Dobré ráno, Piešťany!

  • Spravodajstvo
  • 21. mája 2018, 06:37
  • Autor:red

Dnes je pondelok 21. mája. Tento deň je Svetovým dňom kultúrnej rozmanitosti pre dialóg a rozvoj. Meniny má Zina.

Ženské meno Zina má grécky pôvod a jeho význam je „dobrá“, „priateľská“. Nositeľky tohto mena oslovujeme Zinka, Zinuška, Zinočka. Tieto ženy sú predovšetkým ľudské a oddané. Majú sklon k pôžitkárstvu a k ľahkomyseľnosti, čo im môže spôsobiť určité problémy. Ziny zvládajú štúdium s prehľadom. Dôležitejší je pre ne ale výber povolania. Priťahujú ich tie, v ktorých možno rozkazovať a kde sa skrýva aj isté riziko. Cítia sa dobre v oblasti obchodu. Zaujíma ich takisto svet okolo reklamy a priťahuje ich všetko pekné. Zdravie majú priemerné. Mali by sa vyhýbať prepracovanosti. Prospeje im pravidelné cvičenie, prechádzky a strava bohatá na železo. Ovplyvňujú ich planéty Jupiter a Neptún. Ich šťastné farby sú svetlozelená, biela a žltá. Ochranné rastliny skorocel, túžobník, ochranné kamene akvamarín a rubín.
Známe osobnosti s menom Zina: Zina Garrison – bývalá americká tenistka
V psom kalendári oslavuje meniny Bára, Dafné.

Hudobný kalendár


1940 – narodil sa Tony Sheridan (rodený Anthony Esmond Sheridan McGinnity, Norwich, UK), spevák, gitarista a skladateľ. Už v pätnástich založil prvú skupinu, ktorá dostala názov The Saint’s. Na konci 50. rokov zostavil formáciu Vince Taylor & Playboys. S tou potom účinkoval v kluboch v nemeckom Hamburgu. Tam sa stretol aj so skupinou Beatles. Producent Bert Kaempfert zorganizoval v júni 1961 v Hamburgu nahrávanie skladieb pre album My Bonnie firmy Polydor. Spieval Tony Sheridan, hrala skupina Beat Brothers, pričom za týmto názvom bola skupina Beatles, vtedy  ešte s bubeníkom Pete Bestom. Sheridan bol v Nemecku populárny a tak sa do Hamburgu aj presťahoval. Zomrel 16. februára 2013 v Hamburgu vo veku 72 rokov.


