HUDOBNÝ TIP – Var: No One Dances Quite Like My Brothers (2013)

  • Kultúra a spoločnosť
  • 15. decembra 2017, 07:40
  • Autor:Michael Papcun

V rubrike predstavujeme albumy, ktoré stoja za vypočutie. Či už ide o známe, neznáme, či neprávom prehliadané tituly, vždy sa snažíme nachádzať svojské, unikátne odklony od bežnej produkcie.

Väčšina z nás určite dobre pozná melancholický tón hitu Mad World anglickej skupiny Tears for Fears. Pridajme k ich popovému krasosmúteniu kus odovzdanej industriálnosti a dostaneme približnú skicu hudby dánskeho projektu Var.
Deväť krátkych v priemere trojminútových skladieb pôsobí ako využitie surovín, ktoré ostali v našej kolektívnej popkultúrnej pamäti po skupinách Tears for Fears, Kraftwerk, Joy Division a po modernistikom (najmä sovietskom) umení 30. rokov. Opätovné spracovanie týchto pozostatkov (lepšie povedané impulzov) vrcholí v dusnom rytme skladby Motionless Duties, naliehavom básnení Pictures of Today alebo v beatoch minimalistickej (a najznámejšej) The World Fell.


Dekadentnú atmosféru elegicko-archívnej mutácie popu poháňa vpred najmä nesmierny hudobný entuziazmus, presakujúci z domovských skupín zúčastnených hudobníkov. Posluch skupiny Var tak v neposlednom rade vedie k objavovaniu širšej copenhagenskej scény, formovanej skupinami Lower, Sexdrome alebo najznámejšími Iceage, lyrizujúcimi útočnosť punkových gitár.

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 19. marca. Tento deň je Sviatkom sv. Jozefa. Meniny má Jozef.
  • 18.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Dnes je pondelok 20. marca. Tento deň je Svetovým dňom divadla pre deti a mládež, Medzinárodným dňom šťastia a Svetovým…
  • 19.03.2023, 22:24
  • Dobré ráno, Piešťany!
pondelok, 20. marca 2023
Meniny má Víťazoslav, zajtra Blahoslav