Dobré ráno, Piešťany!

  • Spravodajstvo
  • 24. mája 2018, 07:22
  • Autor:red

Dnes je štvrtok 24. mája. Tento deň je Európskym dňom národných parkov. Meniny má Ela.

Ženské meno Ela je odvodené od mena Helena, ktoré má grécky pôvod a jeho význam je „svetlo“. Nositeľky tohto mena oslovujeme aj Elka, Eli, Elinka. Povaha týchto žien nie je veľmi prispôsobivá. Ak však vieme, že ich zvieracím totemom je jež, ani nás to neprekvapuje. Keď sa záležitosti nevyvíjajú tak, ako by chceli, uzavrú sa do seba, zvinú sa do klbka, alebo sa naježia.
Svoju citlivosť dokonale využívajú na to, aby vládli. Sú veľmi zvodné, často však máme dojem, že za mnohosľubnými úsmevmi sa skrýva utkvelá myšlienka získať niečo konkrétne. Hľadieť na život týchto osobností je strhujúce. Ely sú odolné, vedia sa psychicky i fyzicky chrániť a vytvoriť si životnú rovnováhu. Mali by sa vyhýbať vypočítavosti a vypočuť si aj názory iných, pravidelne jesť, podľa možnosti v rovnakom čase a bez náhlenia. Ovplyvňuje ich planéta Venuša. Ich šťastné farby sú žltá, biela. Ochranné rastliny prvosienka, rebarbora, ochranný kameň citrín.
Známe osobnosti s menom Ela: Ella Fitzgerald – americká džezová speváčka.
V psom kalendári oslavuje meniny Bonny, Ťapko.

Hudobný kalendár


1940 – narodil sa Ivan Krajíček (Žilina), herec, spevák, režisér, scenárista, moderátor a zabávač. Divadelné dosky a koncertné pódiá, to boli dve domény, medzi ktoré delil Ivan Krajíček svoje umelecké nadanie. Maturoval v Trenčíne, študoval herectvo na vysokej  škole múzických umení. Pravidelne začal spievať počas vojenskej služby vo Vojenskom umeleckom súbore Jána Nálepku. Od roku 1963 bol členom Novej scény, začínal v činohre, potom prešiel do operetného súboru. Hral vo viacerých operetných a muzikálových predstaveniach, medzi nimi Hello Dolly, Modrá ruža, Hrnčiarsky bál či Parížsky život. V 70. rokoch patril k najobľúbenejším slovenským spevákom, známe boli piesne Svetová sláva, Mama, Oči čierne či duety Cesta do neba a Nočná ruža so Zorou Kolínskou. Spolu s Oldom Hlaváčkom vytvorili známu dvojicu gazdov v Hostinci pod gaštanom. Venoval sa divadelnej a televíznej réžii, jeho meno bolo spojené s televíznymi reláciami Vtipnejší vyhráva, Diskotéka pre starších a pokročilých a hlavne Repete. Ivan Krajíček zomrel 5. júna 1997 v Bratislave. V roku 2006 vyšla vo vydavateľstve Opus kompilácia jeho úspešných pesničiek 20 NAJ.
1941 – narodil sa Bob Dylan (vlastným menom Robert Allen Zimmerman, Duluth, Minnesota, US), spevák, skladateľ a gitarista. Na gitare hral od trinástich a tej dal nakoniec prednosť pred štúdiom. Začínal v miestnych skupinách, v roku 1960 sa vybral do New Yorku, aby navštívil Woody Guthrieho, ktorý bol už v tej dobe folkovou hviezdou. Zarábal si ako štúdiový muzikant, v marci 1962 vydal debutový album Bob Dylan. Do hitparád sa nedostal, ale spôsobil rozruch na folkovej scéne. Rok nato zložil slávny hit Blowin In The Wind. Jeho koncerty boli v 60. aj 70. rokoch vždy vypredané, 7. mája 1978 koncertoval v Londýne na Wembley, záujem bol enormný, 90-tisíc vstupeniek sa vypredalo za 8 hodín. Bol to rekord 70. rokov. Jeho úspešnú, už polstoročnú muzikantskú dráhu dokumentuje 37 štúdiových albumov, ten najnovší Fallen Angels vydal v máji 2016, predchádzajúci Shadoes In The Hights vyšiel vo februári 2015. V októbri 2009 vydal album s vianočnými piesňami Christmas In The Heart. K diskografi patrí aj 25 kompilačných a 13 live albumov. V singlovej TOP 40 mal dvanásť piesní, najväčším hitom bola Like a Rolling Stone z augusta 1965. Je držiteľom jedenástich cien Grammy a niekoľkých čestných doktorátov hudby. V októbri 2016 získal Nobelovu cenu za literatúru.


