Európske Piešťany!

 • Editoriál / Blogy
 • 23. augusta 2017, 12:16
 • Autor:Jozef Vojčiniak

Piešťany, zdá sa, predsa patria k európskym lídrom, aspoň čo sa týka xenofóbie voči turistom, ktorá sa v súčasnom období začala šíriť od Škótska až po Ibizu. V kúpeľnom meste tu bola už pred rokom.

Na turistov a kúpeľných hostí počas minulého leta posielal policajtov primátor Miloš Tamajka, no činil sa i spravodajský web regionálneho politika Tomáša Hudcoviča produkovaním xenofóbnych článkov, ktorých jedinou nosnou témou bolo to, že v nich figurovali cudzinci.
Fenomén, ktorý v Piešťanoch vymysleli už minulé leto, sa v Európe začína označovať pojmom „turizmofóbia“. V populárnych turistických destináciách sa turisti stretávajú s nepriateľsky naladenými domácimi. Od benátskych kanálov cez škótsky ostrov Skye a španielsku Ibizu až po ulice Dubrovníka sa turisti stali pre miestnych nočnou morou napriek príjmom, ktoré im prinášajú.
V prímorskej mestskej časti katalánskej Barcelony nazývanej Barcelonetta domáci protestujú proti turistom už dlhšie. „Už nikdy takéto leto“, „Už žiadni turisti v našich domoch“, „Nie ste tu vítaní” – takéto transparenty bolo možné vidieť počas protestu, ktorý sa v Barcelonette konal 12. augusta na pláži plnej turistov. Španielska tlač označila demonštráciu za prejav „turizmofóbie“. V Barcelone došlo k incidentu, keď krajne ľavicová skupina zastavila autobus s turistami a nasprejovala jeho okná farbou.
I v týchto krokoch sú však Španieli voči Piešťancom rok pozadu. V lete minulého roka aj na základe článkov publikovaných v internetovom periodiku T. Hudcoviča napochodovala do kúpeľného mesta pochybná extrémistická skupina a chcela s nespratnými turistami narobiť poriadky. Ako aj sami konštatovali, článok sa nezakladal na pravde a v Piešťanoch panuje pokoj. A tak jediný incident medzi miestnymi a cudzincami zaznamenaný policajtmi bol ten, keď podnapitý mladý domorodec zaútočil kameňmi na predajňu s kebabom na pešej zóne v centre mesta.
Po pohnutom minuloročnom lete, keď sa nálady proti turistom v Piešťanoch vystupňovali, je túto turistickú sezónu pokoj, a tak sa zdá, že svoju „turizmofóbiu“ Piešťany posunuli iným európskym destináciám.

Najnovšie správy

Dnes je štvrtok 21. júna. Tento deň je Dňom kvetov, Svetovým dňom hudby a Medzinárodným dňom skejtovania. Meniny má Alojz.
 • 21.06.2018, 08:00
 • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
Teplé a suché počasie vyhnalo poľnohospodárov do žatvy o približne dva týždne skôr ako býva zvykom. Netýka sa to však…
 • 21.06.2018, 14:00
 • Spravodajstvo / Región
Vládu nad piešťanským letným kinom si po troch rokoch preberá naspäť príroda. Pôvodný účel, ktorý na desiatky rokov upadol do…
 • 21.06.2018, 10:00
 • Spravodajstvo / Piešťany
Dobrovoľný hasičský zbor Pobedim má síce kategorizáciu s označením „A“, no relevantné „áčko“ nekoluje v žilách všetkým členom. Podaktorí disponujú…
 • 20.06.2018, 18:00
 • Spravodajstvo / Región
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava