Posolstvo o Lužinského svete

  • Kultúra a spoločnosť / Výstavy
  • 8. apríla 2018, 12:24
  • Autor:Gabo Kopúnek

Vlastniť fotoaparát ešte neznamená byť fotografom. K tomu treba oveľa viac. Napríklad dobré, všímavé oko a, samozrejme, dobré svetlo. V dobrom svetle sa už niekoľko desaťročí umeleckému svetu predstavuje Vladimír Lužinský z Chtelnice. V kaštieli v rodnej obci aktuálne vystavuje niekoľko nádherných prác zo svojho posledného obdobia.

Rovnako nemôže byť každý spevákom, hoci mnohí si to o sebe myslia a akurát tak dobre ľudí pobavia, kým im nepôjdu na nervy. Dobrý hlas, rytmus a otvorenosť inováciám prítomným hosťom vernisáže predviedla známa slovenská speváčka Lucia Lužinská, dcéra autora snímok, ktoré nevšedným spôsobom zachytávajú všednosť každodenného dňa. Asi to majú obaja v krvi, lebo Lucia zas zo všedných melódií a piesní vytvorila nevšedné. Ale tie si môžete vypočuť vo videu.
((image:8eUT8MMNm9s))
Vladimíra Lužinského nielen domáci poznajú ako bojovníka, ktorý, ak si niečo zaumieni, tak sa zahryzne a nepustí. Aj vďaka tomu veľa vecí v Chtelnici ožíva. Osobitým spôsobom však ožívajú aj objekty v jeho fotografiách. Stačí sa len pozorne zadívať a vnímať. Aj tomu, kto nemá príliš veľkú fantáziu, sa pred očami začne odvíjať film, cez ktorý spozná, čo chcel daným záberom autor povedať. A nejde len o zľudovené Tatry, ktoré Lužinský dokumentoval v začiatkoch svojej tvorby.
„V priestoroch kaštieľa nájdete fotografie z viacerých fotografických seriálov, v ktorých sú pretavené tisíce hodín práce, premýšľania, mapovania svetla. Lebo fotografia je o dobrom svetle,“ podotkol kurátor výstavy Martin Valo. „Vladimír predkladá svoj kumšt verejnosti ako rozprávač príbehu aj ako kronikár času a nabáda diváka zastaviť sa a zahľadieť sa na krásu, ktorá je Vladimírovým svedectvom o svete, čo si vystačí aj bez nás,“ opísal kurátor posolstvo autora.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 21. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti rasovej diskriminácii, Svetovým dňom Downovho syndrómu, Medzinárodným dňom…
  • 20.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je streda 22. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom tuleňov a Svetovým dňom vody. Meniny má Beňadik.
  • 21.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
streda, 22. marca 2023
Meniny má Beňadik, zajtra Adrián