Dobré ráno, Piešťany!

  • Spravodajstvo
  • 4. mája 2018, 01:13
  • Autor:red

Dnes je piatok 4. mája. Tento deň je Výročím úmrtia M. R. Štefánika, Medzinárodným dňom hasičov a Sviatkom sv. Floriána – patróna hasičov. Meniny má Florián.

Mužské meno Florián je latinského pôvodu a v preklade znamená „kvet“. Nositeľov oslovujeme Floro, Frolo, Florino, Florinko. Svätec tohto mena je patrónom požiarnikov. Floriánovia sú predovšetkým pokojní a trpezliví. Ide skôr o pozorovateľov ako filozofov a ak ich pokladáme trochu za pomalých, je to preto, lebo starostlivo zvažujú všetky stránky problému skôr, ako sa vyjadria.
Sú to pracanti, ktorí v praxi dospejú k nadpriemerným výsledkom. Veľmi ich priťahuje medicína a príbuzné oblasti. Floriánovia majú životnú silu rozpínavosti tropického dažďového pralesa. Sú náruživí milovníci všetkého, čo sa týka života. Mohli by viac upustiť od konzervativizmu a odmeranosti. Ich obľúbené farby sú zelená, biela a žltá, ochranné rastliny nechtík a podbeľ, ochranné kamene smaragd, zafír a avanturín.
Známe osobnosti s menom Florián: sv. Florián – patrón hasičov.
V psom kalendári oslavuje meniny Penny, Raf.

Hudobný kalendár


1943 – narodil sa Ronnie Bond (vlastným menom Ronald James Bullis, Andover, Hampshire, UK), hráč na bicích nástrojoch skupiny Troggs. Táto rocková formácia vznikla v roku 1964 v anglickom Andoveri pod prvým názvom Troglodytes, jej zakladateľom bol Reg Presley. Na začiatku roka 1966 si skrátili názov na Troggs a postupne sa prepracovali medzi popredné anglické formácie druhej polovice 60. rokov. V hitparáde bodovalo deväť  skladieb tejto kapely, hitmi boli Wild Thing, With A Girl Like You, I Can’t Control Myself a Love Is All Around. Rozišli sa v marci 1969. Výsledkom ich muzikantskej dráhy bolo osem vydaných albumov. Ronnie Bond zomrel 13. novembra 1992 v anglickom Winchester vo veku 49 rokov.


