Dobré ráno, Piešťany!

  • Spravodajstvo
  • 8. novembra 2017, 07:55
  • Autor:red

Dnes je streda 8. novembra. Tento deň je Svetovým dňom urbanizmu a Svetovým dňom röntgenológie a röntgenológov. Meniny má dnes Bohumír.

Mužské meno Bohumír má slovanský pôvod a znamená „Bohu mier“, „zmieruj sa s Bohom“. Toto krstné meno je zaužívané skôr na území Čiech ako na Slovensku.
Bohumírovia sú značne citovo založení a pre svoj pokojný život potrebujú predovšetkým lásku a pocit, že ich stále niekto doma čaká, lebo samota je pre nich skľučujúca.
Bohumírovia sú objektívni a majú bezprostrednú povahu, môžme sa s nimi pustiť aj do chúlostivých tém. Vždy sa usilujú získať náklonnosť okolia a obklopujú sa ľuďmi, na ktorých majú silný vplyv.
Čo sa týka štúdia alebo vedomostí, priveľmi sa neučia, akurát si spomínajú. Sú doma v mnohých oblastiach. Schopnosti a fantáziu dobre uplatnia napríklad ako autori projektov alebo reportéri.
Známe osobnosti s menom Bohumír: Bohumír Koubek – český sochár
V psom kalendári oslavuje meniny Dia, Murat a Omar.

Hudobný kalendár


1927 – narodil sa Ken Dodd (Liverpool, UK) spevák a zabávač. Ken bol populárny hlavne v 60. rokoch, v singlovej TOP 40 mal osemnásť piesní, tou prvou bola Love Is Like a Violin v júli 1960, ktorá sa dostala na 8. miesto. Najúspešnejšou bola Tears, ktorá sa ako jediná dostala až na prvé miesto. V roku 1982 mu kráľovná Alžbeta II. udelila Rád britského impéria.
1934 – narodil sa Doc Green (New York City), člen americkej skupiny Drifters. V októbri 1960 viedli prvýkrát americký rebríček so skladbou Save The Last Dance For Me. Úspešní boli v hlavne 60. rokoch, v hitparáde mali šestnásť piesní. Doc zomrel 10. marca 1989 v newyorskej štvrti Queens vo veku 54 rokov.
1944 – narodila sa Bonnie Bramlett (rodená Bonnie Lynn O’Farrell, Acton, Illinois, USA), speváčka, spolu s manželom Delaneym Bramlettom vytvorili dvojicu Delaney & Bonnie. V máji 1969 vydali prvú LP platňu Home, v júni 1971 mali v americkej hitparáde prvú pieseň Never Ending Song Of Love. Pri štúdiových nahrávkach s nimi spolupracoval aj známy gitarista Eric Clapton, Duanne Allman zo skupiny Allman Brothers Band, Dave Mason či Leon Russel. Vydali sedem albumov a kompilácií.
1945 – narodil sa Don Murray (Glendale, California, USA), hráč na bicích nástrojoch skupiny Turtles. Už v septembri 1965 mali v hitparáde prvú skladbu It Ain’t Me Babe. Pod týmto názvom vydali dva mesiace nato aj prvý album. Skupina bola úspešná hlavne v druhej polovici 60. rokov. Murray zomrel 22. marca 1996 vo veku 50 rokov.
1946 – narodil sa Karel Kahovec, Praha, spevák, gitarista a skladateľ. Začínal s bigbítom na začiatku 60. rokov, prešiel skupinami Matadors a Flamengo. Z tej doby sú známe hity Paní v černém, Poprava blond holky či Svou lásku jsem rozdal. Od roku 1971 bol členom Country Beatu Jiřího Brabca a preorientoval sa na country štýl. V tej dobe bol v Country Beate speváckym partnerom Nade Urbánkovej. V 90. rokoch obnovil skupinu George & Beatovens a po smrti Petra Nováka s ňou pokračuje v koncertnej činnosti.
1946 – narodil sa Roy Wood (Birmingham, UK), spevák, skladateľ a multiinštrumentalista. V roku 1970 založil skupinu Electric Light Orchestra. Po roku však z nej odišiel, v roku 1972 založil formáciu Wizzard. Počas svojej muzikantskej dráhy založil aj ďalšie kapely, v roku 1975 Wizzo Band a v roku 1979 Roy Wood’s Helicopters.


1949 – narodila sa Bonnie Raitt (Burbank, California, USA), speváčka a gitaristka, dcéra broadwayiského herca a speváka Johna Raitta. Úspešné pre ňu boli hlavne 90. roky, v hitparáde mala 5 skladieb, najúspešnejšou bola v auguste 1991 Something To Talk About, ktorá sa dostala na piate miesto. Bonnie je držiteľkou desiatich cien Grammy.
1954 – narodila sa Marcela Králová (Karlove Vary), speváčka. Popularitu jej prinieslo účinkovanie v programe Haló, tu orchester a balet Československej televízie. V roku 1980 získala zlatú Bratislavskú lýru za pieseň Monogram D+M. V roku 1983 vydala LP platňu Magie lásky, v roku 1995 album s názvom Marcela Králová. V máji 2011 vyšiel album Láska k nám přilétá.
1957 – narodil sa Porl Thompson (Wimbledon, UK), exgitarista britskej post-punkovej skupiny The Cure, hral v nej do roku 2010.
1961 – narodil sa Martin Ďurinda (Bratislava), spevák, skladateľ a gitarista, líder skupiny Tublatanka. Túto rockovú formáciu založil v roku 1982 práve Martin Ďurinda. V trojčlennej zostave boli okrem neho basový gitarista Pavel Horváth a bubeník Juraj Černý. Prvý koncert hrali v Bratislave 31. januára 1983. Počas ďalších dvoch rokov sa presadili na československej hudobnej scéne a v roku 1985, ešte ako amatérska skupina, vydali prvý album Tublatanka. Na profesionálnu dráhu sa vydali o rok neskôr, vydali albumy Skúsime to cez vesmír (1986), Žeravé znamenie osudu (1988), Nebo, peklo, raj (1990). Piesne pre skupinu skladala dvojica Martin Ďurinda a textár Martin Sarvaš. Dnes majú na svojom konte 14 vydaných albumov a kompilácií.

