Hudobný tip: THROBBING GRISTLE – 20 JAZZ FUNK GREATS

  • Kultúra a spoločnosť
  • 25. mája 2018, 06:58
  • Autor:Michael Papcun

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

Stretnutie sa s tretím albumom britskej skupiny Throbbing Gristle bez toho, aby o nej poslucháč niečo vopred vedel, je jedným z najfascinujúcejších mystifikácií hudby 70. rokov. Lúka na obale albumu je jedno z najznámejších samovražedných miest v Británii, stopy po jazz funku na albume sú maximálne ironické a vizuálu doby poplatná retro partička je v skutočnosti partičkou kľúčových hudobných inovátorov.
20 Jazz Funk Greats vytvára industriálno-psychedelický opar. Jednoduché rytmické základy sa násobia, následne trieštia v noisových a rozpúšťajú v ambientných plochách. Skladby Convincing People, Hot on the Heels of Love, Persuation alebo Walkabout predstavujú v pomerne rýchlom slede plynulé zmeny či prechody v poetike a atmosfére albumu, keď sa od schizoidného narábania s vokálom dostávame k energicky ironickým ponáškam na dobovú populárnu hudbu. A v skladbe Six Six Sixties akoby Throbbing Gristle anticipovali ťaživé návaly skreslených gitár slugde metalu.
Britský režisér Robin Hardy natočil v prvej polovici 70. rokov hororovú snímku Wicker Man, kde nás vedie do mysteriózneho folklóru škótskeho ostrova. Práve stiesňujúca nadzmyslovosť niektorých obrazov tohto filmu akoby priamo súvisela s povahou hudby Throbbing Gristle, ktorá nás vedie do miest veľmi podobných Hardyho filmu. Prečo si teda neurobiť malý výlet do odľahlých častí britských ostrovov?

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 20. marca. Tento deň je Svetovým dňom divadla pre deti a mládež, Medzinárodným dňom šťastia a Svetovým…
  • 19.03.2023, 22:24
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 19. marca. Tento deň je Sviatkom sv. Jozefa. Meniny má Jozef.
  • 18.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 20. marca 2023
Meniny má Víťazoslav, zajtra Blahoslav