1943 – narodil sa Nickolas Ashford (Fairfield, South Carolina, USA), mužská polovica skladateľskej, produkčnej a speváckej dvojice Ashford & Simpson. Valerie Simpson bola jeho manželkou, zobrali sa v roku 1974. Pracovať vo dvojici začali už v roku 1964, v júni 1966 začala ich spolupráca s firmou Motown. Skladali a produkovali piesne pre viacerých interpretov, medzi nimi boli Ray Charles, Marvin Gaye, Tammi Terrel či Diana Ross. Od 70. rokov účinkovali aj ako spevácke duo. V roku 1973 vydali prvý album Gimme Something Real. Ich najväčším hitom bola skladba Solid v januári 1985.  Valerie Simpson vystupovala aj sólovo, vydala tri albumy. Nickolas zomrel 22. augusta 2011 vo veku 70 rokov.
1949 – narodil sa Zal Cleminson (Glasgow, Škótsko), exgitarista hard-rockovej skupiny Nazareth, hral v nej v rokoch 1978 až 1980. Pred ňou hral v rokoch 1972 až 1978 v skupine The Sensational Alex Hearvey Band.
1951 – narodil sa Mick Mars (rodený Robert Alan Deal, Terre Haute, Huntington, Indiana, USA), sólový gitarista skupiny Mötley Crüe. Túto hard-rockovú formáciu založili v januári 1981 v Los Angeles basový gitarista Nikki Sixx, gitarista a spevák Greg Leon a bubeník Tommy Lee. V novembri 1981 vydali debutový album Too Fast For Love. Presadili sa v poradí tretím štúdiovým albumom Theatre Of Pain, ktorý vyšiel v júni 1985. Vydali deväť štúdiových albumov, deviaty Saints Of Los Angeles vyšiel v júni 2008. Najúspešnejším z nich bol piaty album Dr. Feelgood zo septembra 1989, ktorý sa dostal na prvé miesto. K diskografii patria aj dva live a šesť kompilačných albumov, šiesty s názvom Greatest Hits vydali v novembri 2009. V singlovej Top 40 hitparáde mali sedem skladieb, do prvej desiatky sa dostali piesne Dr. Feelgood v septembri 1989 a Without You v marci 1990. Rozišli sa v závere roka 2015.
1951 – narodil sa Jackie Jackson (rodený Sigmund Esco Jackson, Gary, Indiana, USA), starší brat Michaela Jacksona, najstarší syn z muzikantskej rodiny Jacksonovcov. V závere 60. rokoch vytvorili piati bratia úspešnú skupinu Jackson Five, ktorá sa neskôr premenovala na Jacksons. Úspešné pre nich bolo obdobie od začiatku sedemdesiatych rokov. V roku 1970 mali v hitparáde štyri skladby na prvom mieste, v januári I  Want You Back, v apríli ABC, v júni The Love You Save a v októbri I’ll Be There. V singlovej hitparáde mali celkom 24 skladieb, vydali osemnásť albumov a štyri kompilácie. Najúspešnejšími boli druhý album ABC, ktorý vydali v máji 1970 a tretí s názvom Third Album, vydaný v septembri 1970, predaj pri oboch dosiahol hranicu šesť miliónov nosičov. Jackie vydal aj dva sólové albumy.
1952 – narodil sa Jacob Miller (Mandeville, Jamajka), spevák reggae, frontman a sólový spevák skupiny Inner Circle. Táto reggae formácia vznikla na Jamajke v roku 1974, založili ju bratia Ian and Roger Lewisovcvi. Ešte v tom roku vydali aj prvú LP platňu Rock The Boat. Na svojom konte majú viac ako tri desiatky albumov, hitom bola ich skladba Sweat (A La La La La Long) z albumu Bad Boys. Jacob Miller zomrel mladý, vo veku 27 rokov 23. marca 1980 pri dopravnej nehode v jamajskom hlavnom meste Kingston.
1959 – narodil sa Jiří Valenta, hráč na klávesových nástrojoch skupiny Olympic. Do kapely prišiel v roku 1986, keď sa Petr Janda rozhodoval rozšíriť skupinu o jedného gitaristu. To sa nakoniec nestalo a prekvapivo Jiří Valenta nastúpil ako druhý klávesák. O rok neskôr prvý klávesák Mirek Berka zomrel a Valenta tak ostal v skupine do dnešných dní. Pred príchodom do Olympicu hral v skupinách Capitol, Kentaur, Karamel a krátko aj v kapele Framus Five. Z najnovšej diskografie skupiny Olympic je to trilógia Souhvězdí. V novembri 2013 vydal Olympic prvú časť Souhvězdí šílenců, v novembri 2014 druhú Souhvězdí drsňáků a v novembri 2015 tretiu časť s názvom Souhvězdí romantiků.
1961 – narodila sa Jay Aston (Londýn), speváčka, exčlenka skupiny Bucks Fizz, účinkovala v nej od založenia do roku 1985. Táto vokálna formácia vznikla vo februári 1981 v Londýne zo štyroch skúsených štúdiových spevákov, v zložení dve dámy a dvaja páni, v kópii podľa vzoru švédskej skupiny ABBA. Zastupovali Veľkú Britániu na 26. ročníku Veľkej cene Eurovízie, ktorá sa konala 4. apríla v 1981 v írskom Dubline. Buck Fizz vyhrali so skladbou Making Your Mind Up. Na ostrovoch sa stala hitom a viedla anglický rebríček. Tento úspech povzbudil štvoricu do ďalšieho nahrávania. Rozišli sa v novembri 1988, výsledkom ich sedem a pol ročnej spolupráce je šesť vydaných štúdiových albumov. V singlovom rebríčku mali štrnásť skladieb, tri z nich, okrem Making Your Mind Up aj The Land Of Make Believe a My Camera Never Lies sa dostali na prvú pozíciu. Na začiatku 90. rokov sa opäť zišli, v auguste 1991 vydali koncertný album Live At Fairfield Halls, ktorý bol záznamom z vystúpenia k desiatemu výročiu skupiny. V máji 2007 vyšla hitová kompilácia The Very Best Of Buck Fizz a v máji 2008 album The Lost Masters 2 – The Final Cut.
1972 – narodil sa Mike Drint (vlastným menom Michael Ryan Pritchard, Berkeley, California, USA), basový gitarista a vokalista skupiny Green Day. Táto americká formácia vznikla v závere roku 1987 v kalifornskom East Bay. V júli 1990 vydali debutový album 39/Smooth. Úspešný bol tretí štúdiový album Dookie, ktorý vyšiel vo februári 1994 a dostal sa na druhé miesto. Najväčší úspech si získal ich siedmy album American Idiot, ktorý vyšiel v septembri 2004 a dostal sa na prvú pozíciu. Z neho sú hity Wake Me Up When September Ends a Boulevard Of Broken Dreams, za ktorý dostali cenu Grammy ako najlepšia nahrávka roka. V máji 2009 vydali ôsmy štúdiový album 21.st Century Breakdown. Ten sa dostal na prvé miesto rebríčka v Spojených štátoch aj v Británii. V roku 2012 prišli s trojicou albumov – Uno! vyšiel v septembri, Due! v novembri a v decembri tretí Tré! Najnovší dvanásty album Revolution Radio vydali v októbri 2016. Na svojom konte majú aj päť kompilácií a tri live albumy, päťkrát získali cenu Grammy.


