Triatlon Slovakman 226 opäť ovládol Vabroušek

 • Šport / Ostatné športy
 • 10. augusta 2017, 08:15
 • Autor:Tomáš Horký

Piešťany v sobotu zažili už po siedmykrát atmosféru jediných pretekov v dlhom triatlone na Slovensku – Slovakman 226.

Celkovo 15. ročník podujatia, ktoré patrí k najzaujímavejším športovým akciám v kúpeľnom meste, opäť ovládol legendárny český triatlonista Petr Vabroušek. Ten doposiaľ premenil každý svoj štart na Slovakmanovi vo víťazstvo.

Kráľom legendárny Vabroušek


Slovakman odštartoval už tradične ráno o 7:00 plaveckou časťou vo Váhu so štartom na Lodenici. Plaveckú časť dlhú 3,6 kilometrov najlepšie absolvoval Slovák Andrej Orlický (56:22 min.) a až za ním vychádzali z vody najväčší favoriti pretekov. Vabroušek dokonca na 11. mieste. Po prebehnutí depom čakala na triatlonistov 180 km dlhá cyklistická trať medzi Lodenicou a Madunicami. Pretekári absolvovali celkovo šesť 30-kilometrových kôl a v cyklistike ukázal už svoje prednosti najväčší favorit Vabroušek, ktorý sa dostal do čela a pred záverečným maratónom mal viac než minútový náskok pred druhým Josefom Křivánkom.
Záverečný maratón (42,2 km) býva často zradný. Vabroušek je však nesmierne skúsený triatlonista a svoj náskok už nepustil a prišiel si do cieľa po svoj ďalší titul Slovakmana 226. Hoci časovo zvládol maratón najlepšie Jan Jakubíček, ktorý sa hnal za Vabrouškom, predbehnúť ho nedokázal. Česká legenda tohto športu zvíťazila s celkovým časom 8:47:29 hodín s viac než šesťminútovým náskokom na druhého Jakubíčka. Ďalšiu minútu stratil tretí pretekár v poradí Křivánek a českí triatlonisti tak kompletne obsadili stupne víťazov.

Slovakman 226 tradične odštartoval 3,6-kilometrovou plaveckou časťou v sobotu ráno.

Po tradične veľkolepom dobehnutí do cieľa sa víťaz Slovakmana 226 podelil s fanúšikmi o svoje dojmy z pretekov. „S ohľadom na očakávané teplo som plávanie v neopréne poňal tak trochu voľnejšie a vodu som opúšťal za prvou desiatkou so sedemminútovou stratou na čelo. V priebehu veternej cyklistiky som ale zvoľna pridával a do druhého depa som už prišiel ako prvý s minútovým náskokom. Aj v behu som začal rozvážne a rozhodujúci náskok som získal až v druhej polovici maratónu. Vďaka súčtu časov s Moraviaman Triathlom som tiež získal Československý pohár a dostal som sa do čela Českého pohára v dlhom triatlone. V Piešťanoch som si preteky naozaj užil,“ uviedol P. Vabroušek na margo svojho víťazstva a prezradil aj to, že už od začiatku pretekov veril vo víťazstvo: „Veril som tomu v podstate od začiatku, že to vyjde. Pokiaľ tomu človek neverí, víťazstvo samo nikdy nepríde. Jediná šanca vyhrať je v to od začiatku veriť a ísť si za tým. Minulý týždeň v Otrokoviciach som trošku podcenil zranenie, ktoré som mal, a dobre rozbehnuté preteky som nedotiahol do víťazného konca. Už som si na to ale dal pozor, zranenie som si nechal ošetriť a dnes som vydržal až do cieľa.“
Najlepším Slovákom sa stal Jakub Meszároš z Levíc, ktorý obsadil ôsme miesto s časom 9:30:32 h. Hneď za ním skončil Andrej Orlický z Trnavy a tretí medzi slovenskými pretekármi a 15. v celkovom poradí bol Michal Ivančo z Humenného.
Najlepšia žena Helena Kotopulu.

Kotopulu zdolala Krejčovú


V kategórii žien tento rok štartovalo sedem pretekárok a všetci napínavo očakávali súboj elitných českých triatlonistiek Heleny Kotopulu a Petry Krejčovej. Z víťazstva sa napokon tešila prvá menovaná, ktorá prišla do cieľa v čase 9:29:19 h s len tridsaťsekundovým náskokom práve na Krejčovú. „Po plávaní tretia a cyklistike druhá som pomaly sťahovala stratu na prvú ženu. V úvodných dvoch disciplínach som sa šetrila na beh, ktorý mi sadol, bežalo sa mi fajn a nemala som žiadnu krízu. Boli to veľmi pekné preteky s úžasnou atmosférou až do konca a dobehu posledného pretekára,“ povedala v cieli H. Kotopulu. Jedinou Slovenkou v ženskej kategórii bola Denisa Matušová, ktorá však preteky v záverečnom maratóne vzdala.

