Pokánie za obete holokaustu

  • Spravodajstvo
  • 28. marca 2018, 08:36
  • Autor:Viera Dusíková

V deň 76. výročia odvlečenia prvých židovských dievčat a žien z Piešťan do Osvienčimu sa konala kajúca tryzna. Pokánie za obete holokaustu z rokov druhej svetovej vojny, keď v nacistických koncentračných táboroch skončilo 1063 židovských obyvateľov Piešťan, sa uskutočnilo v piatok 23. marca na Malej scéne mestského kultúrneho strediska.

V úvode zaznela slovenská aj izraelská hymna. O osudoch piešťanských židov informoval predstaviteľ združenia Živá voda Štefan Patrik Kováč. Mená obetí zazneli z úst viceprimátora mesta Martina Vala ako výkričníky v dejinách mesta, ktorého úroveň pozdvihli práve Winterovci, známi svojimi židovskými koreňmi. Po pietnej hebrejskej piesni Kadoš nasledovalo pokánie za učinené bezprávie na židovských občanoch, ktoré vyjadrili zúčastnení občania a aj jednotliví zástupcovia cirkví.
Za katolíkov učinil pokánie kňaz Branislav Popelka z Farnosti svätého Štefana, za evanjelikov farár Branislav Dolinský, za pravoslávnych pop Marek Kundis, za apoštolskú cirkev pastor Juraj Gábriš, za spoločenstvo Živá voda Š. P. Kováč a za spoločenstvo Prístav, ktoré tiež aktívne pôsobí v našom meste, hovoril jeho predstaviteľ Juraj Hargaš. Všetci spomenutí po svojich slovách a modlitbách zapálili sviece na menore.
História piešťanskej židovskej obce siaha až do 18. storočia. Žili tu väčšinou prisťahovalci z Moravy. V roku 1774 žilo v Piešťanoch 22 židovských rodín a približne v roku 1938 židovská komunita tvorila 12 percent obyvateľstva mesta. Živili sa predovšetkým podnikaním a poskytovali služby pre kúpeľných hostí. V Piešťanoch fungovali dve židovské školy, rôzne kluby a združenia. V blízkosti evanjelického kostola bola neskôr postavená synagóga. Počas druhej svetovej vojny zahynulo v koncentračných táboroch 1063 piešťanských židov. Ich mená sú súčasťou pamätníka.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 2. apríla. Tento deň je Medzinárodným dňom detskej knihy, Európskym dňom akcií za práva migrantov a Svetovým…
  • 02.04.2023, 02:36
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je sobota 1. apríla. V tento deň sa v roku 1805 v Blatnej narodil a 16. marca 1879 v…
  • 31.03.2023, 22:27
  • Dobré ráno, Piešťany!
nedeľa, 2. apríla 2023
Meniny má Zita, zajtra Richard