1979 – narodil sa Lance Bass (Laurel, Mississippi, USA), člen americkej skupiny ‚N Sync, spieval v nej bas. Táto chlapčenská vokálna formácia vznikla v roku 1995 v meste Orlando na Floride. Názov skupiny vytvorili z posledných písmen ich krstných mien. Úspešný bol už ich prvý album s názvom ‚N Sync, ktorý vydali v marci 1998. V rebríčku sa dostal na druhé miesto a predaj platní prevýšil počet dvanásť miliónov výliskov. Ich prvým hitom bola skladba I Want You Back z tohto albumu. V marci 2000 vydali druhý album No Strings Attached, komerčne veľmi úspešný s predajom viac ako 15 miliónov nosičov. V júli 2001 vydali tretí s názvom Celebrity. Oba sa dostali na prvé miesto rebríčka. Rozišli sa v roku 2002. V októbri 2005 vyšla kompilácia Greatest Hits. V januári 2010 vyšla druhá kompilácia s názvom The Collection a v júli 2014 tretia kompilácia The Essential *NSYNC.
2013 – zomrel Milan Peroutka (19.1.1964, Praha), bubeník, známy hlavne zo skupiny Olympic, v ktorej hral od roku 1986. Za bicími vtedy vystriedal odchádzajúceho Petra Hejduka. Pred Olympicom hral v skupinách Kvintet FM, S.L.S., OK Band či ASPM Jana Spáleného. Zomrel náhle v noci z 3. na 4.mája 2013 vo veku 49 rokov.