1942 – narodil sa Derek Quinn (Manchester, UK), sólový gitarista skupiny Freddie & The Dreamers. Túto beatovú formáciu založil v Manchestri v roku 1961 spevák Freddie Garrity. V máji 1963 mali v anglickom rebríčku prvú skladbu If You Gotta Make A Fool Of Somebody, tá sa dostala na 2. miesto. Ešte v závere roka 1963 vydali aj prvú LP platňu Freddie And The Dreamers. Rozišli sa v októbri 1968. V 70. rokoch sa vrátili na koncertné pódiá a hrali až do roku 2000. V hitparáde mali sedem skladieb, vydali päť albumov. Ich najväčším hitom bola pieseň I’m Telling You Now z októbra 1963, ktorá sa v anglickej hitparáde dostala na 2. miesto. V Spojených štátoch vyšla na singli až na začiatku roka 1965 a v apríli sa dostala na prvú pozíciu.
1944 – narodila sa Patti LaBelle (vlastným menom Patricia Louise Holt-Edwards, Philadelphia, Pennsylvania, USA), americká soulová speváčka, skladateľka a herečka. V roku 1961 založila dievčenskú skupinu The Blue Belles, v máji 1962 mali v hitparáde prvú skladbu I Sold My Heart To The Junkman. V roku 1964 si zmenili názov na Patti LaBelle & Blue Belles a v roku 1970 na LaBelle. Rozišli sa v októbri 1976, v hitparáde mali sedem skladieb, vydali jedenásť albumov. Od roku 1977 je Patti na sólovej dráhe, vydala 16 štúdiových albumov, najúspešnejší z nich bol šiesty Winner in You z apríla 1986, ktorý sa dostal až na prvú pozíciu v rebríčku. V júni 1986 viedla singlovú hitparádu so skladbou On My Own, čo bol duet s Michaelom McDonaldom. Dvakrát získala cenu Grammy.


1945 – narodila sa Priscilla Presley (rodená Priscilla Ann Beaulieu, Brooklyn, New York City), modelka, herečka, bývalá manželka kráľa rock’n’rollu Elvisa Presleyho. Zoznámili sa, keď mala štrnásť. Bolo to v Nemecku, kde Elvis slúžil časť vojenskej služby. Svadbu mali 1. mája 1967 v Las Vegas v hoteli Aladdin, 1. februára 1968 sa im narodila dcéra Lisa Marie. Vo februári 1972, po trinástich rokoch spoločného života od Elvisa odišla, rozviedli ich v októbri 1973. Venovala sa výchove dcéry, v roku 1987 ako 42-ročná porodila syna Navarona, otcom je scenárista Marc Garibaldi. Hrala vo viacerých seriáloch a filmoch. Založila a vedie spoločnosť Elvis Presley Enterprises.
1960 – narodil sa Guy Fletcher (Maidstone, Kent, UK), hráč na klávesy anglickej skupiny Dire Straits. V roku 1983 pomohol gitaristovi Markovi Knopflerovi pri skladaní hudby pre film Cal, v roku 1984 prišiel do Dire Straits. Túto rockovú formáciu založil v júni 1977 gitarista a spevák Mark Knopfler. V júni 1978 vydali prvý album Dire Straits s hitom Sultans Of Swing. V máji 1985 vydali svoj najúspešnejší a zároveň najpredávanejší album Brothers In Arms s hitmi So Far Away, Money For Nothing, Brothers In Arms. Nahrali šesť štúdiových albumov, tým posledným bol On Every Street, ktorý vydali v septembri 1991. Do diskografie patria aj tri live albumy a dve kompilácie. V siglovej hitparáde mali šestnásť skladieb, najúspešnejšou z nich bola Walk Of Life v januári 1986. Rozišli sa v roku 1995. Na svojom konte má Guy tri sólové albumy, Inamorata z januára 2008, Stone z októbra 2009 a Natural Selection z mája 2010.
1967 – narodila sa Leona Machálková (Zlín), speváčka. Maturovala v Přerove, vyštudovala kombináciu český jazyk a dejepis na Filozofickej fakulte Univerzity Palackého v Olomouci (1990). Od osemnástich spievala s amatérskymi skupinami Damiján a Znamení dechu. V roku 1991 sa presťahovala do Prahy, účinkovala v divadle Semafor, moderovala v rádiu Evropa 2 a v Českej televízii. Od roku 1993 účinkovala v muzikáloch West Side Story, Jesus Christ Superstar (1994), Dracula (1995). V roku 1996 vydala debutový album Leona. Neskôr účinkovala v muzikáloch Misia (1998), Monte Christo (2001). 11. januára 2003 sa jej narodil syn Artur. Na svojom konte má sedem vydaných albumov, ten najnovší Největší hity / Best Of vyšiel v júli 2013 na etikete vydavateľstva Supraphon. Spolu s Petrom Kolářom nahrala skladbu Den kdy se vrátí láska zo seriálu Pojišťovna štěstí. Účinkuje v muzikáli Angelika, ktorého autorom je Michal David, v obnovenej premiére Draculu, v muzikáli Jack Rozparovač, v novom diele Ondřeja Soukupa Robin Hood a muzikáli Hamlet.
1973 – narodila sa Ruslana (rodená Ruslana Stepanovna Lyžičko, Ľvov, Ukrajina), speváčka, skladateľka, klaviristka a tanečníčka. Svoju úspešnú dráhu začala v roku 1996, keď vyhrala spevácku súťaž Slaviansky bazar v Bielorusku. Necelý rok nato vydala prvý album A Moment Of  Spring. 15.mája 2004 vyhrala v tureckom Istambule 49.ročník piesňovej súťaže Veľká cena Eurovízie so skladbou Wild Dances, v ukrajinskom jazyku pod názvom Dyki tantsi. Skladba jej priniesla celoeurópsky úspech.  Na svojom konte má päť singlov, vydala sedem štúdiových albumov, štyri z nich aj v anglickej verzii. Úspešný bol Welcome To My Wild World z júla 2004, Amazonka vyšiel v marci 2008 a v septembri 2008 potom jeho anglická verzia s názvom Wild Energy. Najnovší album Euforia vydala v apríli 2012, v júli 2013 vyšiel v reedícii pod názvom Miy brat (Razom!), zároveň vyšla aj anglická verzia albumu.
1974 – zomrel Duke Ellington (29. apríla 1899, Washington), známy americký jazzový skladateľ, klavirista a šéf orchestra. Získal dvanásťkrát cenu Grammy, jeho viac ako päťdesiatročnú hudobnícku dráhu mapuje dnes viac ako stovka vydaných albumov a kompilácií. Zomrel v New Yorku vo veku 75 rokov.
1991 – zomrel Gene Clark (17. novembra 1944, Tipton, Missouri), spevák a gitarista, člen známej americkej skupiny Byrds, jednej z najznámejších v ére 60. rokov. Táto vznikla v roku 1964 v Los Angeles, veľkými hitmi boli piesne Mr.Tambourine Man a Turn, Turn, Turn. Rozišli sa v roku 1973, vydali 12 štúdiových albumov, v singlovej hitparáde mali sedem skladieb. V januári 1991 ich uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy. Gene Clark zomrel vo veku 49 rokov v kalifornskom Sherman Oaks.

Lekárenská pohotovosť


Lekáreň Park, Winterova 6, 92101 Piešťany 18:00 – 22:00

Lekárska služba prvej pomoci pre dospelých


Služba: MUDr. Viera Červenková
Náhradný: MUDr. Dagmar Čunčíková
Dostupné v čase od 16.00 do 7.00 h na prízemí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Lekárska služba prvej pomoci pre deti a dorast


Služba: MUDr. Mária Žitňanská
Náhradný: MUDr. Libuša Smolková
Dostupné v čase od 16.00 do 22.00 h na 3. poschodí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Podujatia, akcie:


KINO FONTÁNA
o 17.30 a 20.00 h
Dámsky klub
Debutová komédia režiséra Billa Holdermana má v sebe humor a vynikajúce herecké obsadenie. Príbeh je umiestený do slnečnej Kalifornie, kde štyri vášnivé čitateľky a celoživotné priateľky sa stretávajú v knižnom klube, kde diskutujú nielen o literatúre. Jedného dňa sa rozhodnú prečítať 50 odtieňov sivej a napriek tomu, že voči knihe majú výhrady, v ich životoch sa začnú diať veľké zmeny. Slovenská premiéra.
USA-2018, MP 12, české titulky, 103 min.
Vstupné: 5 €

