Majstrovstvá Európy sa skončili, víťazmi sú Srbi

• Šport / Basketbal
  • 9. augusta 2017, 06:58
  • Autor:Tomáš Horký

Majstrovstvá Európy chlapcov do 18 rokov, ktoré sa konali v Piešťanoch a Bratislave, sa skončili. Víťazmi šampionátu sa stali srbskí basketbalisti, ktorí vo finále vyhrali nad rovesníkmi zo Španielska 74:62. Z bronzu sa tešili Litovčania, ktorí v súboji o tretie miesto zdolali Turkov 97:88.

Domáca reprezentácia Slovenska sa, bohužiaľ, neudržala v elitnej kategórii ani napriek víťazstvu nad Lotyšskom v poslednom stretnutí.

Srbskí mladíci usadli na trón

Zápasmi o konečné umiestnenie sa v nedeľu v Bratislave a v Piešťanoch skončil európsky šampionát basketbalistov do 18 rokov. Vyvrcholením turnaja bolo finálové stretnutie v Bratislave, v ktorom Srbsko zdolalo Španielsko 74:62 a po ôsmich rokoch získalo titul.
Vo finále sa stretli tímy, ktoré si zmerali sily už v základnej B-skupine. Pred týždňom v sobotu v Piešťanoch uspeli Španieli a túžili zopakovať rovnaký výsledok aj v poslednom zápase na turnaji. Srbi chystali odplatu, ale nezachytili úvod. Španieli hrali s energiou, dobre bránili a prvú štvrtinu vyhrali 18:11. Potom však prebrali iniciatívu Srbi a svoj výkon do konca zápasu len zlepšovali. V druhej a tretej štvrtine ukázali výbornú obranu, súperovi dovolili za 20 minút streliť len 22 bodov a vytvorili si rozhodujúci náskok.
V útoku ich viedol Nikola Miškovič, ktorý predviedol skvelý mikrosúboj proti španielskej hviezde Sergimu Martinezovi. Obaja pokorili 20-bodovú hranicu, ale Miškovič sa na rozdiel od Martineza dočkal aj pomoci spoluhráčov. Výborne pod košom hral Marko Pečarski, na obvode ťahal tím kapitán Aleksa Uškokovič. Dôležitú úlohu zohrala aj fyzická pripravenosť, keď pre oba tímy to bol siedmy zápas za deväť dní. Viac energie zostalo Balkáncom, na hre Španielov už bola najmä v druhom polčase vidieť únava po náročnom programe. Hoci sa hráči z Pyrenejského polostrova v závere vypli k mohutnému náporu, Srbi si výsledok postrážili a v Hant aréne mohla po záverečnom hvizde vypuknúť ich majstrovská radosť.
Tretie miesto po veľkej dráme obsadili Litovci, ktorí vyhrali nad Tureckom 97:88 až po predĺžení. Súboj o bronz priniesol ofenzívny basketbal na oboch stranách. V napínavom predĺžení mali viac šťastia a pevnejšie nervy z trestných hodov hráči z pobaltskej krajiny a mohli sa tešiť zo zisku cenného kovu.
V Piešťanoch mali najväčšiu radosť spomedzi víťazov Čiernohorci. Tí v balkánskom derby o záchranu zdolali Slovinsko a v elitnej kategórii sa predstavia aj o rok. Do B-divízie ME tak zostúpilo Slovinsko a Slovensko, ktoré sa rozlúčilo s turnajom výhrou nad Lotyšskom.

Slováci sa vracajú späť do B-divízie

Slovenskí basketbalisti obsadili na turnaji konečné 15. miesto, keď
v poslednom zápase uspeli nad Lotyšmi 69:57. Po roku sa opäť vrátia do B-divízie, vedno s družstvom Slovinska. Z elitnej kategórie vypadávali posledné tri tímy konečného poradia, Lotyši ako organizátori ďalšieho šampionátu však vypadnúť nemohli.
„Sme radi, že sme sa dočkali víťazstva a nezostali sme v elitnej divízii bez jedinej výhry. Teší ma, že sme sa dokázali poučiť z prvého zápasu proti Lotyšom v skupine. Hrali sme oveľa odvážnejšie. To je dôležité, že tam bol herný progres. Predchádzajúce dve stretnutia veľmi mrzia. Pred záverečným duelom sme hráčom povedali, že síce minulý rok bola jedna generácia, ktorá to prvýkrát v histórii vybojovala, ale táto môže byť tá, ktorá zaknihuje prvé víťazstvo. Verím, že sa čoskoro medzi elitou ocitneme znova,“ povedal po poslednom stretnutí kouč Slovenska Richard Ďuriš.
Slovenskí reprezentanti na šampionáte pôsobili sympatickým dojmom. Srdnato bojovali, dali do hry všetko, no kvalita bola na strane súperov. Návrat do B-divízie je realitou, no mladíci sa za svoje výkony nemusia hanbiť. „Chcel by som poďakovať chalanom, trénerom a realizačnému tímu za tieto pekné majstrovstvá. Mrzí nás, že sme sa neudržali v A-divízii. Turnaj môžeme zhodnotiť turnaj tak, že sme vydali zo seba všetko. Nemáme sa za čo hanbiť,“ uviedol rozohrávač Matej Majerčák.

Výsledky nedeľňajších zápasov: Piešťany (Diplomat aréna)

■ o 15. miesto: Lotyšsko – Slovensko 57:69 (17:23, 14:13, 12:22, 14:11)
■ o 13. miesto: Čierna Hora – Slovinsko 73:61 (23:13, 19:12, 11:19, 20:17)
■ o 11. miesto: Ukrajina – Nemecko 71:89 (16:31, 12:14, 21:21, 22:23)
■ o 9. miesto: Fínsko – Rusko 69:75 (16:17, 13:17, 20:17, 20:24)
Bratislava (Hant aréna)
■ o 7. miesto: Grécko – Bosna a Hercegovina 77:55 (12:7, 23:22, 24:12, 18:14)
■ o 5. miesto: Francúzsko – Taliansko 55:79 (18:25, 12:14, 9:21, 16:19)
■ o 3. miesto: Turecko – Litva 88:97 (25:22, 20:21, 23:18, 16:23, 4:13)
■ finále: Španielsko – Srbsko 62:74 (18:11, 11:17, 11:21, 22:25)
KONEČNÉ PORADIE: 1. Srbsko, 2. Španielsko, 3. Litva, 4. Turecko, 5. Taliansko, 6. Francúzsko, 7. Grécko, 8. Bosna a Hercegovina, 9. Rusko, 10. Fínsko, 11. Nemecko, 12. Ukrajina, 13. Čierna Hora, 14. Slovinsko, 15. Slovensko, 16. Lotyšsko
Po skončení večerného finále vyhlásil direktoriát turnaja top zostavu šampionátu. Do All-Star tímu sa dostala pätica Sani Čampara (Bosna a Hercegovina), Arnas Velička (Litva), Sergi Martinez (Španielsko), Nikola Miškovič (Srbsko), Ragip Berke Atar (Turecko). Ocenenie pre najužitočnejšieho hráča turnaja získal líder čerstvých majstrov Európy Miškovič.