Vtáky sú v pohybe, jar sa blíži

  • Spravodajstvo
  • 29. marca 2018, 07:27
  • Autor:Jozef Vojčiniak

Aj keď sa zdanlivo zima s nami nechce rozlúčiť, práve teraz je čas návratov mnohých domácich druhov i odletov zimných hostí. Rozbehol sa i proces hniezdenia – od svadobných letov a výberu teritória, cez párenie či znášku vajec.

Na jar môžu ľudia vtáky omnoho jednoduchšie pozorovať či počuť, než napríklad počas výchovy mláďat, keď je ich správanie menej nápadné.
Aj keď je prvý jarný deň za nami, vtáky sa stále musia vysporiadať s ochladením. Prírodných zdrojov je teraz nedostatok, preto odporúčame prikrmovanie.
Zo zimovísk sa k nám vrátili škovránky, škorce, strnádky trsťové, kolibkáriky čipčavé, vrchárky i červienky. Spomedzi dravcov už boli videné kane močiarne. Prileteli aj bociany, niektoré sú už pri hniezde. V rôznom štádiu hniezdenia sú domáce druhy, ktoré naše územie neopúšťajú. Viaceré si teraz vyberajú teritórium, partnera a predvádzajú takzvané svadobné lety, spojené s párením.
Iné sa pripravujú na znášku alebo ju už zahrievajú. Ide o sovy obyčajné, sovy dlhochvosté, výry skalné, myšiarky ušaté, orly kráľovské či skalné, sokoly rárohy, sokoly sťahovavé, orliaky morské, ale tiež ďatle, hrdličky, mlynárky, niektoré vodné druhy.

Výry skalné sa pripravujú na znášku alebo ju už zahrievajú.

Tie vtáky, ktoré prileteli zo zimnej dovolenky, potrebujú ešte čas. Jarná migrácia je oveľa rýchlejšia než jesenná, vtáky sú poháňané inštinktom alebo, ak to tak môžeme prenesene nazvať, túžbou po rozmnožovaní a výchove mláďat. Majú za sebou stovky kilometrov, fujavice, niektoré z nich dokonca púštne búrky.
Aby lepšie zvládli aj aktuálnu vlnu ochladenia, pomôžeme im vhodným prikrmovaním. „V prípade nálezu vysileného jedinca treba bezodkladne kontaktovať Štátnu ochranu prírody. Veríme, že prvé jarné dni budú poslom skutočného jarného počasia,“ vysvetľuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.
Odborníci z tejto organizácie sa na začiatok hniezdenia starostlivo pripravovali. Opravili, resp. vymenili za nové stovky búdok, na skaly či stromy pribudli či boli spevnené prútené hniezda, poskytujúce omnoho vyššiu bezpečnosť a stabilitu.
Toto ocení orol kráľovský, sokol rároh, sokol sťahovavý, sova obyčajná, sova dlhochvostá. „Naším cieľom je okrem kompenzovania straty hniezdneho prostredia znovu naštartovať prírodné procesy. Preto podporujeme obnovu populácií havranov, návrat strák či vrán do voľnej krajiny. Ich hniezda sú obzvlášť dôležité pre sokola myšiara či myšiarku ušatú. Dostatok hniezd snáď do niekdajších hniezdisk priláka aj vzácneho sokola červenonohého,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.
V marci je zriedkavé pozorovať na Slovensku ešte i zimných návštevníkov ako sokol kobec, myšiak severský, kaňa sivá, pinka severská či stehlík čečetka. Ojedinelý je prípad tohoročných mláďat drozda čierneho, ktorý priskorým hniezdením zareagoval na dočasné oteplenie.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 14. júna. Tento deň je Svetovým dňom darcov krvi. V roku 1934 sa v Piešťanoch narodil športový…
  • 14.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 13. júna. V roku 1934 sa vo Veľkých Kostoľanoch narodil spisovateľ Jozef Pavlovič. Meniny má Anton.
  • 13.06.2024, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
piatok, 14. júna 2024
Meniny má Vasil, zajtra Vít