Vodič z tragickej nehody autobusu ide na šesť rokov do väzenia

  • Spravodajstvo
  • 20. marca 2018, 14:30
  • Autor:sita

Za zavinenie tragickej nehody autobusu na diaľnici neďaleko Piešťan, pri ktorej prišli o život štyri študentky Športového gymnázia Jozefa Herdu v Trnave, ide vodič Milan Halaška na šesť rokov do väzenia. Krajský súd v Trnave v utorok zamietol odvolania obžalovaného aj poškodených proti rozsudku okresného súdu z jesene 2016, ten je tak právoplatný.

Autobus, ktorý riadil Halaška, zišiel v júni 2014 neďaleko Piešťan z diaľnice a prevrátil sa na pravú stranu. Práve na pravej strane v zadnej časti autobusu sedeli aj štyri dievčatá vo veku 17 a 18 rokov, ktoré nehodu neprežili, ďalšie tri osoby utrpeli ťažké zranenia.
„Vykonaním dokazovaním bolo bez akýchkoľvek pochybností preukázané, že bezprostrednou príčinou dopravnej nehody bola skutočnosť, že obžalovaný po dobu 3,66 sekundy nevenoval dostatočnú pozornosť vedeniu vozidla,“ uviedla predsedníčka senátu Krajského súdu v Trnave Katarína Stanislavská.
Išlo o čas od okamihu, ako autobus začal schádzať z cesty do prvej reakcie vodiča. Matka jednej z obetí po opustení súdnej siene povedala, že z jej pohľadu je šesťročný trest nízky. „Viete, mne tam zomrela dcéra, ja by som prijala aj dvadsať rokov,“ povedala s tým, že viac sa nechce k záležitosti vyjadrovať. Poškodení v tomto konaní žiadali od vodiča ospravedlnenie.
Vodič Milan Halaška podľa výsledkov policajného vyšetrovania nešoféroval pod vplyvom alkoholu, dodržal bezpečnostné prestávky a neprekročil predpísanú rýchlosť na diaľnici. V čase nehody išiel rýchlosťou 97 kilometrov za hodinu. Autobus bol v poriadku, rovnako aj cesta, počasie a príčinou nehody nebolo ani iné vozidlo.
Podľa obžaloby bolo príčinou tragédie nevenovanie pozornosti pri vedení vozidla zo strany vodiča. Ten prostredníctvom svojho obhajcu už na prvom pojednávaní obžalobu odmietol s tým, že podľa znaleckého posudku bol príčinou nehody mikrospánok alebo náhla strata vedomia vodiča bez predchádzajúcich varovných príznakov. Za prečin všeobecného ohrozenia mu pôvodne hrozilo až desaťročné väzenie.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 24. marca. Tento deň je Svetovým dňom tuberkulózy. Meniny má Gabriel.
  • 23.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Kamil Moravčík, riaditeľ Základnej školy M. R. Štefánika na Vajanského ulici v Piešťanoch, po vyše týždni zareagoval na naše otázky…
  • 22.03.2023, 22:32
  • Piešťany / Blogy / Blogy
piatok, 24. marca 2023
Meniny má Gabriel, zajtra Marián