Trať zvládli traja triatlonisti z regiónu


Slovakmana 226 sa tento rok zúčastnili opäť aj triatlonisti z piešťanského regiónu. Na 55. mieste prišiel do cieľa Bohuslav Sosna z Boroviec v čase 11:28:23 h. Celkové 64. a 21. v kategórii mužov nad 40 rokov obsadil Roman Loučka z klubu Triatlon Vrbové, ktorý zvládol náročnú trať za 11:41:48 h. Patrik Mego z Boroviec skončil trinásty v kategórii mužov nad 35 rokov a Slovakmana pokoril v čase 12:34:01 h.

Piešťanskí fešáci vyhrali štafetu JA-TY-ON.

Piešťanskí fešáci víťazmi štafety


K Slovakmanovi tradične patria aj štafetové preteky. V kategórii trojčlenných štafiet JA-TY-ON dominovali Piešťanskí fešáci v zložení Lukáš Rusnák (plávanie), Ondrej Kubo (cyklistika) a Tomáš Gemza (beh). Trojica absolvovala trať v čase 9:09:45 h. V štafete MIX zvíťazili pretekári SMTA (Anton, Šimon, Pavol a Peter Žáčikovci) s výsledným časom 8:08:10 h.

VÝSLEDKY


■ Muži elita: 1. Petr Vabroušek, 2. Jan Jakubíček, 3. Josef Křivánek (všetci ČR)
■ Muži 18-24 rokov: 1. Roman Špičák, 2. Lukáš Balák (obaja ČR)
■ Muži 25-29: 1. Jiří Klement (ČR), 2. Michal Uličný (SR), 3. Ondřej Koukal (ČR)
■ Muži 30-34: 1. Dušan Halaj (SR), 2. Mirek Bažant (ČR), 3. Peter Krivosudský (SR)
■ Muži 35-39: 1. Jan Pražan, 2. Vladimír Řídky, 3. Vítězslav Vondra (všetci ČR)
■ Muži 40-44: 1. Petr Zlatuška, 2. Jiří Havrlant (obaja ČR), 3. Radoslav Bujdoš (SR)
■ Muži 45-49: 1. Radomír Bursa, 2. Libor Odvářka, 3. Tomáš Vopálenský (všetci ČR)
■ Muži 50-54: 1. Amedeo Bonfanti (Tal.), 2. Roman Sedláček, 3. Vladislav Sedláček (obaja ČR)
■ Muži 55-59: 1. Ľubomír Baksa (SR), 2. František Kopečný (ČR), 3. Peter Riman (SR)
■ Muži 60+: 1. Karel Hudec, 2. Peter Buček (obaja SR)

Piešťanec Ondrej Kubo na cyklistickej časti.

■ Ženy elita: 1. Helena Kotopulu, 2. Petra Krejčová, 3. Markéta Hronová (všetky ČR)
■ Ženy 25-29: 1. Markéta Hronová (ČR)
■ Ženy 30-34: 1. Kateřina Krátka (ČR)
■ Ženy 40-44: 1. Markéta Dokoupilová (ČR)
■ Štafety JA-TY-ON: 1. Piešťanskí fešáci (Lukáš Rusnák, Ondrej Kubo, Tomáš Gemza), 2. Kajak klub Slávia UK Bratislava (Tomáš Slovák, Radoslav Takáč, Mikuláš Kéri)
■ Štafety MIX: 1. SMTA (Anton Žáčik, Šimon Žáčik, Pavol Žáčik, Peter Žáčik), 2. Triatlon team Trnava (Martin Babušík, Stanislav Hamerlík, Branislav Blisky), 3. Kumple Grzmotka (Adam Pietras, Parius Pietras)

Najnovšie správy

Dnes je nedeľa 22. júla. Tento deň je Dňom rodičov. Meniny má Magdaléna.
 • 22.07.2018, 08:00
 • Dobré ráno, Piešťany! / Spravodajstvo
V poradí siedme stromolezecké majstrovstvá Slovenskej republiky sa konali počas druhého prázdninového víkendu v Rakoviciach. Arboristi z okolitých krajín aj…
 • 21.07.2018, 11:00
 • Spravodajstvo / Región
Vážsky ostrov Lido v Piešťanoch je tradičným miestom nielen na prechádzky v prírode, ale aj na šport, opekačky či rybačku.…
 • 21.07.2018, 10:00
 • Piešťany / Spravodajstvo
Letné mesiace si mnohí nevedia predstaviť bez dobrých grilovačiek a príjemných vonkajších posedení s priateľmi. Vedia to i v Zariadení…
 • 22.07.2018, 10:00
 • Spravodajstvo / Región
Na poliach v Bašovciach majú už úrodu u maloroľníkov Romana a Róberta Dekanovcov pod strechou. Žatvu ozimného jačmeňa vykonali ako…
 • 22.07.2018, 09:00
 • Spravodajstvo / Región
Štvrtok, 31. september 2017
Meniny má Noro, zajtra Drahoslava