Hudobný tip: KANYE WEST – MY BEAUTIFUL DARK TWISTED FANTASY

  • Kultúra a spoločnosť
  • 4. marca 2018, 16:19
  • Autor:Michael papcun

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

Postmodernistická architektúra sa odvrátila od funkčnosti a účelovosti. Prikláňa sa k histórii, odkiaľ vyberá výrazové prostriedky, spája ich do nových celkov a objavuje ich neprebádané, ozdobné či ironické kontexty. Práve prístup postmodernistickej architektúry vystihuje konštrukciu albumu My Beautiful Dark Twisted Fantasy (2010) od Kanyeho Westa.
Pre Westovu tvorbu je príznačná najmä jedna vlastnosť – nejde v nej iba o hip-hop. Ten plní iba funkciu základnej predlohy, odkiaľ sa vydávame na objaviteľské cesty naprieč svetom pop-music. Z nich West a jeho producenti prinášajú svoje najdôležitejšie stavebné materiály. Na ktorom inom albume môžeme počuť Black Sabbath, King Crimsona, Jay Z-ho alebo Enoch Light. Vrstevnaté koláže sa napriek svojej nevypočítateľnej rôznorodosti netrieštia. Produkčne si album drží jednotu pevného konceptu obratne žonglujúceho so všetkými svojimi prvkami bez toho, aby stratil rovnováhu a víziu.
My Beautiful Dark Twisted Fantasy predstavuje vrcholnú podobu popovej hudby po roku 2000. Je to živé múzeum extravagantnosti zatieňujúcej odkaz glam rocku a najmä ostatok súčasného popu, ktorého frizúra je síce výrazná, ale ľahko zmývateľná. Okolo osoby Kanyeho Westa sa vytvoril album megalomanský, znalecký, divoký, nadčasový, rokokový, sebastredný, bezkonkurenčný, blúznivý, fantazmagorický.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 5. júla. Tento deň je Sviatkom sv. Cyrila a Metoda. Meniny má Cyril a Metod.
  • 05.07.2025, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je štvrtok 4. júla. Tento deň je Medzinárodným dňom proti chovu delfínov v zajatí. Meniny má Prokop.
  • 04.07.2025, 00:01
  • Dobré ráno, Piešťany!
Bývalý hotel v lokalite Sĺňava II, na Odborárskej ulici v obci Banka, ktorý dlhé roky chátral, vo štvrtok 26. júna…
  • 04.07.2025, 00:01
  • Spravodajstvo
sobota, 5. júla 2025
Meniny má Cyril, Metod, zajtra Patrik, Patrícia