Domáce správy:


A čo čakal?! Nastupujúci župan Jozef Viskupič sa ponosuje, že sa s ním končiaci župan Tibor Mikuš nebaví, ani mu ruku nepodal a nezablahoželal k víťazstvu. Za tú štvavú kampaň voči Mikušovi by chcel asi naraz priveľa. Viskupič už vraj na Úrad TTSK poslal niekoľko odkazov s požiadavkou o stretnutie, no zatiaľ bez odozvy. Zatiaľ nie je známy ani termín ustanovujúceho zastupiteľstva. To by malo byť do 30 dní od vyhlásenia výsledkov volieb.
Jaguar hľadal ihlu v kope sena. Lepšie povedané, na veľtrhu práce v Trnave nových zamestnancov do automobilky. Po tom avíze, že sa vo fabrike tisícky zarábať nebudú, nemá veľa ľudí záujem stáť za pásom vo výrobe. Zo strany automobilky išlo zrejme len o iniciatívu pre zalepenie očí vláde, aby videla jej snahu, pritom stále dúfa, že si najme lacnú pracovnú silu v zahraničí. Dá sa to usudzovať podľa toho, že robila nábor v okrese, kde je nezamestnanosť nižšia ako 2,5 percenta!

Zahraničné správy:


Nielen Amerika smúti. Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok v štáte Kalifornia americký astronaut Richard „Dick“ Gordon, účastník misie Apollo 12. Bol jedným z 24 pozemšťanov, ktorí absolvovali let na Mesiac. V rámci misie Apollo 12 na povrch Mesiaca nevstúpil, pilotoval vesmírnu loď, s ktorou Mesiac 45-krát obletel, pričom zhotovoval fotografie jeho povrchu a mal za úlohu vytypovať miesta pre pristávanie budúcich misií NASA.
Netradičný smútok majú aj na Novom Zélande. Obyvatelia ostrovného štátu smútia za nezvyčajnou mačkou Paddles novozvolenej premiérky Jacindy Ardernovej. Tá v utorok podľahla zraneniam po zrazení autom. Novozélanďania si premiérkinu mačku veľmi rýchlo obľúbili a zo žartu ju označovali aj ako „prvú mačku Nového Zélandu“. Bielo-ryšavá Paddles však bola nezvyčajná tým, že mala vrodenú anomáliu – na predných labkách mala po jednom prstíku navyše a pripomínali ľudské ruky.

Lekárenská pohotovosť


Lekáreň TESCO, N. Teslu 25, Piešťany, 18:00 – 22:00

Lekárska služba prvej pomoci pre dospelých


Služba: MUDr. Fačkovec
Náhradný: MUDr. Mário Bertoli
Dostupné v čase od 16.00 do 7.00 h na prízemí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Lekárska služba prvej pomoci pre deti a dorast


Služba: MUDr. Oľga Bošanská
Náhradný: MUDr. Emília Zacharová
Dostupné v čase od 16.00 do 22.00 h na 3. poschodí Nemocnice A. Wintera, Piešťany

Podujatia, akcie:


Kinosála MsKS
o 15.00 h
Liga proti rakovine
Stretnutie členov
DOM UMENIA
Výstavy:
2. 11. – 17. 12.
Daniel Bidelnica – SVETLÁ A TIENE
(maľba, grafika)
Vernisáž: piatok 24. 11. o 17.30 h – Príde aj Bolek Polívka…
11. 10. – 30. 11.
Základná umelecká škola Ladislava Mokrého Topoľčany
Výstava výtvarníkov Šírová – Geschwandtnerová – Moravčík
2. 11. 2017 – 31. 1. 2018
PARTY v 21. storočí
Výstava umeleckých obrazov a fine art printov takmer zaniknutých slovenských párt a vencov venovaná pamiatke profesora Štefana Nosáľa
Vernisáž: piatok 10. 11. o 18.00 h
Výstavy sú otvorené: utorok – piatok: 14.00 – 17.00 h, sobota – nedeľa: 14.00 – 18.00 h, pondelok: zatvorené
MSKS
Galéria KSC Fontána
7. 11. – 3. 12.
FIJET
Medzinárodná výstava fotografií

0 Shares

Najnovšie správy

Dnes je piatok 24. marca. Tento deň je Svetovým dňom tuberkulózy. Meniny má Gabriel.
  • 23.03.2023, 22:30
  • Dobré ráno, Piešťany!
Kamil Moravčík, riaditeľ Základnej školy M. R. Štefánika na Vajanského ulici v Piešťanoch, po vyše týždni zareagoval na naše otázky…
  • 22.03.2023, 22:32
  • Piešťany / Blogy / Blogy
piatok, 24. marca 2023
Meniny má Gabriel, zajtra Marián