1941 – narodil sa Ronald Isley (Cincinnati, Ohio, USA), spevák, v poradí tretí zo šiestich bratov, člen rodinnej skupiny Isley Brothers. Tá vznikla v Cincinnati počas roku 1954. Začínali s gospelom, neskôr potom ich štýlový záber siahal od rock’n’rollu až po funky a disco. V roku 1959 vydali debutovú LP platňu Shout!. Ich prvý veľký hit z júla 1962, skladbu  Twist & Shout prevzala o rok neskôr do svojho repertoáru aj skupina Beatles. Druhá úspešná etapa pre nich prišla v sedemdesiatych rokoch. Hitmi boli piesne It’s Your Thing (1969), That Lady (1973) a Fight The Power (1975). V TOP 40 hitparáde mali celkom trinásť skladieb, ich diskografia ráta viac ako tri desiatky albumov a rôznych kompilácií. Na svojom konte má tri sólové albumy, tretí s názvom This Song Is For You vydal v júli 2013.
1943 – narodil sa Hilton Valentine (North Shields, North Tyneside, UK), exgitarista skupiny Animals. Táto rocková formácia vznikla v závere roka 1962 v anglickom Newcastle, jej zakladateľom a lídrom bol spevák Eric Burdon. Na konci januára 1964 sa pätica mladých muzikantov presťahovala do Londýna, prvý úspech si na svoje konto pripísali už v auguste 1964. Anglickú hitparádu viedla ich skladba House Of The Rising Sun. Do leta 1966 mali v anglickej hitparáde deväť skladieb. Hitmi boli Don’t Let Me Be Understood z februára 1965, We Gotta Get Out Of This Place z júla 1965 a Don’t Bring Me Down z júna 1966. V septembri 1966 sa skupina rozišla a Eric Burdon sa presťahoval do USA.
1943 – narodil sa Miki Volek (Uherské Hradiště), spevák, hráč na klavír a varhany. Patril k prvým českým rockerom 60. rokov. Od roku 1961 spieval v skupine Crazy Boys, v ktorej hrali aj Mirek Berka a Ladislav Štaidl. Jeho vzormi boli Američania Chuck Berry, Fats Domino a Little Richard. V roku 1963 prišiel do skupiny Olympic. V Semaforskom predstavení Ondráš podotýká spieval piesne Fůra chyb a Zloděj dobytka. Od roku 1966 spieval so skupinou Old Stars a od roku 1968 s kapelou Mickey & The Samuels. V 70. rokoch sa už na hudobnej scéne objavoval menej, príčinou bol alkohol a drogy, ktoré mu úplne zničili zdravie. Zomrel 1. augusta 1996, mŕtveho v jeho byte ho našli až po štrnástich dňoch. V roku 1984 vyšla jeho jediná LP platňa Miki Volek. Miki Volek? Miki Volek!. V septembri 2008 vyšla kompilácia jeho piesní v edícii Pop Galerie.
1948 – narodil sa Leo Sayer (Shoreham, Sussex, UK), spevák, skladateľ, aj gitarista a hráč na fúkacej harmonike. Tento vyštudovaný výtvarník a ilustrátor začínal s muzikou vo folkových kluboch na konci 60. rokov. V roku 1972 si zostavil vlastnú kapelu Jester a neskôr Patches. V decembri 1973 mal v hitparáde  prvý singel The Show Must Go On, ktorý sa dostal na 2. miesto. V januári 1974 vydal prvý album Silverbird, potom pre neho nastalo úspešné desaťročné obdobie. V singlovej TOP 40 hitparáde mal 16 skladieb, hitmi boli piesne Moonlight, You Make Me Feel Like Dancing, When I Need You, Thunder In My Heart a More Than I Can Say. Na svojom konte má dve desiatky albumov a kompilácií, najúspešnejším okrem prvého Silverbird bol v poradí štvrtý Endless Flight z novembra 1976. V roku 1979 vyšla hitová kompilácia The Very Best Of Leo Sayer, ktorá sa dostala v rebríčku rovnako na prvé miesto. V januári 2015 vydal dvadsiaty album Leo Sayer Restless Years. Od roku 2005 žije v austrálskom Sydney, v roku 2009 získal aj austrálske občianstvo.


