Ladislav Gádoši novým predsedom ZsFZ

 • Šport / Futbal
 • 17. januára 2018, 08:24
 • Autor:Martina Radošovská

Na Volebnej konferencii Západoslovenského futbalového zväzu si delegáti 12 oblastných zväzov zvolili za nového predsedu Ladislava Gádošiho. Ten bol do nového funkčného obdobia zvolený v druhom kole.

Zo 62 pozvaných delegátov sa na volebnú konferenciu dostavili všetci, išlo o stopercentnú účasť. V takom prípade bola na zvolenie predsedu potrebná kvalifikovaná väčšina, teda 44 hlasov a viac. Hlasovanie prebehlo tajne. Po sčítaní hlasov bolo 61 platných a jeden neplatný hlas, pričom Ladislav Gádoši získal 32 hlasov, Pavol Šípoš osem a Róbert Šuník 21 hlasov. V prvom kole tak predseda nebol zvolený.
V druhom kole bolo jasné, že na poste predsedu Západoslovenského futbalového zväzu (ZsFZ) sa ocitne nový človek, nakoľko delegáti mohli hlasovať už len za L. Gádošiho a R. Šuníka. Úspešnému kandidátovi v druhom kole stačila nadpolovičná väčšina, teda 32 a viac hlasov. Hlasovanie bolo opäť tajné. Šuník získal 20 hlasov a Gádoši 41, čím bol zvolený za nového predsedu ZsFZ. Jeden hlasovací lístok bol neplatný.
Volebnú konferenciu otvoril príhovorom P. Šípoš, ktorý zhrnul prácu regionálneho zväzu za 22 mesiacov. Zároveň poďakoval za vyjadrenú dôveru vo funkčnom období a za to, že mohol lepšie spoznať prácu, ktorú funkcia predsedu obnáša. V rámci programu bolo na pláne aj udeľovanie ocenení, ktoré odovzdal prezident Slovenského futbalového zväzu (SFZ) Ján Kováčik s ešte aktuálnym predsedom ZsFZ P. Šípošom. Ocenení boli funkcionári Jozef Rosipal, Eugen Čornák, Dušan Koníček, Štefan Gálik a Pavel Hlavatý.
Návrat na funkcionársky post
Pred samotným hlasovaním dostal každý z kandidátov priestor na príhovor a predstavenie svojho programu delegátom. Kandidáti sa v niektorých otázkach zhodli, najmä čo sa týka napätých a poznačených vzťahoch vzájomnou nedôverou bez ochoty hľadať spoločné kompromisy, a to nielen na úrovni Výkonného výboru ZsFZ, ale aj odborných komisií. Rovnako sa zhodli v bodoch podpory mládeže, zlepšovaní noriem či systému financovania športu, absencii marketingových partnerov, naplnenia jednotlivých líg štandardným počtom mužstiev a na kvantitatívnej a kvalitatívnej úrovni delegovaných osôb, ktorá klesá.

Ladislava Gádošiho v kandidatúre podporil hlavne ObFZ Trnava.

