Dobré ráno, Piešťany!

  • Spravodajstvo
  • 11. decembra 2017, 05:35
  • Autor:red

Dnes je utorok 12. decembra. Meniny má Otília.

Meno Otília má nemecký pôvod a jeho význam je „bohatá, mocná bojovníčka“. Otílie už od svojho najútlejšieho detstva prejavujú túžbu všetko vlastniť, sú rodené majiteľky.

Majú sklon potláčať svoje city. Sú málo sebaisté, no nie vtedy, ak ide o ich výsostné záujmy.

Otílie sú v práci vytrvalé, pozoruhodná je aj ich dôslednosť. Vedia si zachovať za každých okolností objektívnosť. Cítia sa nepríjemne vo svete konvencií a intríg.

Najradšej sú doma so svojimi najbližšími, ktorí pre ne veľa znamenajú.

Ovplyvňuje ich planéta Merkúr, ochraňujú kamene zafír a opál.

Známe osobnosti s menom Otília: Otília Horňáková – autorka Malého lexikónu grafológie, Otilia Jedrzejczak – poľská plavkyňa, Otilia Badescu – rumunská stolná tenistka.

V psom kalendári oslavuje meniny Grand, Isha, Odeta.

Hudobný kalendár

1915 – narodil sa Frank Sinatra (Hoboken, New Jersey, USA), spevák a herec. Začínal v skupine Hoboken Four, v roku 1937 vyhrali miestnu rozhlasovú súťaž talentov. V júni 1939 ho počul spievať Harry James a angažoval ho do svojho orchestra v New Yorku. Mesiac nato nahral s týmto orchestrom prvé skladby. V roku 1940 ho angažoval Tommy Dorsey, jeho orchester bol v tej dobe najpopulárnejší v Spojených štátoch. V roku 1941 hral v prvom filme, muzikáli Las Vegas Nights. V ankete hudobného časopisu Down Beat bol za rok 1942 prvý Dorseyov orchester a medzi spevákmi už bol prvý Frank Sinatra. Popularitu si udržal až do svojej osemdesiatky. Výsledkom jeho umeleckej dráhy je viac ako desiatka filmov, skoro tri stovky vydaných štandardných platní a singlov, skoro stovka albumov a kompilácií. Frank Sinatra zomrel 14. mája 1998 v Los Angeles vo veku 82 rokov.

1938 – narodila sa Connie Francis (vlastným menom Concetta Rosa Maria Franconero, Newark, New Jersey, USA), popová speváčka. V marci 1958 mala v hitparáde prvú pieseň Who’s Sorry Now. Pod týmto názvom vyšla v apríli aj prvá LP platňa. V prvej polovici šesťdesiatych rokov bola idolom americkej mládeže. V hitparáde mala celkom 35 piesní, hitmi boli napr. Stupid Cupid (1958) alebo My Happiness (1959). Na svojom konte má viac ako päť desiatok albumov a rôznych kompilácií.

1940 – narodila sa Dionne Warwick (East Orange, New Jersey, USA). Na začiatku šesťdesiatych rokov založila spolu so sestrou vokálnu skupinu Gospelaires. Prvú pieseň, Don’t Make Me Over mala v hitparáde už v januári 1963. Ešte v roku 1963 vydala aj prvú LP platňu Presenting Dionne Warwick. Jej diskografia obsahuje viac ako šešťdesiat albumov a kompilácií, najúspešnejším z nich bol Dionne Warvick In Valey Of The Dolls v roku 1968. V singlovej TOP 40 hitparáde mala celkom tridsaťjeden piesní, päť z nich, medzi nimi Then Came You a That’s What Friends Are For, ktorú nahrala spolu s Eltonom Johnom, Gladys Knight a Stevie Wonderom, sa dostali na prvé miesto. Päťkrát získala cenu Grammy.

1943 – narodil sa Dickey Betts (rodený Forrest Richard Betts, West Palm Beach, Florida, USA), exgitarista, skladateľ, spoluzakladateľ skupiny Allman Brothers Band. Dickey odišiel zo skupiny v roku 2000.