1955 – narodil sa Stan Lynch (Gainesville, Florida, USA), exbubeník americkej rockovej skupiny Tom Petty & Heartbreakers, hral v nej od založenia do roku 1994. Túto formáciu založil spevák, gitarista a skladateľ Tom Petty v roku 1975 v Los Angeles. V novembri 1976 vydali prvý album s názvom Tom Petty & The Heartbreakers. Vydali trinásť štúdiových albumov, ten trinásty Hypnotic Eye vyšiel v júli 2014. Najúspešnejším z nich bol práve najnovší Hypnotic Eye, ktorý sa dostal až na prvé miesto. V americkej singlovej hitparáde mali 17 skladieb, hitmi  sa  stali  piesne I Won’t Back Down, Free Fallin a Learning To Fly a Mary Jane’s Last Dance.
1980 – narodil sa Gotye (Wouter Wally De Backer, Bruggy, Belgicko), spevák, skladateľ a multiinštrumentalista. Mal necelé tri roky, keď sa rodina presťahovala do Austrálie. Naučil sa hrať na viacerých nástrojoch, prvými boli klavír a bicie nástroje. Na scéne je od roku 2001, v júni 2003 vydal debutový album Boardface. Na svojom konte má tri vydané albumy, ten tretí Making Mirrors vyšiel v auguste 2011. Z neho je aj hit Somebody That I Used To Know. Gotye získal spolu s novozélandskou speváčkou Kimbrou za tento hit 10. februára 2013 na 55. ročníku ceny Grammy v kategórii nahrávka roka a najlepšie vystúpenie dua/skupiny, tretiu Grammy získal za album Making Mirrors v kategórii alternatívny album.
1985 – narodila sa Mutya Buena (Londýn), exčlenka anglickej vokálnej skupiny Sugababes, účinkovala v nej od založenia do konca roku 2005. Táto dievčenská skupina vznikla v Londýne v roku 1998. V septembri 2000 mali v hitparáde prvú skladbu Overload, v novembri 2000 vydali debutový album One Touch. V hitparáde mali 26 singlov, z nich sedem sa dostalo až na prvé miesto. Hitmi sa stali skladby Freak Like Me, Round Round (2002), Hole In The Head (2003), Push The Button (2005) aj About You Know (2007). Vydali sedem albumov a kompiláciu najväčších hitov. Ten najnovší siedmy s názvom Sweet 7 vyšiel v marci 2010, predchádzajúci šiesty album Catfights And Spotlights v októbri 2008. Najúspešnejšími boli štvrtý Taller In More Ways z októbra 2005 a Change z októbra 2007, oba sa dostali sa na prvé miesto. Rozišli sa v roku 2012.
1996 – zomrela Ljuba Hermanová (23. apríla 1913 v Neratoviciach), herečka, muzikálová a operetná speváčka, jedna z prvých speváčok českej populárnej piesne. Po skončení gymnázia už ako 17-ročná začala vystupovať v smíchovskej Aréne, z nej prešla do Švandovho divadla. Začínala ako operetná subreta v Bratislave, spievala vo Viedni aj v Paríži. Po vojne začala od roku 1947 hrať v Karlínskom hudobnom divadle. Neskôr účinkovala v Divadle na zábradlí, pôsobila aj v zahraničí. V roku 1993 napísala svoje memoáre pod názvom  „… a co jsem ještě neřekla“. Zomrela 21. mája 1996 vo veku 83 rokov v Prahe. Vo februári 2008 vyšla v edícii Pop Galerie kompilácia jej úspešných skladieb.

Lekárenská pohotovosť


Lekáreň TILIA, Staničná 3622, 32101 Piešťany 18:00 – 22:00

Lekárska služba prvej pomoci pre dospelých


Služba: MUDr. Lucia Gajdošová
Náhradný: MUDr. Peter Ondrus
Dostupné v čase od 16.00 do 7.00 h na prízemí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Lekárska služba prvej pomoci pre deti a dorast


Služba: MUDr. Terézia Talpašová
Náhradný: MUDr. Magdaléna Gabrielová
Dostupné v čase od 16.00 do 22.00 h na 3. poschodí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Podujatia, akcie:


KINO FONTÁNA
o 20.00 h
Filmový klub
Flákači
Réžia: Eliza Hittman. Dráma, ktorá získala Cenu za réžiu na festivale v Sundance. Stratený tínedžer Frankie prežíva šialené leto medzi chorým otcom a matkou, ktorá trvá na tom, aby si našiel priateľku. Ten však uniká pred každodennou realitou tým, že sa potuluje s bandou delikventov a na internete flirtuje so staršími mužmi. Kontakty s bandou však budú mať neočakávané dôsledky.
USA-2017, MP 15, české titulky, 95 min.
Vstupné: 4 € (FK 3 €)

