Netopiere už opúšťajú zimoviská

  • Spravodajstvo
  • 14. apríla 2018, 08:11
  • Autor:Jozef Vojčiniak

Aprílové oteplenie už naplno prebudilo i netopiere. Ochranári preto definitívne ukončili sčítanie netopierov na zimoviskách, ktoré prebiehalo od novembra. V Malých Karpatoch bolo počas neho skontrolovaných viac ako 40 jaskýň, štôlní a pivníc, kde zimovalo spolu takmer 1050 netopierov.

Zimné obdobie trávia netopiere podobne ako sysle, svište či plchy zimným spánkom. Ukrývajú sa na miestach so stabilnou teplotou a vlhkosťou. Asi najznámejšími úkrytmi sú jaskyne a štôlne, ale netopiere zimujú i v stromových dutinách, v skalných štrbinách, využívajú tiež rôzne úkryty v ľudských stavbách.
„Vzhľadom na nočný spôsob života netopierov máme len obmedzené možnosti, ako ich pozorovať a skúmať. Počas ich zimného spánku sa k nim môžeme dostať veľmi blízko, a preto je sčítanie na zimoviskách jednou z najstarších metód výskumu týchto živočíchov. Niektoré lokality na Slovensku sú kontinuálne kontrolované niekoľko desaťročí. Údaje o druhovom zložení i početnosti netopierov nám pomáhajú zisťovať, k akým zmenám v priebehu rokov dochádza,“ objasňuje Michal Noga z mimovládnej organizácie SAOLA.

Ochranári v útrobách malokarpatských jaskýň pri sčítavaní netopierov.

Zimný spánok netopiera je veľmi hlboký. Srdce mu udrie len štyrikrát za minútu a nadýchne sa len raz za hodinu. Životné procesy sa spomalia a teplota klesne často len na 1 až 5 °C. V tomto čase sú veľmi zraniteľné. Hrozbou sú pre ne predátori – najmä kuny, ohroziť ich ale môže dokonca pleseň, ktorá spôsobuje ochorenie nazývané „syndróm bieleho nosa“.
Veľmi vážny negatívny vplyv môže mať i opakované vyrušovanie netopiera. Na svoje prebudenie totiž spotrebuje veľa energie, ktorá mu na jar potom chýba. Zoslabnuté a vysilené netopiere  môžu dokonca uhynúť. Veľmi veľkým nebezpečenstvom je kladenie ohňa v zimnom období v štôlňach alebo v jaskyniach. Dym môže zadusiť netopiere skôr, ako sa stihnú prebrať a z ohrozeného miesta odletieť.
Podkováre malé sú na zimoviskách v Malých Karpatoch nachádzané najčastejšie.

„Počet vhodných podzemných priestorov pre netopiere je obmedzený, preto má význam chrániť každý jeden z nich. Aj v súčasnosti vďaka podpore Nemeckej spolkovej nadácie pre životné prostredie budeme v Malých Karpatoch zabezpečovať ochranu významných lokalít pre netopiere, ale i pre salamandry a iné obojživelníky. V spolupráci so Spoločnosťou pre ochranu netopierov na Slovensku chystáme tiež viacero akcií pre verejnosť, na ktorých sa o týchto fascinujúcich živočíchoch môžu ľudia dozvedieť viac,“ uzatvára M. Noga.
Keď je netopierov veľa, sčítavajú sa z fotografie.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 21. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti rasovej diskriminácii, Svetovým dňom Downovho syndrómu, Medzinárodným dňom…
  • 20.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Ropuchy nad vodnou nádržou Striebornica môžu za pár dní začať opäť bezpečne migrovať. Po rokoch milovníci prírody postavili v nedeľu…
  • 22.03.2023, 11:00
  • Nezaradené / Kultúra a spoločnosť / Príroda / Spravodajstvo
Dnes je streda 22. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom tuleňov a Svetovým dňom vody. Meniny má Beňadik.
  • 21.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 22. marca 2023
Meniny má Beňadik, zajtra Adrián