Galéria KSC Fontána:
14. 5. – 30. 5.
Základná umelecká škola Piešťany

Foyer MSKS:
9. 4.- 27. 5.
Z činnosti MsKS Piešťany v roku 2017

DOM UMENIA
Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe
X. ročník festivalu rozhlasových rozprávok
15. 5. – 27. 5. 2018
sprievodné výstavy:
Čarovné obrázky majstra Uchnára
 výstava ilustrácií významného slovenského výtvarníka a ilustrátora Petra Uchnára
Čeští ilustrátoři dětem – výstava najnovšej tvorby členov Klubu ilustrátorů
Vystavujúci autori: Jindra Čapek, Lucie Dvořáková, Gabriel Filcík, Olga Franzová, Renáta Fučíková, Aneta Holasová, Johana Hrabíková Vojnárová, Nanako Ishida, Václav Kabát, Marie Kohoutová, Kristýna Košutová, Jindřich Kovařík, Alena Krchová, Zdeňka Krejčová, Karla Kučerová, Barbora Kyšková, Saki Macumoto, Michaela Málková, Jarmila Marešová, Martina Nožičková, Tomáš Řízek, Milan Starý, Eva Sýkorová Pekárková, Barbara Šalamounová, Eva Šedivá, Olga Tesařová, Marie Tichá, Lenka Vybíralová

Výstavy:
2.–27. 5.
Združenie grafikov a Asociácia slovenského umenia
PRVÁ/PRVNÍ REPUBLIKA
Všetky krásy sveta…/Všechny krásy světa… Podľa Jaroslava Seiferta
K stému výročiu založenia Československej republiky

3.-27. 5.
MINOTAUROVO TAJOMSTVO
Renáta Sládková – plastika

Stála expozícia
Foyer, 2. poschodie
Akademický maliar Jozef Bubák
SYMFÓNIA O ČLOVEKU
Maľba – akryl

Prízemie DU
GALÉRIA Alojz Majerník
Výstavy sú otvorené: utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h, sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h, pondelky: zatvorené

ELEKTRÁRŇA
o 15.00 a 16.00 h
PRÍBEH ELEKTRÁRNE
Komentovaná prehliadka
Štvrtkové popoludnia je Elektrárňa otvorená pre všetkých obdivovateľov priemyselného a kultúrneho dedičstva. Počas prehliadky môžete vidieť zvyšky technológie, dozvedieť sa viac o jej fungovaní v rokoch jej najväčšej slávy 1906-1945. Prezradíme vám tiež historické klebety a informácie zo súčasnosti.
Rezervácie komentovanej prehliadky na tel. 0949/657 193.
Vstupné: 2 € / 1 € (seniori, ZŤP)

o 17.00 h
VEDECKÁ KAVIAREŇ – ENERGIA ZO ŠTIEPENIA A FÚZIE
Viete, čo je to fúzny reaktor? Počuli ste o izotopoch, radiácii a energii zo štiepenia? Viete, aký je rozdiel medzi jadrovou a chemickou reakciou a ako funguje štiepny reaktor? Každý, kto sa chce dozvedieť viac, nech dlho neváha a príde do Elektrárne Piešťany. Prednáša: Bruno Hubinský.
Vstup voľný

8.00 – 12.00 h
VZDELÁVANIE PRE ZÁKLADNÉ A STREDNÉ ŠKOLY
Elektrárňa Piešťany ponúka študentom ZŠ a SŠ vzdelávacie programy v oblasti ekológie, trvaloudržateľného rozvoja, využívania prírodných zdrojov a energií, popularizácie fyziky a prírodných vied. Podrobnú ponuku vzdelávacích programov nájdete na www.elektrarnapiestany.sk/vzdelavanie.

LA MUSICA
o 19.30 h
Anabela Mollová Band

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 21. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti rasovej diskriminácii, Svetovým dňom Downovho syndrómu, Medzinárodným dňom…
  • 20.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 22. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom tuleňov a Svetovým dňom vody. Meniny má Beňadik.
  • 21.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 22. marca 2023
Meniny má Beňadik, zajtra Adrián