a len 12-ročným, mimoriadne talentovaným slovenským klaviristom Ryanom Martinom Bradshawom, pravnukom slovenského herca, rodáka z Trnavy, Martina Gregora.
Na scéne Domu umenia, v premiére na novom koncertnom krídle, uvedie koncert Josepha Haydna – Koncert D dur Hob. XVIII:11 pre klavír a orchester. Spolu so Speváckym zborom Lúčnica ponúknu divákom skladby velikánov klasickej hudby ako Hummel, Haydn, Suchoň či Albrecht.
V rámci programu festivalu do Piešťan s klasickou operetou Emmericha Kálmána Grófka Marica pricestujú sólisti a ensemble Štátnej opery z Banskej Bystrice. „Našou ambíciou je realizovať festivalové podujatia i v širšom regióne. Súčasťou festivalu bude aj koncert v empírovom divadle v Hlohovci, na ktorom si návštevníci budú môcť vypočuť umenie Slovenského komorného orchestra so svojím umeleckým vedúcim, huslistom Ewaldom Danelom,“ hovorí Marián Turner, predseda festivalového výboru mfP.
„V tomto roku oslavujeme aj niekoľko výročí, z ktorých si pripomíname najmä 25 rokov založenia Slovenskej republiky, a to uvedením diel z tvorby domácich autorov. Zaznejú skladby Eugena Suchoňa, zakladateľa festivalu, ktorého nedožité 110. narodeniny si v tomto roku pripomíname, ako aj novinka z dielne doyena slovenskej hudby Milana Nováka, ktorého skladbu vo svetovej a festivalovej premiére uvedie sóloharfistka Slovenskej filharmónie Katarína Turnerová na komornom koncerte s mladými hudobníkmi z Muchovho kvarteta,“ spresňuje predseda festivalového výboru.
Komorný koncert odznie aj v priestoroch hotela Thermia Palace, kde sa predstaví originálne zoskupenie Bratislavského gitarového kvarteta. „V podaní jedného z najlepších svetových orchestrov – Berlínskej filharmónie – budeme môcť zažiť rozlúčkový večer v priamom prenose so slávnym dirigentom sirom Simonom Rattelom v kine Domu umenia. Sir Simon Rattle sa rozlúči so šéfdirigentským miestom v tomto prestížnom svetovom orchestri po 16 rokoch pôsobenia predvedením monumentálnej 6. symfónie Gustava Mahlera, nazývanou tiež Tragická,“ upozorňuje na hudobnú lahôdku M. Turner.
Pre milovníkov promenádnych koncertov je pripravené vystúpenie barytonistu Martina Babjaka a sopranistky Martiny Masarykovej s výberom árií zo slávnych opier, operiet a muzikálov. „Podobný výber skladieb zvolil Art Music Orchestra so svojím vedúcim Marekom Bielikom, ktorý zahrá v Hudobnom pavilóne v mestskom parku. Divák sa môže tiež tešiť na uvedenie pôvodného slovenského muzikálu s latinsko-americkým námetom Frida. Príbehy zo života slávnej mexickej maliarky prespievajú sólisti bratislavského Teatra Wüstenrot. Milovníci folklóru si budú môcť vypočuť jedinečný program pohybujúci sa na rozhraní ľudovej a klasickej hudby v podaní moravskej cimbalovej muziky Jiřího Janouška,“ dodáva M. Turner.
Mimoriadnym príspevkom ku 100. výročiu založenia Československa bude predstavenie Národného baletu z Brna s modernou verziou Čajkovského Labutieho jazera. Klasickú tému spracoval slovenský režisér a choreograf Mário Radačovský pod názvom Black and White.
Záverečný slávnostný koncert mfP zaznie v podaní Slovenskej filharmónie, ktorá od založenia festivalu nesmie chýbať pri žiadnom ročníku. Pod vedením dirigenta Rastislava Štúra zaznejú v Dome umenia radostné tóny Mozartovho klavírneho koncertu so sólistom Ivanom Gajanom a výber z najslávnejších operných zborov z diel Verdiho, Smetanu a ďalších v podaní Slovenského filharmonického zboru.
V rámci 63. ročníka festivalu sa uskutoční dvanásť koncertov, pričom festivalové dni budú popretkávané ďalšími umeleckými podujatiami. Budú sa konať aj zaujímavé výtvarné a fotografické výstavy z diel domácich i zahraničných autorov. Usporiadateľmi mfP 2018 sú Umelecký súbor Lúčnica – Dom umenia Piešťany, Mesto Piešťany a Oblastná organizácia cestovného ruchu Rezort Piešťany.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes (30. marca 2023) krátko po 1. hodine rannej prišlo úmyselným zapálením neznámou osobou k požiaru zaparkovaného osobného motorového vozidla.…
  • 30.03.2023, 09:09
  • Krimi / Piešťany / Spravodajstvo
piatok, 31. marca 2023
Meniny má Benjamín, zajtra Hugo