Galéria KSC Fontána:
14. 5. – 30. 5.
Základná umelecká škola Piešťany

Foyer MSKS:
9. 4.- 27. 5.
Z činnosti MsKS Piešťany v roku 2017

DOM UMENIA
o 19.00 h
PREMIÉRA
Tomáš Dušička: KUBO
Československý muzikál
„Anča ja mám nožík.“ Pocta Jozefovi Kronerovi
Réžia: Ivan Blahút, Hudba: Sima Martausová, Peter Uličný
Účinkujú: Karol Čálik, Juraj Bača, Adelka Mojžišová, Silvia Holečková, Lucia Vráblicová, Marta Potančoková, Peter Brajerčík, Judita Hansman, Janko Jackuliak, Katka Ivanková, Zdeněk Klusák, Róbert Urban, Mária Breiner, Tomáš Palonder, Svetlana Sarvašová a profesionálni tanečníci Anička a Martin Dudášovci…Vstupné: 28 a 33 €

Kniha v rozhlase – rozhlas v knihe
X. ročník festivalu rozhlasových rozprávok
15. 5. – 27. 5. 2018
sprievodné výstavy:
Čarovné obrázky majstra Uchnára
 výstava ilustrácií významného slovenského výtvarníka a ilustrátora Petra Uchnára
Čeští ilustrátoři dětem – výstava najnovšej tvorby členov Klubu ilustrátorů
Vystavujúci autori: Jindra Čapek, Lucie Dvořáková, Gabriel Filcík, Olga Franzová, Renáta Fučíková, Aneta Holasová, Johana Hrabíková Vojnárová, Nanako Ishida, Václav Kabát, Marie Kohoutová, Kristýna Košutová, Jindřich Kovařík, Alena Krchová, Zdeňka Krejčová, Karla Kučerová, Barbora Kyšková, Saki Macumoto, Michaela Málková, Jarmila Marešová, Martina Nožičková, Tomáš Řízek, Milan Starý, Eva Sýkorová Pekárková, Barbara Šalamounová, Eva Šedivá, Olga Tesařová, Marie Tichá, Lenka Vybíralová

Výstavy:
2.–27. 5.
Združenie grafikov a Asociácia slovenského umenia
PRVÁ/PRVNÍ REPUBLIKA
Všetky krásy sveta…/Všechny krásy světa… Podľa Jaroslava Seiferta
K stému výročiu založenia Československej republiky

3.-27. 5.
MINOTAUROVO TAJOMSTVO
Renáta Sládková – plastika

Stála expozícia
Foyer, 2. poschodie
Akademický maliar Jozef Bubák
SYMFÓNIA O ČLOVEKU
Maľba – akryl

Prízemie DU
GALÉRIA Alojz Majerník
Výstavy sú otvorené: utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h, sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h, pondelky: zatvorené

ELEKTRÁRŇA
o 20.00 h
DAVID KOLLAR – THE BLESSED BEAT (SR/Tal.)
Koncert
The Blessed Beat je taliansko-slovenská kapela troch umelcov mladej generácie, ktorí spolupracovali s mnohými významnými hudobníkmi. Ich hudba absorbuje a odzrkadľuje množstvo hudobných nálad (džez, elektronika, improvizovaná hudba) a udržuje si závideniahodný individualizmus, ako aj vysoko kvalitnú úroveň, ktorá spája hudobnú kreativitu s veľmi dynamickým a hlbokým obsahom.
Účinkujú: David Kollar – guitar, electronics, Paolo Raineri – trumpet, Simone Cavina – drums, electronics
Vstupné: 5 € / 3 € (študenti, seniori, ZŤP)

LA MUSICA
o 19.30 h
Jam Session
live jazz

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 20. marca. Tento deň je Svetovým dňom divadla pre deti a mládež, Medzinárodným dňom šťastia a Svetovým…
  • 19.03.2023, 22:24
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je nedeľa 19. marca. Tento deň je Sviatkom sv. Jozefa. Meniny má Jozef.
  • 18.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 20. marca 2023
Meniny má Víťazoslav, zajtra Blahoslav