Niektoré operence i cicavce už ohlasujú blížiacu sa jar

  • Spravodajstvo
  • 3. marca 2018, 08:55
  • Autor:Jozef Vojčiniak

I napriek tomu, že v uplynulom období do našich končín zavítala treskúca zima, od kalendárnej jari nás delí už len necelý mesiac. Aj príroda to tak už cíti, a i keď v živočíšnej ríši niektoré druhy ešte spia tuhým spánkom, orliaky morské, sokoly sťahovavé či sovy začínajú hniezdiť už v týchto chladných dňoch.

V zimnom období sa na Slovensku vyskytuje menej druhov vtákov. Sú to tie, ktoré neodlietajú na zimoviská a v týchto zemepisných šírkach zostávajú celoročne. Ide napríklad o jastraba lesného, myšiaka hôrneho, brhlíka obyčajného, vrabce či ďatle. Avšak pomerne široké spektrum operencov, ktoré sa v súčasnom období vyskytujú na našom území, tvoria tzv. zimní hostia. Prilietajú k nám na určitú časť roka, spravidla od jesene do jari.

Kaňa sivá.

„Patrí k nim aj myšiarka močiarna, kaňa sivá, myšiak severský, sokol kobec. Pomerne početnú skupinu zimných hostí tvoria aj spevavce, zastúpené stehlíkom čečetavým či pinkou severskou. Zimní návštevníci pomaly odlietajú. Hniezdiť už začal orliak morský, výr skalný, sova dlhochvostá aj myšiarka ušatá,“ povedal Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.
Niektoré zvieratá sú aktívne celú zimu, iné reagujú na zhoršené podmienky v tomto období spánkovou letargiou, teda zimným spánkom. „Najdlhšie spia v našich podmienkach svište v Tatrách – až sedem mesiacov (od októbra do apríla). Najkratšie spia zrejme medvede. Keď si pred zimou nenájdu dostatok potravy, aby si vytvorili dostatočnú zásobu tuku, nespia vôbec. Prebúdzanie zo zimného spánku býva odštartované zvýšením teploty v prírode (netopiere, plchy) alebo topiacim sa snehom nad zimnými brlohmi (medvede, svište). Rýchlosť prebúdzania je priamo úmerná rýchlosti otepľovania,“ vysvetlil Slobodník.
Nepravý alebo fakultatívny zimný spánok sa vyznačuje len čiastočnou strnulosťou a iba miernym znížením telesnej teploty. Táto forma spánku je typická pre medveďa, jazveca (na snímke) a vevericu.

Podľa ochranárov minulý rok sa prvé sysle zobudili 3. marca, vzhľadom na aktuálne chladné počasie je málo pravdepodobné ich skoršie prebudenie. Syseľ predstavuje veľmi dôležitú korisť pre orla kráľovského či sokola rároha. „Patrí medzi druhy, ktoré zimu prečkajú tzv. pravým zimným spánkom (hibernáciou),“ uviedla Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.
Myšiarka močiarna prilieta na naše územie spravidla od jesene do jari.

„Súvislá vrstva snehu zakrýva prírodné zdroje potravy, tie sú teraz na minime, a teda má naďalej veľký význam prikrmovanie. Viaceré druhy sa chystajú na veľké jarné sťahovanie. Pre vtáky je to jedno z kritických období, počas migrácie je hrozbou množstvo prekážok. Na Slovensku ich aktuálne čaká už 52 kilometrov bezpečných elektrických vedení. V minulosti do nich vtáky narážali, preto sa tu v rámci projektu LIFE Energia inštalovali špeciálne prvky – tzv. odkloňovače letu. Ich účinnosť preveruje 18 mapovateľov,“ uzatvorila Deutschová.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 24. marca. Tento deň je Svetovým dňom tuberkulózy. Meniny má Gabriel.
  • 23.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Kamil Moravčík, riaditeľ Základnej školy M. R. Štefánika na Vajanského ulici v Piešťanoch, po vyše týždni zareagoval na naše otázky…
  • 22.03.2023, 22:32
  • Piešťany / Blogy / Blogy
piatok, 24. marca 2023
Meniny má Gabriel, zajtra Marián