Investori vo väzení, vodné atrakcie v nedohľadne

  • Spravodajstvo
  • 24. januára 2018, 09:29
  • Autor:Jozef Vojčiniak

Tamajkových českých investorov piešťanského aquaparku namiesto výstavby sľubovanej vodnej atrakcie čaká takmer sedem rokov vo väzení. Dvoch z trojčlenného rodinného miliardárskeho klanu Zemkovcov poslal za ekonomickú trestnú činnosť veľkého rozsahu za mreže na šesť rokov a deväť mesiacov Vrchní soud v Olomouci. Rozsudok odvolacieho súdu je právoplatný.

Za posledných niekoľko rokov je to tak už tretí zámer výstavby vodného rekreačného zariadenia v kúpeľnom meste, ktorý skrachoval, či už z kriminálnych dôvodov, alebo vďaka nejasným zámerom vedenia mesta a časti poslancov zastupiteľstva.
Zdeňka Zemka a jeho dvoch synov, Alexandra a Zdeňka, ako staviteľov aquaparku na tlačovej konferencii ešte v máji 2015 verejnosti predstavil piešťanský primátor Miloš Tamajka. Rodinný klan Zemkovcov z Českej republiky vlastní pozemky za poliklinikou vedľa výpadovky na Drahovce. Na nich sa nachádza i termálny vrt.
Na čerpanie vody o rovnakej kvalite, akou disponujú kúpele, však rodina od kompetentných slovenských úradov povolenie nikdy nedostala. Spolu s platnými rozsudkami súrodeneckej dvojice o väzbe je to však zrejme celkom určite koniec vízie aquaparku v Piešťanoch na pozemkoch rodinnej firmy Z-Group.
A tak sa zdá, že Tamajkov predvolebný sľub o výstavbe aquaparku či inej vodnej atrakcie v Piešťanoch je nezrealizovateľný. V kampani 2014 ju však okrem primátora sľubovala tiež drvivá väčšina poslancov, najmä z klubu Spoločne pre Piešťany (SpP).

Plaváreň z privátnych prostriedkov zmarili poslanci za SpP nezmyselnými požiadavkami a úver by mesto neudržateľne zadlžil.

A keďže súdne poťahovačky Zemkovcov trvali už od roku 2016 a rozsudok sa dal predpokladať, Tamajka za podpory poslancov z klubu SpP pod vedením Tomáša Hudcoviča vytvorili nový plán, ako naplniť svoje predvolebné sľuby. Mala ním byť plaváreň na mestských pozemkoch v blízkosti futbalového štadiónu v dotyku s parkom.
Najprv ju mal realizovať súkromný investor, firma bazenprojekt, ktorého zástupcu Oskara Gaála na zastupiteľstvo v roku 2016 doviedli poslanci z SpP. Neskôr tohto istého investora aj samotní členovia klubu SpP svojimi nerealizovateľnými požiadavkami z Piešťan vyhnali.
V závere minulého roka sa tak pod taktovkou poslancov SpP pri zostavovaní rozpočtu na rok 2018 zrodil plán postaviť plaváreň pre Piešťancov z mestského rozpočtu, za pomoci 3,5-miliónového úveru. Dokonca sa táto položka objavila vo zverejnenom návrhu rozpočtu.
Potom, ako sme v našich článkoch upozornili na to, že čerpanie takého veľkého úveru zadlži mesto nad povolenú hranicu a môže skončiť v nútenej správe, vedenie mesta v úvode decembrového zastupiteľstva tento bod programu z rokovania stiahlo.
Aquapark Zemkovcov pri poliklinike narazil na ich väzenské tresty a nepovolenie čerpať termálnu vodu.

Napriek tomu, že rok 2018 je volebný a na jeseň sa súčasní volení zástupcovia väčšinou pokúsia opäť kandidovať, sľub, na ktorého splnenie obyvatelia mesta čakajú už desiatky rokov, opäť ostane nenaplnený. A to i napriek tomu, že vďaka tomuto prísľubu boli mnohí poslanci, dokonca aj primátor Tamajka, zvolení do funkcií.
Taktiež by občania nemali zabudnúť, že spomínaní poslanci i nové vedenie mesta na svojom vôbec prvom pracovnom zastupiteľstve v roku 2015 vyškrtli zo schváleného rozpočtu finančné prostriedky na realizáciu projektovej dokumentácie plaveckého centra, ktoré ešte naplánovalo predchádzajúce vedenie s primátorom Remom Cicuttom. „Ušetrené“ peniaze sa následne roztopili v rozpočte na položky, na ktoré si dnes už nik ani nespomenie.
A tak sa za tri roky vo vedení mesta Tamajkovi a najsilnejšiemu poslaneckému klubu v zastupiteľstve, Hudcovičovmu SpP, podarilo akurát tak zmariť realizáciu plaveckého centra a vyhnať ďalšieho možného investora. Aké krátkozraké boli vtedajšie rozhodnutia i spoliehanie sa na právoplatne odsúdených podnikateľov Zemkovcov, sa ukázalo necelý rok pred voľbami. V nich môžu občania dať politikom najavo, ako vážne túžia po aquaparku.

18 Shares

Najnovšie správy

Dnes je utorok 21. marca. Tento deň je Medzinárodným dňom boja proti rasovej diskriminácii, Svetovým dňom Downovho syndrómu, Medzinárodným dňom…
  • 20.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 20. marca. Tento deň je Svetovým dňom divadla pre deti a mládež, Medzinárodným dňom šťastia a Svetovým…
  • 19.03.2023, 22:24
  • Dobré ráno, Piešťany!
utorok, 21. marca 2023
Meniny má Blahoslav, zajtra Beňadik