Lekárenská pohotovosť


Lekáreň Prior, A. Hlinku 4613/46, 92101 Piešťany, 18:00 – 22:00

Lekárska služba prvej pomoci pre dospelých


Služba: MUDr. Jana Svítková
Náhradný: MUDr. Lucia Malá
Dostupné v čase od 16.00 do 7.00 h na prízemí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Lekárska služba prvej pomoci pre deti a dorast


Služba: MUDr. Terézia Talpašová
Náhradný: MUDr. Magdaléna Gabrielová
Dostupné v čase od 16.00 do 22.00 h na 3. poschodí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Podujatia, akcie:


KINO FONTÁNA
o 17.30 a 20.00 h
Pomsta
Akčný thriller, v ktorom troch frajerov čaká brutálna lekcia z chovania. Bohatí a milujúci oteckovia sa tak ako každý rok zídu uprostred púšte, aby si vybili stres poriadnym lovom. Jeden z nich si však privezie svoju milenku, o ktorú sa rýchlo zaujímať aj ostatní. Veci sa vymknú kontrole a muži nechajú umierajúce dievča uprostred púšte. Ponížená a znovuzrodená žena sa vydáva na cestu pomsty. Slovenská premiéra.
Franc.-2017, MP 15, české titulky, 108 min.
Vstupné: 5 €

Galéria Fontána:
24. 4. – 13. 5.
Paleta: Košice – Piešťany
Klub piešťanských výtvarníkov a Bottega Art Košice
Obrazy, sochy, keramika

Foyer MSKS:
9. 4.- 27. 5.
Z činnosti MsKS Piešťany v roku 2017

DOM UMENIA
19.00 – 21.00 h
Misijná konferencia Slovenského evanjelizačného strediska
Viac info na www.evs.sk
Vstup voľný

Výstavy:
2.–27. 5.
Združenie grafikov a Asociácia slovenského umenia
PRVÁ/PRVNÍ REPUBLIKA
Všetky krásy sveta…/Všechny krásy světa… Podľa Jaroslava Seiferta
K stému výročiu založenia Československej republiky

3.-27. 5.
MINOTAUROVO TAJOMSTVO
Renáta Sládková – plastika
Vernisáž: štvrtok 3. 5. o 17.30 h
Kurátor: Martin Valo
Hudobný vstup: Petra Krajčová, ZUŠ Piešťany – flauta

Stála expozícia
Foyer, 2. poschodie
Akademický maliar Jozef Bubák
SYMFÓNIA O ČLOVEKU
Maľba – akryl

Stála expozícia
Prízemie DU
GALÉRIA Alojz Majerník
Výstavy sú otvorené: utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h, sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h, pondelky: zatvorené


ELEKTRÁRŇA
8.00 – 12.00 h
VZDELÁVANIE PRE ZÁKLADNÉ A STREDNÉ ŠKOLY
Elektrárňa Piešťany ponúka študentom ZŠ a SŠ vzdelávacie programy v oblasti ekológie, trvaloudržateľného rozvoja, využívania prírodných zdrojov a energií, popularizácie fyziky a prírodných vied. Podrobnú ponuku vzdelávacích programov nájdete na www.elektrarnapiestany.sk/vzdelavanie.

14.00 – 17.00 h
REŠTART
Výstava
Maro Kurinec predstavuje diela, ktoré vznikali posledných pätnásť rokov, ide o figurálnu maľbu kombinovanými technikami. Obrazy vznikali na rôznych miestach počas jeho cestovania: Banská Bystrica, Budapešť, Ženeva, Praha, Hlohovec. Okrem výtvarných diel môžete vidieť objekty, kde autor použil kombináciu dreva a kovu.
Výstava je prístupná verejnosti do 11. 5. 2018.
Vstup voľný

LA MUSICA
o 18.00 h
Poznávame Portugalsko očami výtvarníka z Lisabonu
Medzinárodný klub žien v Piešťanoch (PIWC) pozýva na stretnutie s portugalským výtvarníkom José Tavarezom.

o 19.30 h
Katka Suchoňová Quartet

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 1. apríla. V tento deň sa v roku 1805 v Blatnej narodil a 16. marca 1879 v…
  • 31.03.2023, 22:27
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 1. apríla 2023
Meniny má Hugo, zajtra Zita