1946 – narodil sa Clive Bunker (Luton, UK), exbubeník skupiny Jethro Tull, hral v nej do konca roka 1971. Túto formáciu založil ešte v roku 1963 pod prvým názvom Blades spevák a flautista Ian Anderson. Po príchode do Londýna si zmenili názov na Jethro Tull, podľa mena vodcu roľníkov z osemnásteho storočia. V júni 1968 vystupujú v známom londýnskom klube Marquee a zaujali nielen hudbou, ale aj zložením skupiny, v ktorej boli gitara, basgitara, bicie, spev a flauta. Andersonova flauta dominovala potom vo väčšine skladieb. Na koncerte v londýnskom Hyde Parku robili predskokana skupine Pink Floyd. Vo februári 1968 vydali prvý singel so skladbou Sunshine Day. Do hitparády sa nedostal. Prvú skladbu v hitparáde Love Story mali v januári 1969. V auguste 1969 vydali LP platňu s názvom Stand Up, ktorá sa dostala na čelo rebríčka albumov. Ich tvorbu prezentuje dnes viac ako 30 albumov a kompilácií. Po odchode z kapely hral Bunker vo viacerých formáciách, medzi nimi Blodwyn Pig, Jude, Aviator či Manfred Mann. Vydal dva sólové albumy, v roku 1998 Awakening a v roku 2005 album Diving in the Past.

Lekárenská pohotovosť

Kúpeľná lekáreň 2, Winterova 37, 92101 Piešťany, 18:00 – 22:00

Lekárska služba prvej pomoci pre dospelých

Služba: MUDr. Zora Fidlerová

Náhradný: MUDr. Jarmila Muržicová

Dostupné v čase od 16.00 do 7.00 h na prízemí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Lekárska služba prvej pomoci pre deti a dorast

Služba: MUDr. Mária Žitňanská

Náhradný: MUDr. Eva Blažejová

Dostupné v čase od 16.00 do 22.00 h na 3. poschodí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Podujatia, akcie:

MSKS

Spoločenská sála MsKS:

o 16.30 a 18.00 h

Kurzy jogy s lektorom Ivanom Malekom

Galéria KSC Fontána:

5.-17. 12.

Czech Press Foto 1995-2015

Výstava fotografií

DOM UMENIA

 o 10.00 a 17.00 h

KONCERT

Vianočný program žiakov tanečného odboru Základnej umeleckej školy v Piešťanoch

Vstupné: 2,50 €

Výstavy:

1.- 17. 12.

Daniel Bidelnica: Svetlá a tiene

(maľba, grafika)

1.- 18. 12.

PARTY v 21. storočí

Výstava umeleckých obrazov a fine art printov takmer zaniknutých slovenských párt a vencov.

Expozícia venovaná pamiatke profesora Štefana Nosáľa.

Výstavy sú otvorené: utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h, sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h, pondelky: zatvorené

ELEKTRÁRŇA

o 19.30 h

NEZNESITEĽNE DLHÉ OBJATIA

Divadelné predstavenie

Mestské divadlo Žilina a Elektrárňa Piešťany pripravili v rámci adventu ďalšie vianočné prekvapenie. Ivan Vyrypajev, autor hry, prichádza k piešťanskému divákovi s veľmi krehkou a provokatívne spirituálnou hrou. Predstavitelia Monika, Charlie, Emma a Kryštof hľadajú niekde medzi New Yorkom a Berlínom skutočný ľudský kontakt a šťastie. Američan Charlie a Poľka Monika sú mladomanželia. Monika je tehotná, neoznámi to Charliemu a rozhodne sa ísť na potrat. Odvtedy sa ich vzťah komplikuje, manželia prežijú kritickú konfrontáciu a rozhodnú sa svoj vzťah ukončiť. Cesty štyroch postáv sa nie náhodou prepletajú. Spolu hľadajú cestu do raja. Miesto, kde budú schopní pochopiť vesmír, prejsť odpustením a objať samých seba.

Vstupné: 6 €/4 € (seniori, študenti, ZŤP)

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je sobota 1. apríla. V tento deň sa v roku 1805 v Blatnej narodil a 16. marca 1879 v…
  • 31.03.2023, 22:27
  • Dobré ráno, Piešťany!
sobota, 1. apríla 2023
Meniny má Hugo, zajtra Zita