„Som poučený z minulosti, pripravený na výzvy budúcnosti a zároveň pripravený spolupracovať s každým, kto má jednoznačný záujem rozvíjať futbal v tomto najsilnejšom regióne na Slovensku,“ aj takéto slová zazneli z úst L. Gádošiho, ktorý vo funkcii predsedu ZsFZ nebude žiadnym nováčikom. Tejto funkcie sa sám vzdal v roku 2015. Teraz sa však rozhodol vrátiť a s napätými vzťahmi vo zväze bojovať.
„Sledoval som dianie v regionálnom zväze, mal som informácie ohľadom situácie vo Výkonnom výbore ZsFZ a viem, že funkcionári neťahali spoločne za jeden koniec povrazu. Navyše ma oslovili viacerí predsedovia oblastných futbalových zväzov s ponukou na návrat, čo pre mňa bolo impulzom, na základe ktorého som sa rozhodol kandidovať. Samozrejme, pre mňa bola priorita podpora vlastného oblastného futbalového zväzu, teda trnavského, odkiaľ pochádzam. Vyrastal som v Spartaku, hrával som zaň, v Trnave som sa začal venovať funkcionárskej práci. Vždy som určitým spôsobom myslel na trnavský oblastný futbalový zväz (ObFZ) a našli sme zhodu aj so súčasným predsedom ObFZ. Mal som stretnutie aj s členmi výkonného výboru. Debatoval som i s delegátmi, ktorí sa absolútne stotožnili s mojou myšlienkou kandidovať, a mimoriadne si vážim, že som bol ObFZ Trnava podporený.“
A kam budú smerovať prvé kroky nového predsedu? „Veľmi rýchlo musíme zvolať Výkonný výbor (VV) ZsFZ, kde si musíme zadefinovať určité priority, a jednou z nich, ktorá je zároveň najzákladnejšou, bude zvolanie mimoriadnej konferencie ešte pred začiatkom jarnej časti, pretože situácia hlavne v piatej lige, skupina západ, je neúnosná. Samozrejme, vieme, kde nastal problém, a máme ho určitým spôsobom zadefinovaný. Čaká ma veľa diskusií s klubovými funkcionármi, a to nielen z klubov, ktoré v piatej lige západ pôsobia, ale aj ktoré z tejto ligy poodchádzali. Rovnako musím hovoriť aj s ObFZ Senica, pretože do tejto konferencie je potrebné ísť s jasným cieľom, aby sme nenarušili iné súťaže a aby sme stabilizovali túto ligu. Ďalším krokom, ktorý je mimoriadne dôležitý a bude na programe počas tejto konferencie, je aj úprava stanov, aby boli absolútne kompatibilné so stanovami SFZ, a zároveň rešpektovali tie ustanovenia zákona o športe, ktoré sme povinní do nich zakomponovať.“
Volili nových predstaviteľov zväzu
Po tajnom hlasovaní predsedu ZsFZ nasledovalo schválenie členov VV ZsFZ, ktoré bolo jednohlasné. Do výkonného výboru boli schválení František Urban, Ján Panák, Peter Kováč, Miroslav Guček, Štefan Korman, Vladimír Hracho, Pavol Šípoš, Anton Laco, František Nagy, Ervín Kiss a Arpád Beňovič.
Za predsedu Revíznej komisie ZsFZ bol tajným hlasovaním zvolený Ján Bott s 35 hlasmi. Jeho protikandidát Gabriel Michlian získal 27 hlasov. Rovnako sa tajným hlasovaním volil aj predseda Odvolacej komisie ZsFZ, ktorým sa stal s 34 hlasmi Miroslav Jaška. Stanislav Kysel, ktorý sa tiež uchádzal o túto funkciu, získal 28 hlasov. Verejným hlasovaním bol jednohlasne schválený za predsedu Disciplinárnej komisie ZsFZ Miroslav Vlk.
Na konferencii sa schvaľovali aj delegáti na volebnú konferenciu SFZ za ZsFZ, ktorá bude 2. februára v Senci. Okrem delegátov boli schválení aj ich náhradníci. Za Nitriansky kraj boli odhlasovaní Alena Žáčiková-Jančoková a Stanislav Kysel, za Trnavský kraj Zsolt Fehér a Imrich Kovács, za Trenčiansky kraj Karol Janas a Miroslav Barinka. Medzi náhradníkmi sa ocitli Ľuboš Marci, Miroslav Kvaššay a Marek Gula.
Treba byť opäť jednotní
Keďže do diskusie neboli prihlásené žiadne podnety, slovo si vzal prezident SFZ J. Kováčik, ktorý zhodnotil predošlé štyri roky: „Sme ľudia, robíme chyby, a nie všetko sa nám za posledné štyri roky podarilo. Tiež sme sa pomýlili, niektoré veci sme nevyhodnotili, ako sme mali, ale poučili sme sa. Cez to všetko máme jedno z najlepších období, keď nie úplne najlepšie štvorročné obdobie v rámci slovenského futbalu.“
Rovnako sa vyjadril aj k napätým vzťahom v ZsFZ: „Západoslovenský futbalový zväz je najväčší, najbohatší, najsofistikovanejší, sú tu najsilnejšie kluby. Urobte všetko a my vám pomôžeme, pretože u nás máte všetky dvere otvorené, aby to tak bolo vidieť aj navonok. Aby sme boli zasa jednotní.“
Kováčik v závere príhovoru prirovnal futbal k jednej veľkej rodine, v ktorej síce bývajú nezhody či výmeny názorov, ale je súdržná, iba tak sa dá docieliť úspech.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je pondelok 17. júna. Tento deň je Svetovým dňom boja proti rozširovaniu púští a sucha. Meniny má Adolf.
 • 17.06.2024, 00:01
 • Dobré ráno, Piešťany!
Obchodný reťazec Hornbach plánuje postaviť ďalšiu predajňu pre domácich majstrov, záhradkárov a stavebníkov v Trnave. Stáť má v obchodnej zóne…
 • 16.06.2024, 00:01
 • Kraj / Spravodajstvo
Dnes je nedeľa 16. júna. Tento deň je Medzinárodným dňom afrického dieťaťa. Meniny má Blanka, Bianka.
 • 16.06.2024, 00:01
 • Dobré ráno, Piešťany!
Pred 85 rokmi, presne 7. júna 1939, odletelo z piešťanského letiska osem príslušníkov 3. leteckého pluku Milana Rastislava Štefánika s…
 • 16.06.2024, 00:01
 • Piešťany / Spravodajstvo
pondelok, 17. júna 2024
Meniny má Adolf, zajtra Vratislav